LIVE UPDATES

len blavatnik

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Sir Len Blavatnik është njeriu më i pasur i Britanisë pasi të ardhurat e tij u shtuan gjatë pandemisë - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Sir Len Blavatnik është njeriu më i pasur i Britanisë pasi të ardhurat e tij u shtuan gjatë pandemisë

23 Maj 2021, 06:57 Nga DOSJA
Sir Len Blavatnik është njeriu më i pasur i Britanisë pasi

BRITANI– Rritja masive e pasurisë së Sir Len Blavatnik gjatë pandemisë, me 7.2 miliardë në 23 miliardë paund e ka bërë atë njeriun më të pasur të Britanisë edhe njëherë, sipas listës së pasur të Sunday Times.

Ai ka bërë fitime të kohëve të fundit nga bizneset joshëse të tilla si diskografia Warner Music dhe ofruesi i transmetimit sportiv Dazn. Por burimi origjinal i pasurirsë së miliarderit ukrainas janë kompanitë e energjisë dhe metaleve të formuara rreth shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik.

Blavatnik, 63 vjeç, lindi në Odessa, në Ukrainën Sovjetike, duke emigruar në SHBA me familjen e tij në 1978 pasi kishte studiuar në Moskë. Në 1986, ai themeloi Access Industries, një grup industrial i mbajtur privatisht me bazë në SHBA.

Sipas Guardian, Blavatnik u bë një shtetas amerikan në 1984 dhe një shtetas britanik në 2010, por faqja në internet e Access Industries nuk i referohet marrëveshjes së tij në Rusi. Ndërsa Bashkimi Sovjetik filloi të shembet, ai filloi të blinte kompani ruse të aluminit që përfundimisht do të formonin pjesë të Rusal.

Në vitin 2013, kompania e tij shiti aksionet e saj në sipërmarrjen ruse të naftës të goditur nga skandali TNK-BP për 7 miliardë dollarë. Blavatnik ishte në bordin e minatorit të aluminit Rusal deri në 2016 dhe ai është themeluesi i një prej aksionerëve kryesorë të tij, Sual Partners.

Ai më pas bëri miliarda duke blerë kompani të rënda industriale, duke përfshirë kompaninë e kimikateve dhe plastikës Texan LyondellBasell dhe Calpine, e cila drejton termocentralet me gaz.

Në vitet më të fundit, Blavatnik ka lëvizur larg minierave dhe tymave drejt tregut të biznesit. Qershorin e kaluar, ai arkëtoi 1.9 miliard dollarë në aksione në Warner Music, etiketa e artistëve përfshirë Ed Sheeran, Dua Lipa dhe Bruno Mars, ky i fundit luajti në festën e 60-vjetorit të ditëlindjes së Blavatnik, sipas Financial Times. Blavatnik kishte blerë Warner në 2011 për 3.3 miliardë dollarë dhe pjesa e mbetur e Aksionit vlen 13 miliardë dollarë.

Ndërkohë, Dazn me qendër në Londër synon të jetë “Netflix i sportit” dhe në mars u zhvendos për të drejtat në ligën më të lartë të futbollit në Itali.

Pasurimi i pasurisë së Blavatnik janë donacione të mëdha për disa nga institucionet më të shquara kulturore dhe arsimore të MB. Emri i tij zbukuron shtrirjen e madhe në galerinë e artit Tate Modern të Londrës pas një donacioni 50 milion £, si dhe Shkollën e Qeverisë Blavatnik të Universitetit të Oksfordit pas një donacion 75 milion dollar.

Ai gjithashtu ka kërkuar ndikim politik. Në SHBA, Blavatnik u dha kryesisht politikanëve Demokratë para vitit 2014, por shpenzimet e tij u zhvendosën në të djathtë, me dhurime miliona dollarësh për kauza Republikane dhe një donacion prej 1 milion dollarësh për komunitetin përurues të Donald Trump.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota len blavatnik me te pasurit ne britani pandemia e koronavirusit len blavatnik me te pasurit ne britani pandemia e koronavirusit

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë