LIVE UPDATES
Sport

Evra: “Ferguson na mësoi të bëhemi si robotë. Kur luaja te United nuk isha njeri”

27 Tetor 2021, 12:53 Nga DOSJA
Evra: “Ferguson na mësoi të bëhemi si robotë. Kur

ANGLI – A mund të lodhesh duke fituar? Çdo lojtar, kur pyetet për këtë, do të thotë jo. Ai do të argumentojë se çdo kampionat, qoftë edhe i teti në radhë, është po aq i veçantë sa i pari. Që çdo vit bën historinë e vet dhe se për këtë arsye, çdo titull i fituar është një gëzim i ndryshëm dhe krejtësisht i ri.

Por ka edhe nga ata që gjatë karrierës së tyre kanë mësuar ta përjetojnë triumfin në një mënyrë tjetër. Pothuajse si një zakon. Lehtë, kur luan për Manchester United dhe më pas për Juventusin… Por Patrice Evra shpjegoi për podcastin zyrtar të “Djajve të Kuq” se gjithçka varej nga mentaliteti i një personi: Sir Alex Ferguson. Ish-mbrojtësi i krahut të majtë tregon se si skocezi i transformoi lojtarët e tij… në automatë.

ROBOTIZIMI – “Mendoj se kur fiton kampionatin për herë të parë është diçka e veçantë, por do të jem i sinqertë, kur fillon të fitosh të tretin, të katërtin, të pestin, feston gjithsesi, por jo në të njëjtën mënyrë. Ju festoni, sepse ka kamera dhe të gjitha ato gjëra, por nuk është e njëjta gjë. Ferguson na mësoi të bëhemi si robotë. Nuk mendoj se kam qenë njeri kur luaja për Manchester United. Kur fitonim, kur luaja mirë, nuk isha i lumtur. Për mua ishte diçka normale.” E ekzagjeruar? Jo shumë, sepse në fakt vetë Ferguson rrallëherë shfaqte momente të pastër gëzimi. Sikur të fitonte ndeshje dhe trofe… ishte pothuajse e logjikshme.

FERGI – Dhe Evra e konfirmon këtë ndjenjë. Vërtetë ndaj mësimeve të tij, Ferguson ishte i pari që u duk si një robot, edhe kur ekipi i tij po bënte arritje të jashtëzakonshme. “Unë gjithmonë them, se Didier Deschamps më mësoi se fitorja është e rëndësishme, por Ferguson më mësoi se fitorja është normale. Mbaj mend që pasi fitonte ndeshje të mëdha kundër Liverpoolit, ai vinte tek ne dhe thoshte ‘bravo bir’. Ai kurrë nuk brohoriti në një mënyrë të pahijshme, përveç rastit kur fituam finalen e Champions League. Por fitimi i kampionatit, mirë, për të ishte diçka absolutisht normale.” Duke marrë parasysh që skocezi në karrierën e tij ka fituar 16 trofe mes Skocisë dhe Anglisë, nuk është aq e vështirë të besohet…

B.T (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

sport sport “djajve të kuq” didier deschamps ferguson na mësoi ish-mbrojtësi i krahut të majtë kur luan për manchester united për juventusin sir alex ferguson “djajve të kuq” didier deschamps ferguson na mësoi ish-mbrojtësi i krahut të majtë kur luan për manchester united për juventusin sir alex ferguson

Sondazh

Poll
Sport 27 Tetor 2021, 07:19

Jurgen Klopp quhet ëndrra Barcelonës për stolin

SPANJE – Gjerman i Liverpoolit, Jurgen Klopp është ëndrra e madhe e Barcelonës. Trajneri i “The Reds” ka një kontratë deri në vitin 2024 dhe ka patur si o...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE