LIVE UPDATES
Bota

Lidhja me Princin Charles rezultoi e rreme, BBC dëmshpërblen ish-dadon e djemve

Alexandra Pettifer, e njohur si Tiggy, iu kërkua falje në Gjykatën e Lartë për akuzat e pabaza që ajo kishte një lidhje me Princin Charles dhe një abort. Avokati i saj tha se pretendimet e rreme kishin shkaktuar "pasoja të rënda personale".Lidhja

21 Korrik 2022, 19:44 Nga d.a.
Lidhja me Princin Charles rezultoi e rreme, BBC dëmshpërblen ish-dadon
Alexandra Pettifer

BRITANI- Media britanike BBC do i paguajë një dëmshpërblim ish-dados së princave William dhe Harry për pretendimet e rreme të bëra rreth saj, sikur ajo kishte një lidhje me princ Charles dhe kishte humbur një shtatëzani, e gjitha kjo për të siguruar një intervistë të Princeshës Diana në 1995.

Sipas BBC, Alexandra Pettifer, e njohur si Tiggy, iu kërkua falje në Gjykatën e Lartë për akuzat e pabaza që ajo kishte një lidhje me Princin Charles dhe një abort. Avokati i saj tha se pretendimet e rreme kishin shkaktuar "pasoja të rënda personale". Një hetim tashmë ka zbuluar se gazetari Martin Bashir i ka përdorur dokumente false për të fituar besimin e Dianës.

Lidhja me Princin Charles rezultoi e rreme, BBC dëmshpërblen ish-dadon
Alexandra Pettifer

Intervista e parë nga 22.8 milion në MB dhe e transmetuar tre vjet pasi Princi Charles dhe Diana u ndanë u përshkrua nga komentuesit në atë kohë si një "bombë" që shkatërroi imazhin e një familjeje mbretërore të lumtur, të kujdesshme dhe të bashkuar.

BBC tha të enjten se i vjen “shumë keq për dëmin serioz dhe të zgjatur” të shkaktuar ndaj zonjës Pettifer dhe familjes së saj pas transmetimit. Në një deklaratë të lexuar në gjykatë, avokati i zonjës Pettifer, Louise Prince tha se lajmet kishin përfshirë "pretendimet shumë serioze dhe krejtësisht të pabaza se paditësja kishte një lidhje me Princin e Uellsit, duke rezultuar në një shtatzëni e cila u ndërpre".

Një hetim vitin e kaluar i udhëhequr nga gjyqtari në pension Lord Dyson zbuloi se intervista ishte marrë duke përdorur dokumente të rreme dhe se BBC nuk kishte standarde të larta të integritetit dhe transparencës. Raporti thoshte se Bashir kishte gënjyer në mënyrë të përsëritur disa njerëz, përfshirë BBC-në.

Bashir, i cili mori një çmim industrie për programin Diana dhe vazhdoi të punojë për ITV dhe në Shtetet e Bashkuara, ka kërkuar më parë falje. Gazetari u kthye në BBC News në 2016 dhe u bë redaktori i saj fetar, por nuk punon më për korporatën.

alexandra pettifer princ charles princeshe diana martin bashir

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!