LIVE UPDATES

kombetarja

Sport 27 Nëntor 2020, 21:58

ANALIZE / Mema: Kombëtarja kaloi cdo parashikim

TIRANE – Me mbylljen e edicionit të UEFA Nations League 2020 është kohë bilancesh edhe për Kombëtaren shqiptare. Duhet thënë qysh në fillim se ky është nj...

Sport 17 Nëntor 2020, 19:10

Stadiumi “Air Albania” mbush 1 vjeç…

TIRANE – Stadiumi “Air Albania” është impianti futbollistik më i madh, më modern dhe më i kushtueshem në Shqipëri, për të cilin u shpenzuan rreth 70 milio...

Sport 22 Tetor 2020, 17:40

Shqipëria humb terren në renditjen botërore

ZVICER – Barazimet e Ligës së Kombeve të kombëtares sonë në muajin tetor dhe humbja me Lituaninë në Tiranë, kanë patur edhe një impakt në klasifikimin e p...

Sport 14 Tetor 2020, 21:13

Kryeministri Hoti uron Kosovën

KOSOVA – Për pikën e marrë në Greqi nga kombëtarja e Dardanëve, ka reaguar i pari, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti. Sigurisht që kjo ndeshje ishte e një s...

Sport 14 Tetor 2020, 13:17

Formacioni kuqezi në dorën e të rinjve

LITUANI – Ndeshja me Kazakistanin vërtet zhgënjeu në rezultatin e saj, por me sa duket ka qenë pikënisja e një riformatimi të ekipit tonë kombëtar. Mbrëmjen e s...

Sport 13 Tetor 2020, 17:20

Berisha: Lituania, kyç për rrugëtimin tonë

LITUANI – Më konkret dhe i bindur për domosdoshmërinë e fitores ndaj Lituanisë për të bërë diferencën në grup dhe për të marrë kreun, atë që ndoshta duhet ta ki...

Sport 13 Tetor 2020, 17:11

Reja: Kombëtarja ka fituar 10 lojtarë të rinj

LITUANI – Trajneri Edi Reja shprehet optimist për ndeshjen ndaj Lituanisë dhe i vë theksin edhe një herë në kofnerencën e fundit për shtyp përpara ndeshje...

Sport 13 Tetor 2020, 16:41

Kuqezintjë, provat e fundit në Lituani

LITUANI – Kuqezinjtë sot përshkruan një tjetër distancë të largët, rreth 5 orë avion nga Kazakistanit drej Lituanisë, ku nesër do të luajnë transfertën e dytë t...

Sport 13 Tetor 2020, 09:09

Tare: Reja po udhëheq tranzicionin

ITALI – Drejtori sportiv i Lazios, njëherazi edhe ish-sulmuesi i përfaqësueses kuqezi, i ka dale në mborjtje kombëtares dhe trajnerit Reja për kritikat pa...

Sport 12 Tetor 2020, 18:04

Tavekio: Duka pengoi De Biazin të merrte Italinë

ITALIA – Ish-presideni i Federatës Italiane të Futbollit Karlo Tavekio, në një ndërhyrje të tij në Radio Punto Nuvo i është rikthyer edhe një viteve më parë kur...

Sport 11 Tetor 2020, 18:34

Reja: I kënaqur nga loja, jo nga rezultati

KAZAKISTAN – Të përgatitur të gjithë për një kthesë në Kazakistan, barazimi pa gola ka sjell shumë kritika në drejtim të trajnerit 75-vjecar, Edoardo Reja...

Sport 11 Tetor 2020, 18:14

Gjimshiti: Humbëm 2 pikë, por luajtëm mirë

KAZAKISTAN – Barazimi i kombëtares shqiptare ndaj Kazakistanit në Almati është parë në tërësi si një rezultat negativ edhe pse kuqezinjtë kanë patur shumë...

Sport 11 Tetor 2020, 09:08

Edi Reja feston 75-vjetorin ne Kazakistan

KAZAKISTAN – Edoardo Reja një ditë më parë ka festuar në Kazakistan datëlindjen e tij të 75-të. Mjaft i rezervuar ka qenë trajneri italian edhe në këtë da...

Sport 11 Tetor 2020, 08:47

Sotë në orën 15:00 Kazakistan-Shqipëri

KAZAKISTAN – Përfaqësuesja kuqezi do të zbres pasditen e sotme, në orën 15:00 me orën lokale të Shqipërisë, për ndeshjen e tretë të fazës së grupeve të Li...

Sport 10 Tetor 2020, 12:15

Kuqezinjtë gati për Kazakistanin

KAZAKISTAN – Kombëtarja kuqezi ka zhvilluar mëngjesin e së shtunës një seancë të lehtë stërvitore në Almati të Kazakistanit në prag të ndeshjes së Nations Leagu...

Sport 7 Shtator 2020, 21:11

TIRANË-Elseid Hysaj, ashtu si dhe kombëtarja nuk ishte në mbrëmje të mirë sot me Shqipërinë duke qenë se mori edhe dy kartonë të verdhë. Në intervistë pas ...

Sport 23 Gusht 2020, 12:54

SHQIPËRI-Ish-kapiteni i Kombëtares Mërgim Mavraj e mbyll me Shqipërinë. Për arsye dëmtimesh, mbrojtësi nuk ka qenë pjesë e Shqipërisë në ndeshjet e fundit ...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Histori kuqezi: 18 vite më parë, kur Kombëtarja ishte në turneun e Bahreinit - Sport
LIVE UPDATES
Sport

Histori kuqezi: 18 vite më parë, kur Kombëtarja ishte në turneun e Bahreinit

7 Janar 2021, 13:08 Nga DOSJA

TIRANE – Vitet 2000 kanë qenë relativisht pozitive për Kombëtaren kuqezi. Shorti për eliminatoret e Botërorit “Kore/Japoni 2002” i vendosi kuqezinjtë përballë dy gjigandëve të futbollit botëror, si Anglia dhe Gjermania. Ndonëse rezultatet ndaj emrave të mëdhenj të futbollit botëror ishin jo pozitive, Kombëtarja shqiptare dhuroi paraqitje mjaft të mira dhe krijoi një bosht që do të vlente edhe për të ardhmen.

Në zyrat e FSHF-së në atë periudhë vinin ftesa për miqësore, apo edhe turne të ndryshëm. Turneu i Iranit, Bilbaos, apo edhe Kosta Rikës, ishin vetëm disa nga ftesat që erdhën në atë periudhë. Drejtuesit e asaj kohe mes shumë opsionesh pranuan ftesën e Bahrejnit, për të marrë pjesë në atë, që quhej turneu i Kryeministrit. Ky turne është zhvilluar fiks 18 vjet më parë në janar të vitit 2002.

“Bahrain Shoot Soccer Tournament 2002” – Bahrein, një vend pa shumë traditë në futboll, vendos të organizojë një turne futbolli, të quajtur ndryshe “Kupa e Kryeministrit”. E veçanta e këtij turneu ishte se organizohej në ditët e para të janarit, data që në ditët e sotme përdoret nga klubet për të zhvilluar fazën përgatitore. Në edicionin e parë, përpos Shqipërisë, u  ftuan edhe Maqedonia edhe Finlanda.

Më 15 dhjetor zyra teknike e turneut hodhi shortin midis 4 ekipeve pjesëmarrëse, Shqipëria, Finlanda, Maqedonia dhe Bahreini. Ekipi ynë kombëtar, ndeshjen e parë e zhvilloi me ekipin e Maqedonisë dhe më pas me Finlandën dhe Bahreinin.

Në vendin arabik treguan kujdes të veçantë për t’u krijuar mundësi kuqezinjve të mbërrijnë në kohën e caktuar në Bahrein. Trajneri i kombëtares, Sulejman Demollari, pasi bisedoi me të gjithë futbollistët që luajnë në kampionatet e vendeve të tjera, u bind se për të plotësuar numrin e nevojshëm duhen thirrur edhe disa nga futbollistët që luajnë në kampionatin shqiptar.

Lista e lojtarëve të grumbulluar për këtë turne të veçantë është si më poshtë:

Portierët: Blendi Nallbani (Partizani), Ilion Lika (Dinamo), Julian Gjeloshi (Besëlidhja)

Mbrojtësit: Lulzim Hushi (Delémont, Zvicër), Ardit Beqiri (Partizani), Nevil Dede (Tirana), Elvin Beqiri (Vllaznia), Luan Zmijani (Partizani)

Mesfushorët: Paulin Dhëmbi (Dinamo), Edvin Murati (LOSC Lille, Francë), Arjan Peço (Concordia, Zvicër), Redi Jupi (Dinamo), Klodian Duro (Samsunspor, Turqi), Bledi Shkëmbi (Rijeka, Kroaci), Olgerd Muka (Teuta)

Sulmuesit: Florian Myrtaj (SSD Teramo, Itali), Indrit Fortuzi (Tirana), Altin Rraklli (Unterhaching, Gjermani), Klevis Dalipi (Ovarense, Portugali)

Trajner: Sulejman Demollari

Në këtë edicion, të fituar nga Finlanda, kombëtarja shqiptare mori vetëm dy pike, duke u renditur në vendin e tretë. Përpos rezultatit jo të mirë, kjo eksperiencë shërbeu për provimin e lojtarëve të rinj, që më vonë do të aktivizoheshin rregullisht me fanellën kuqezi si Beqiri, Myrtaj, Shkëmbi, apo edhe konfirmimin e Duros.

Turneu i Bahreinit, do të ishte i fundit i këtij lloji për kombëtaren kuqezi, pasi me ndryshimin e rregullores nga FIFA rreth datave të lira, do të ishte e pamundur për kombëtaret të grumbulloheshin kaq gjatë.

SHQIPËRI – MAQEDONI 0-0

Më 05.01.2002, në “Bahrain National Stadium, Riffa”

Gjyqtar: Jassim Karim (Bahrein), shikues: 2000 tifozë

NË FOTO: Lart nga e majta: Nevil DEDE, Ardit BEQIRI, Elvin BEQIRI, Lulzim HUSHI, Indrit FORTUZl. Blendi NALLBANI. Ulur nga e majta: Arian PEÇO, Florian MYRTAJ, Klodian DURO, Edvin MURATI, Altin RRAKLLI

SHQIPËRI – FINLANDË 1-1

Më 07.01.2002, në “Bahrain National Stadium, Riffa”

Shënues: Jari Ilola 0-1 (45’), Indrit Fortuzi 1-1 (71’(p)

Gjyqtar: Abdul Habib (Bahrein), shikues: 4000 tifozë

NË FOTO: Lart nga e majta: Nevil DEDE, Ardit BEQIRI, Elvin BEQIRI, Lulzim HUSHI, Indrit FORTUZl. Blendi NALLBANI. Ulur nga e majta: Arian PEÇO, Florian MYRTAJ, Klodian DURO, Edvin MURATI, Altin RRAKLLI

BAHREIN – SHQIPËRI 3-0

Më 10.01.2002, në “Bahrain National Stadium, Riffa”

Shënues: Jamal 1-0 (42’), Salmane 2-0 (63’), Salmane 3-0 (72’)

Gjyqtar: Qasim Shaaban (Bahrein), shikues: 10000 tifozë

NE FOTO: Lart nga e majta: Redi JUPI, Klevis DALIPI, Florian MYRTAJ, Luan ZMIJANI, Ilion LIKA. Ulur nga e majta: Indrit FORTUZI, Arian PEÇO, Klodian DURO, Olgerd MUKA, Ardit BEQIRI.

B.T (Dosja.al), marrë nga fshf.org

 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sport sport fshf kombetarja trajneri sulejman demollari turneu i bahreinit fshf kombetarja trajneri sulejman demollari turneu i bahreinit

Sondazh

Poll
Sport 7 Janar 2021, 11:28

Ronaldinjo rigjen “famën”, pas lirisë…

BRAZIL – Ronaldinjo pas muajve të tërë makthi dhe izolimi, tashmë duket se ka vendosur të rikthehet te jeta e tij e lirë dhe dëfrimet, për të cilat shquhe...

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë