LIVE UPDATES
Aktualitet

Tesi i Llanajve vrau Laver Tozajn? Mesazhi i Berishës: E qëlloi dhe u largua me një “Toyota”. Basho është djali i kreut

17 Tetor 2019, 09:03 Nga DOSJA
Tesi i Llanajve vrau Laver Tozajn? Mesazhi i Berishës: E qëlloi dhe u

TIRANË– Ish-kryeministri Sali Berisha e ka akuzuar prej kohësh të rrezikshmin e Selenicës që ra në pranga një ditë më parë, Tesilvan Bashon. Përveç mesazheve për dasmën e tij që sipas ish-kryeministrit është bërë e rrethuar nga efektivët, Berisha shkruan edhe për një tjetër vrasje.

Sipas një mesazhi të dërguar në inboxin e Sali Berishës, Tesi Basho është atutori i vrasjes së Laver Tozajt, 47-vjeçarit që u ekzekutua me 7 plumba në derën e shtëpisë.

Sipas mesazh dërguesit, Tozaj i njohur edhe me dy emrat e tjerë, Xhaferr Tozaj dhe Nikola Ikonomi është vrarë nga Tesi. Ndër rreshta ai thekson se e ka parë Tesilvanin teksa e ka qëlluar Tozajn me gjakftohtësi dhe më pas ka hipur në një makinë të llojit “Toyota”.

Une jamë nje banorë i fshatit Resulaj në Selenicë te Vlorës dhe marë guximin që nëpërmjet jushë te bejë një denoncimë

Nga një distancë e mjaftushme kam parë vrasjenë dhe autorin e të ndjerit Laver Tozaj që ndodhi para gati dy javeve më saktë në mbasditen e vonë te dates 7 gushtë. Une mbas kaq ditesh mare guximin te bej kete denoncim vetem tek ju. Une mbas shume kundershtimesh nga vetja dhe nga familja ime mora guximin e tepruar ne kete kohe te veshtire trazirash ta denoncoj ate qe ne pame me syte tane. Doktor Berisha personi i cili quhet Tesi djali i madh i Qatip Bashos qe une e njohe mire qe ne shkolle fillore mbas nje debati te shkurter me Laverin kur ky i fundit i kthehu shpatullat per te ikur e qelloi ate disa her me arme dhe mbasi u sigurua qe nuk e pa njeri me qetesin me te madhe sikur skishte ndodhur asgje shkoi e u fut te vendin e pasagjerit ne nje fuoristradë tip Toyota me ngjyre te zeze dhe me targë AA 495 UE qe e priste disa dhjetra metra me tutje.

Ju uroj gjithe te mirat dhe shume respekte per ju Zoti Berisha,”– shkruhet në emsazh.

Ndërkohë në një tjetër mesazh, Berisha bën me dije se Tesi Basho është djali i Qatip Bashos, kryetaritt ë Partisë Socialiste në këtë zonë. Ish-kryeministri shkruan më tej se Basho i kishte rrënjët e thella, pasi babai i tij shumë kohë më parë ksihte kandiduar në Selenicë.

“Tesilvani mbeshtet nga Partia socialiste me 1000/ ja u them dhe kete dhe babai i tyre qatip basho kryetar i partise socialiste para disa kohesh ka kantiduar shume vite me par per bashkin e selenices dhe i ka rrenjet e thella ne parti,”- shkruhet në mesazh.

Nikola Ikonomi i njohur ndryshe si Dilaver Tozaj mbeti i vrarë mbrëmjen e djeshme pranë banesës së tij në Resulaj të Selenicës së Vlorës. Ai është një nga 4 personat që u arrestuan në vitin 2005 si pjesë e një grupi kriminal. Mësohet se grupi trafikuan 1145 kilogramë hashash nga Kakavija.

Tesilvan Basho dhe vëllai i tij, Satilno u arrestuan një ditë më parë në Selenicë.

Tesilvan Basho, i cili u kap në një bilardo, pritet të ekstradohet në Itali, pasi është dënuar për vrasjen e dy prostitutave në shtetin fqinj.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet arrestohet tesilvan basho dhe vellai i tij vritet dilaver tozaj arrestohet tesilvan basho dhe vellai i tij vritet dilaver tozaj

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren