LIVE UPDATES

falenderime

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

VD-Asambleja e PS, Rama e nis me falenderime: Tani përgatituni për zgjedhjet në degë - Politike
LIVE UPDATES
Politike

VD-Asambleja e PS, Rama e nis me falenderime: Tani përgatituni për zgjedhjet në degë

7 Maj 2022, 08:13 Nga DOSJA
VD-Asambleja e PS, Rama e nis me falenderime: Tani përgatituni për

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka nisur me një falenderim fjalimin para socialistëve në Asamblenë Kombëtare të Partisë Socialiste. Në fjalën e tij, Rama tha se kishin bërë një detyrë të mirë për përgatitjen e Kongresit, i cili i hapi rrugë garës dhe procesit të ri të zgjedhjeve të kryetarëve të degëve. 

“Nuk e kam pasur mundësinë më parë, dua t’ju falenderoj të gjithëve për kontributin për realizimin me sukses të Kongresit, në aspektin organizativ për të bërë të mundur që formati i ri të jetë i suksesshëm. Falenderoj ata që u angazhuar për ta bërë një kongres të hapur dhe të gjallë, ku PS u takua me pjesët e shoqërisë që ne u flasim. Nga ana tjetër, Kongresi i hapi rrugë një procesi të ri të PS për të hyrë në zgjedhjet e reja për drejtuesit e Partisë në 61 bashkitë e vendit dhe të gjitha njësitë administrative. Është proces që jep mundësi simpatizantëvce dhe mbështetësve të PS që të përfshihen në zgjedhje. Të gjithë kandidatët apo kandidatet do të kalojnë përmes një rruge që faktikisht përveçse garanton hapjen e partisë dhe siguron meritën në përzgjedhje. Kryesia ka ngritur një Komision të Posaçëm zgjedhor për këtë proces që do të mbyllet në fund të qershorit. Komisioni do të ketë një detyrë të posaçme për të shpjeguar procesin që të mos ketë keqkuptime dhe as të përjashtuar si mungesë informacioni. Në raste që gara nxjerr në pah kandidatë që duhen vlerësuar do të ecim në bashkëdrejtim nga një burrë dhe një vajzë apo grua. Aty ku nuk do të jetë e mundur që partia të bashkëdrejtohet, partia do të ketë një kryetar të vetëm. Nisim me nivel bashkiak njëherë dhe më pas me të parë e me të bërë. Është risi strategjike,”-tha Edi Rama.

FJALA E PLOTË E RAMËS:

Së pari, duke qenë se nuk e kam pasur mundësinë më parë dua që t’ju falenderoj të gjithëve për kontributin e dhënë për realizimin me sukses të Kongresit në aspektin organizativ dhe për të bërë të mundur që formati i ri i Kongresit, ishte një format i suksesshëm dhe këtu dua që të falenderoj në mënyrë të posaçme gjithë ata që u angazhuan në çdo qark për ta bërë Kongresin, një Kongres të hapur, një kongres të gjallë, një kongres ku Partia Socialiste u takua me pjesët e shoqërisë të cilave ne ju flasim dhe për të cilat ne jemi të angazhuar edhe si forcë qeverisëse. Nga ana tjetër, Kongresi i hapi rrugë një procesi të ri dhe shumë të domosdoshëm për Partinë Socialiste, për të hyrë në zgjedhjet e reja për drejtuesit e partisë, fillimisht në të 61 bashkitë e vendit dhe pastaj edhe në të gjitha njësitë administrative. Ky është një proces, i cili i jep mundësi të gjithë anëtarësisë, por i jep mundësi dhe simpatizantëve dhe mbështetësve të Partisë Socialiste që të përfshihen në zgjedhjen e drejtuesve të partisë, qoftë duke propozuar kandidatura edhe pa qenë pjesë e asamblesë së partisë, qoftë duke avancuar kandidaturën vetjake, në funksion të ambicies për ta drejtuar Partinë Socialiste. Nga ana tjetër, procesi do të garantojë që të gjithë kandidatët apo kandidatet për drejtimin e partisë socialiste në çdo bashki, të kalojnë përmes një rruge e cila faktikisht përveç se garanton hapjen e partisë, mundëson vlerësimin e çdo kandidature, garanton konkurrencën për kandidatët dhe në fund siguron meritën për zgjedhjen e tyre. Për këtë arsye, bazuar edhe në vendimin e marrë në librin e rregullave të Partisë, Kryesia ka ngritur një komision të posaçëm zgjedhor për këtë proces i cili do të fillojë menjëherë dhe do të mbyllet në fund të qershorit, për t’i dhënë pastaj mundësi kryesisë që në fillim të korrikut të bëjë miratimin e kandidatëve fitues. Komisioni i këtyre zgjedhjeve, do të ketë një detyrë të posaçme për të prekur të gjithë territorin me përfaqësuesit e vetë për të shpjeguar procesin në mënyrë që të mos ketë as keqkuptime, as të përjashtuar nga ky proces si pasojë e mungesës së informacionit, dhe për të garantuar që të gjithë kandidatët që do të kalojnë fazën e parë, të kenë mundësi të ballafaqohen publikisht përballë një asambleje bashkie e cila duhet të jetë e hapur për këdo që dëshiron të marrë pjesë dhe të ndjekë ballafaqimin e kandidaturave. Pas ballafaqimit të kandidaturave, komisioni do të bëjë vlerësimin e tyre dhe do t’i propozojë kryesisë së partisë të bëjë miratimin përfundimtar të kandidatit/kandidates apo kandidatëve fitues. Pse them kandidatëve fitues? Sepse njëkohësisht ne kemi rënë dakord në Kryesinë e Partisë që kudo ku gara nxjerr në pah kandidatë burrë apo djalë, grua apo vajzë që janë për tu vlerësuar dhe të cilëve duhet dhënë mundësia ta drejtojnë partinë, do të ecim me bashkëdrejtimin e Partisë dhe me një balancë gjinore në drejtimin e Partisë. Siç kemi bërë me organizatat Socialiste në një pjesë të madhe të territorit edhe pse procesi nuk është kryer i gjithi në të gjithë territorin ashtu si duhet, ku drejtimi i organizatës bëhet nga një burrë apo djalë dhe një grua apo vajzë. Të njëjtën gjë do ndjekim edhe në nivelin e bashkisë, por jo në mënyrë të detyrueshme, por duke konsideruar vlerën e kandidaturave. Këtë gjë do ta ketë parasysh komisioni përzgjedhës i kryesisë së partisë dhe do të avancojë propozimet e veta duke u nisur nga merita e kandidatëve. Aty ku nuk do të jetë e mundur për shkak të mos përmbushjes së kritereve të vendosura që të ketë dy drejtues, apo që Partia të bashkëdrejtohet nga një burrë dhe një grua, do vazhdohet me një kandidat të vetëm.

LAJMI KRYESOR: PS mbledh Asamblenë! Miratohet axhenda për zgjedhjet e 2023-it, ndryshohet statuti

(k.m/dosja.al)

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

politike politike asambleja e ps 7 maj 2022 edi rama asambleja e ps 7 maj 2022 edi rama

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra