LIVE UPDATES

ferguson na mësoi

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Evra: “Ferguson na mësoi të bëhemi si robotë. Kur luaja te United nuk isha njeri” - Sport
LIVE UPDATES
Sport

Evra: “Ferguson na mësoi të bëhemi si robotë. Kur luaja te United nuk isha njeri”

27 Tetor 2021, 12:53 Nga DOSJA
Evra: “Ferguson na mësoi të bëhemi si robotë. Kur

ANGLI – A mund të lodhesh duke fituar? Çdo lojtar, kur pyetet për këtë, do të thotë jo. Ai do të argumentojë se çdo kampionat, qoftë edhe i teti në radhë, është po aq i veçantë sa i pari. Që çdo vit bën historinë e vet dhe se për këtë arsye, çdo titull i fituar është një gëzim i ndryshëm dhe krejtësisht i ri.

Por ka edhe nga ata që gjatë karrierës së tyre kanë mësuar ta përjetojnë triumfin në një mënyrë tjetër. Pothuajse si një zakon. Lehtë, kur luan për Manchester United dhe më pas për Juventusin… Por Patrice Evra shpjegoi për podcastin zyrtar të “Djajve të Kuq” se gjithçka varej nga mentaliteti i një personi: Sir Alex Ferguson. Ish-mbrojtësi i krahut të majtë tregon se si skocezi i transformoi lojtarët e tij… në automatë.

ROBOTIZIMI – “Mendoj se kur fiton kampionatin për herë të parë është diçka e veçantë, por do të jem i sinqertë, kur fillon të fitosh të tretin, të katërtin, të pestin, feston gjithsesi, por jo në të njëjtën mënyrë. Ju festoni, sepse ka kamera dhe të gjitha ato gjëra, por nuk është e njëjta gjë. Ferguson na mësoi të bëhemi si robotë. Nuk mendoj se kam qenë njeri kur luaja për Manchester United. Kur fitonim, kur luaja mirë, nuk isha i lumtur. Për mua ishte diçka normale.” E ekzagjeruar? Jo shumë, sepse në fakt vetë Ferguson rrallëherë shfaqte momente të pastër gëzimi. Sikur të fitonte ndeshje dhe trofe… ishte pothuajse e logjikshme.

FERGI – Dhe Evra e konfirmon këtë ndjenjë. Vërtetë ndaj mësimeve të tij, Ferguson ishte i pari që u duk si një robot, edhe kur ekipi i tij po bënte arritje të jashtëzakonshme. “Unë gjithmonë them, se Didier Deschamps më mësoi se fitorja është e rëndësishme, por Ferguson më mësoi se fitorja është normale. Mbaj mend që pasi fitonte ndeshje të mëdha kundër Liverpoolit, ai vinte tek ne dhe thoshte ‘bravo bir’. Ai kurrë nuk brohoriti në një mënyrë të pahijshme, përveç rastit kur fituam finalen e Champions League. Por fitimi i kampionatit, mirë, për të ishte diçka absolutisht normale.” Duke marrë parasysh që skocezi në karrierën e tij ka fituar 16 trofe mes Skocisë dhe Anglisë, nuk është aq e vështirë të besohet…

B.T (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

sport sport “djajve të kuq” didier deschamps ferguson na mësoi ish-mbrojtësi i krahut të majtë kur luan për manchester united për juventusin sir alex ferguson “djajve të kuq” didier deschamps ferguson na mësoi ish-mbrojtësi i krahut të majtë kur luan për manchester united për juventusin sir alex ferguson

Sondazh

Poll
Sport 27 Tetor 2021, 07:19

Jurgen Klopp quhet ëndrra Barcelonës për stolin

SPANJE – Gjerman i Liverpoolit, Jurgen Klopp është ëndrra e madhe e Barcelonës. Trajneri i “The Reds” ka një kontratë deri në vitin 2024 dhe ka patur si o...

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel