LIVE UPDATES
Bota

Tradhëtia mbretërore: Përgjimet, tentativat për vrasje, dhuratat qindra mln euro që mori dashnorja e mbretit të Spanjës

29 Shtator 2020, 11:50 Nga DOSJA
Tradhëtia mbretërore: Përgjimet, tentativat për vrasje,

SPANJE– Jeta e familjeve mbretërore shkakton shumë polemika në publik dhe media sidomos nëse ndodh ndonjë skandal. Ish-mbreti i Spanjës, Juan Carlos, ka qenë në qendër të lajmeve këto javët e fundit, pas arratisë së tij nga Spanja duke u bërë personazhi kryesor i momentit në familjen mbretëore.

Ai ka shkuar të jetojë në Dubai, pasi akuzohet se ka marrë 100 mln euro ryshfet nga mbreti i ndjerë i Arabaisë Saudite, Abdullah. Në kulmin e kësaj çështje, vjen një rrëfim interesant nga biznesmenia Corinna zu Sayn-Wittgenstein, 56 vjeç.

Ajo ka qenë e dashura e mbretit spanjoll gjatë periudhës 2004-2009, ndërsa Juan Karlos, 82 vjeç, ishte i martuar.

Corinna tregon se fillimisht marrëdhënia e tyre ka qenë sekrete, ndërsa më pas Juan Carlos nuk e vriste mendjen ta fshihte aferën me të.

Mbaj mend një takim të sikletshëm me djalin e Juan Carlos, Felipe VI (që sot është mbreti i Spanjës, pasi i ati hoqi dorë nga froni më 2014), gjatë një evenimenti. Takimi ishte shumë i sikletshëm, por kur erdhi Juan Carlos, as u përpoq ta fshihte afërsinë tonë. Ai mori hopa djalin tim 5-vjeçar dhe po luante me të”, tregon biznesmenia daneze. Sipas saj, i biri i Juan Carlos e dinte për marrëdhënien e tyre, pasi ishte në dijeni për problemet martesore të prindërve, të cilët flinin më vete. Por, edhe pse pas vitit 2009, marrëdhënia e tyre mori fund dhe ata ishin thjesht miq, ishte viti 2012, kur shpërtheu “skandali.  Ai donte që të rikthehej me mua dhe këmbënguli për të më marrë në këtë udhëtim. Por e parandjeja se do ndodhte diçka e keqe”, tregon ajo.

Pas incidentit, historia e tyre u publikua në shtypin spanjoll, ndërsa Connina thotë se e gjithë kjo ishte organizuar nga Familja Mbretërore, e cila kërkonte ta detyrontë Juan Carlos të abdikonte nga froni mbretëror.

Pas këtij udhëtimi filloi ferri për mua. Shërbimi i fshehtë spanjoll më përgjonte, përndiqte dhe kisha frikë për jetën time”, thotë Corinna.

Madje, gjatë një udhëtimi, në një tunel mes Nisës dhe Monacos, ajo pati frikë se do të përfundonte si Princesha Diana, e vrarë në aksident.

Për këtë arsye, Juan Carlos më dhuroi 65 milionë euro pas atij udhëtimi, për shkak të presionit dhe ankthit të fortë që përjetova, por edhe si shenjë dashurie”, tregon ajo.

(A.B)/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota corinna zu sayn-wittgenstein ish mbreti i spanjes juan carlos corinna zu sayn-wittgenstein ish mbreti i spanjes juan carlos

Sondazh

Poll

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe