LIVE UPDATES

festat e fundvitit

Aktualitet 2 Janar 2023, 20:54 k.m.

Ja si të humbni kilogramët e festave

Foto ilustruese Fillimisht filloni të hani një mëngjes “të mirë” ku nuk do të përfshihet brumrat. Zgjid...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

10 filmat më të mirë për festat e fundvitit - Art&Argëtim
LIVE UPDATES
Art&Argëtim

10 filmat më të mirë për festat e fundvitit

26 Dhjetor 2021, 18:45 Nga DOSJA

Festat e fundvitit kanë mbërritur dhe është koha perfekte për të parë me familjen disa nga filmat më festivë për këtë sezonë.  Sipas Buzzfeed këto janë disa nga filmat që duhen parë këto festa

Si frymëzim për këtë film ka shërbyer kënga e famshme e Krishtlindjeve, “White Christmas”. Dy ushtarë janë një dyshe muzikore bashkëpunojnë për një konkursë për të shpëtuar një shtëpizë skish, e drejtuar nga ish-oficeri i tyre komandues në ushtri.

Ky rom-com i Krishtlindjeve 2019 është i frymëzuar nga disa filma britanikë festivë. Emilia Clarke luan një këngëtare në vështirësi që e urren punën e saj si Elf në një dyqan Krishtlindjesh. Një ditë ajo ndeshet me një të huaj (Henry Golding) i cili nuk mban kurrë një telefon dhe shfaqet në mënyrë misterioze rreth saj. Gjithashtu duke e bërë jetën e saj të vështirë janë shefi i saj (Michelle Yeoh) dhe nëna e saj (Emma Thompson).

Socialistja e Nju Jorkut, Ellen, është e preferuara e tabloidëve, dhe më së shumti e njohur për veprat e saj të rreme në ngjarje publike. Por ky nuk është imazhi që babai i saj dëshiron që ajo të ruajë përpara se të trashëgojë kompaninë e tij. Kështu, për t’i mësuar asaj për vlerat e punës së palodhur dhe të ndihmës së të tjerëve, ai e dërgon atë në qytetin e tij të lindjes, ku shpresojmë se ajo do të shndërrohet në personin zemërgjerë dhe mendjehapur që babai i saj dëshiron që ajo të jetë.

4. Takim festivë (Holidate)

Krishtlindja, Pashkët, Dita e Falënderimeve, Viti i Ri, Dita e Shën Patrikut – cdo festë që ju mund të përmendni. Ky film i ka të mbuluar. Nëse keni qenë ndonjëherë objekt shakash (ose keqardhjeje) në një mbledhje familjare për të qenë i vetmi person beqar, patjetër që dot ju pëlqej ky film. Sloane Benson i urren pushimet, pasi është e vetmja beqare në mbledhje të tilla familjare. Kështu ajo hyn në një marrëveshje me një burrë beqar, që përballet me të njëjtën vështirësi, për të shkuar në takimi menjëri-tjetrit me qëllimin e vetëm për të shpëtuar njëri-tjetrin nga sikleti në mbledhjet e festave.

5. Klaus ( Klaus)

Fitues i shumë çmimeve dhe nominimeve (filmi i parë i animuar nga Netflix i nominuar për një çmim Academy Aëard), ky film tregon një histori alternative të origjinës së Santa Klausit. Ndodhur në shekullin e 19-të, një postier dembel i vendosur në një ishull me dëborë ka për detyrë të dërgojë 6000 letra ose do të ndahet nga trashëgimia e tij e pasur. Për ta bërë detyrën e tij të realizueshme, ai bashkon forcat me një burrë të vjetër dhe të fortë me emrin Klaus, i cili është gjithashtu një lodërbërës.

Ky film i Krishtlindjeve është i mbushur me emra të mëdhenj. Forest Ëhitaker luan si Jeronicus Jangle, një shpikës i shkathët lodrash, krijimi dhe karriera më e madhe e të cilit janë vjedhur nga nxënësi i tij (Keegan-Michael Key, si antagonisti mashtrues). Kjo ekstravagancë komedi muzikore jashtëzakonisht e lartë është mbushur në frymën e Krishtlindjes.

Kjo është një histori për dy fëmijë, një vëlla dhe një motër, të cilët nuk shkojnë mirë së bashku, por më pas ndodh që ata nisi një udhëtim me Santa Klaus. Ata tani bëhen përgjegjës për të ndihmuar Babagjyshin pasi aksidentalisht luajnë një pjesë në përplasjen e slitës së tij. Atëherë ata duhet të ndihmojnë për të rregulluar gjithçka, të ndihmojnë Santën në misionin e tij për të dhënë dhurata në kohë deri në mëngjes, dhe ta sjellë frymën e Krishtlindjes përsëri në shtëpitë mbarë bote.

Kanë kaluar dy vjet që nga ngjarjet e filmit të parë, dhe fëmijët tërhiqen përsëri në një aventurë të mrekullueshme kur Poli i Veriut kërcënohet.

Filmi tregon historinë e disa të rinjve, secili prej të cilëve ka një problem për të trajtuar në qytetin e tyre të vogël në prag të Krishtlindjes. Ata bëjnë gabime gjatë rrugës ndërsa përpiqen të kuptojnë jetën e tyre, pasi dita i bashkon të gjithë. Është një përzierje qesharake e dashurisë, miqësisë, familjes dhe festës që e bën “Let It Snow” një film krejtësisht të papërballueshëm që shikuesit tashmë e duan thellësisht.

Sara Thomas ka shumë ide të ndritshme, por ajo nuk ka asnjë vlerë për ta, sepse shefi i saj i sjell ato tek themeluesi i kompanisë si të tijat. Kur të ndodhë përsëri, ajo dëshiron që aftësia të qëndrojë në këmbë për veten e saj për Krishtlindje dhe dëshira e saj të bëhet e vërtetë. Me guximin e saj, ajo arrin të marrë mundësi që kurrë nuk ka qenë afër dhe vazhdon të ketë sukses, por problemi është se dëshira jepet vetëm për 48 orë. Është një film i këndshëm dhe relaksues, por shtron pa vëmendje temat e vetëbesimit dhe rëndësisë së familjes, të gjitha të krijuara në frymën e Krishtlindjes.

(M.K/dosja.al)

 

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

argetim argetim

Sondazh

Poll

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane