LIVE UPDATES

lloyd austin

Bota 25 Prill 2022, 15:57

SHBA-të duan ta shohin Rusinë të mundur

SHBA- Presidenti Joe Biden e ka bërë gjithmonë të qartë se SHBA nuk do të ndërhyjë drejtpërdrejt në luftën në Ukrainë. BBC shkruan se ai nuk do të dërgojë trupa...

Bota 25 Prill 2022, 09:05

Zelenskyy falenderon SHBA-në për mbështetjen

UKRAINË- Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka falenderuar SHBA-në për mbështetjen. Sipas BBC, ai ka falenderuar SHBA-në gjatë takimit me Sekretarin e...

Bota 24 Prill 2022, 06:17

Blinken dhe Lloyd Austin vizitojnë sot Kievin

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin do të vizitojnë Kievin të dielën, tha presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelens...

Bota 10 Shtator 2021, 09:31

SHBA-Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin tha të enjten se grupi ekstremist i al-Kaedës që përdori Afganistanin si një bazë për të sulmuar Shtetet e Bas...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Joe Biden do të emërojë gjeneralin në pension Lloyd Austin si shef të Pentagonit - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Joe Biden do të emërojë gjeneralin në pension Lloyd Austin si shef të Pentagonit

8 Dhjetor 2020, 08:11 Nga DOSJA
Joe Biden do të emërojë gjeneralin në pension Lloyd Austin

SHBA- Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden ka zgjedhur gjeneralin në pension Lloyd Austin si sekretarin e tij të mbrojtjes, raportojnë mediat amerikane. Nëse miratohet, 67-vjeçari që doli në pension në 2016 do të bëhej Afrikano-Amerikani i parë që drejtonte Pentagonin.

Ai do të duhej të dorëhiqej nga kongresi pasi kërkohen shtatë vjet midis detyrës aktive dhe bërjes së shefit ushtarak. Biden është përballur me thirrje, përfshirë nga grupet parlamentare aziatike demokratike,afro-amerikane dhe latine për të emëruar pakicat në postet e larta të kabinetit.

Zyrtarja veterane e Pentagonit Michèle Flournoy, e cila do të kishte qenë gruaja e parë për të mbajtur këtë pozitë, ishte konsideruar gjithashtu një kandidate – si dhe Jeh Johnson, një ish këshilltar i përgjithshëm i Pentagonit dhe ish sekretar i sigurimit të vendit.

Gjeneral Austin me katër yje shërbeu nën administratën e Obamës, duke udhëhequr Komandën Qendrore të SH.B.A.-së, zona e përgjegjësisë e së cilës përfshin Lindjen e Mesme, Azinë Qendrore dhe një pjesë të Azisë së Jugut, midis 2013 dhe 2016. Ai ishte arkitekti kryesor ushtarak i cili udhëhoqi SH.B.A. në ofensivën kundër grupit të Shtetit Islamik në Irak dhe Siri.

Por emërimi mund të tërheqë kritika nga disa grupe progresive mbi pozicionin e Gen Austin në vitet e fundit si një anëtar i bordit të drejtorëve të kontraktorit të mbrojtjes Raytheon dhe kundërshtimin e ligjvënësve në Kongres që favorizojnë një kontroll të qartë civil të Pentagonit.

Biden dhe Gjeneral Austin nuk kanë komentuar. Presidenti i zgjedhur i ofroi postin Gjeneralit Austin i cili të Dielën e pranoi, thanë raportet.

Lajmi për emërimin doli përpara një takimi midis Biden, Zëvendës Presidentit të zgjedhur Kamala Harris dhe grupeve të të drejtave civile të Martën. Rev Al Sharpton, aktivisti i të drejtave civile, tha se vendimi ishte “një hap në drejtimin e duhur por jo i th
Vendimi i raportuar vjen dy javë pasi Biden njoftoi anëtarët e tjerë të vjetër të ekipit të tij të sigurisë kombëtare. Biden mundi Presidentin Republikan Trump në zgjedhjet e 3 nëntorit. Presidenti vazhdon të refuzojë të pranojë humbjen në zgjedhje, duke pretenduar, pa prova, ka pasur mashtrim të gjerë.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota joe biden joe biden

Sondazh

Poll
Bota 7 Dhjetor 2020, 21:50

GJERAMANI-Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel ka lëvduar dy shkencëtarëve turq që krijuan vaksinën anti-Covid. Merkel në një intervistë për radio Metropol FM...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN