LIVE UPDATES
Ekonomi

Të ardhurat buxhetore kalojnë nivelin e PARAKRIZËS në janar-prill, ndihmohen nga rritja e pagës minimale

18 Maj 2021, 05:28 Nga DOSJA
Të ardhurat buxhetore kalojnë nivelin e PARAKRIZËS në

Përmirësimi i ecurisë ekonomike në pjesën e parë të këtij viti ka ndikuar pozitivisht dhe në ecurinë e të ardhurave buxhetore. Sipas treguesve fiskalë të Ministrisë së Financave, për periudhën janar-prill 2021 në buxhet u arkëtuan 152.2 miliardë lekë, me një rritje prej 14% në raport me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Edhe në raport me janar-prillin e 2019-s, të ardhurat janë rritur me rreth 2%. Të ardhurat nga tatimet e doganat janë pothuajse në të njëjtin nivel me katërmujorin 2019. Tatimi mbi fitimin ka rënë me 14% në raport me nivelet e parakrizës. Në rritje me parakrizën është akciza dhe të ardhurat personale.

Rritja me 2% e të ardhurave në raport me parakrizën është ndikuar nga performanca e mirë e sigurimeve shoqërore e shëndetësore, që u zgjeruan me 10%, të ndikuara nga rritja e pagës minimale dhe maksimale për efekt të kontributeve të sigurimeve shoqërore, që hyri në fuqi nga 1 janari.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë performanca paraprake e treguesve fiskalë të konsoliduar për periudhën 4 mujore (Janar – Prill 2021) reflekton ecurinë e mbledhjes së të ardhurave dhe realizimit të shpenzimeve gjatë periudhës së pandemisë dhe lehtësitë fiskale në shtyrjen e mbledhjes apo zerimin e disa taksave.

Të ardhurat totale për 4-mujorin e vitit 2021 u realizuan në masën 103 % të planit të 4-mujorit.

Shpenzimet e përgjithshme publike, për 4-mujorin e vitit 2021, u realizuan në masën 99% të planit të periudhës.

Në përputhje me parashikimet buxhetore dhe të indikatorëve makroekonomikë, niveli i deficitit në muajin e katërt të vitit 2021 rezultoi në rreth 14.6 miliardë lekë.

Të Ardhurat

Të ardhurat totale për 4-mujorin e vitit 2021 u realizuan në masën 152 miliardë ose 103 % të planit të 4-mujorit. Krahasuar me një vit më parë të adhurat kanë rritje prej 19 miliard lekë.

Të ardhurat doganore (të ardhurat nga TVSH në import, akciza, taksa doganore dhe renta minerare) u realizuan në vlerën 52.8 miliardë lekë, 9 miliardë lekë ose 20.7% më shumë se 4 mujori 2020, si dhe 100% realizim i planit të ndryshuar, të të ardhurave doganore për 4 mujorin e vitit 2021.

Të ardhurat nga TVSH në import për 4 mujorin rezultojnë 35.9 miliardë lekë, 7.2 miliardë lekë ose 25% më shumë se një vit më pare, si dhe realizim në masën 100% kundrejt planit të ndryshuar.

Të ardhurat nga akciza janë realizuar në masën 14 miliardë lekë, 1.4 miliardë lekë ose 11.4% më shumë se viti 2020, si dhe realizim në masën 100% kundrejt planit të ndryshuar.

Të ardhurat nga renta minerare në eksport janë realizuar në vlerën 800 milionë lekë, 112.7% krahasuar me vitin i kaluar dhe realizim në masën 96.4% kundrejt planit të ndryshuar.

Të ardhurat nga taksat doganore janë arkëtuar në vlerën 2 miliardë lekë, 338 milionë lekë ose 19.5% më shumë se 4 mujori 2020, si dhe realizim në masën 100% kundrejt planit të ndryshuar.

Të ardhurat tatimore (të ardhurat nga TVSH neto në vend, tatimi mbi fitimin, tatimi mbi të ardhurat personale, taksat nacionale dhe kontributet e mbledhura nga DPT), për 4 mujorin 2021 u realizuan në masën 79.9 miliardë lekë, 6.7 miliardë ose 9.2% më shumë se 4 mujori i vitit të kaluar, si dhe 1 miliardë lekë, ose 1.3% më shumë se plani i 4 mujorit 2021 i ndryshuar.

Të ardhurat nga TVSH e arkëtuar (bruto), u realizua në masën 17.6 miliardë lekë, 2.4 miliardë ose 16% më shumë se 4 mujori 2020, si dhe 4 miliardë ose 29.9% më shumë se plani i ndryshuar i TVSH për tu arkëtuar në 4 mujorin 2021. Rimbursimet për periudhën 4 mujore 2021 arritën 10.5 miliardë lekë, 5.8 miliardë lekë ose 124.2% më shumë se 4 mujori 2020, si dhe 3.9 miliardë lekë ose 58.7% më shumë se plani i rimbursimit të TVSH-së për 4 mujorin 2021.

Të ardhurat e mbledhura nga tatimi mbi fitimin u realizuan në masën 13 miliardë lekë 2.1 miliardë lekë, ose 19.7% më shumë se 4 mujori 2020, si dhe realizim në masën 100% kundrejt planit të ndryshuar.

Tatimi mbi të ardhurat personale është arkëtuar në vlerën 12.9 miliardë lekë, 1.9 miliardë lekë ose 16.8% më shumë se 4 mujori 2020, si dhe realizim në masën 97.9% kundrejt planit të ndryshuar.

Taksat nacionale, për peridhën Janar-Prill 2021 u realizuan në masën 11.27 miliardë lekë, 2.4 miliardë lekë ose 25.7% më shumë se 4 mujori 2020, si dhe realizim në masën 102.8% kundrejt planit të ndryshuar.

Të ardhurat e mbledhura nga kontributet për sigurimet shoqërore dhe shëndetësore (të administruara nga DPT), u realizuan në masën 35.1 miliardë lekë, 3.8 miliardë lekë ose 11.9% më shumë se 4 mujori 2020, si dhe realizim 102.3% të planit të ndryshuar për 4 mujorin 2021.

Shpenzimet

Shpenzimet e përgjithshme publike, për muajin e katërt të vitit 2021, arritën në rreth 166.9 miliard LEK me një realizim në masën 99.3 përqind të planit të periudhës, ndërsa krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2020 ky zë ka rezultuar 12.2 përqind më i lartë ose rreth 18.1 miliard LEK më shumë.

Shpenzimet korente dhe ato kapitale, për periudhën 4 mujore, kanë shënuar një realizim respektivisht në masën 100.2 përqind dhe 78.7 përqind të planit të periudhës.

Niveli i deficitit për periudhën 4 mujore të vitit 2021 rezultoi në rreth 14.65 miliard LEK, ose rreth 927 milion LEK më pak se e njëjta periudhë e një viti më parë. Për periudhën 4 mujore niveli i deficitit rezulton 71.1 përqind e planit të periudhës, plan i cili rezulton në rreth 20.6 miliard LEK.

MONITOR

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

ekonomi ekonomi monitor te ardhurat buxhetore monitor te ardhurat buxhetore

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë