LIVE UPDATES

fabrika e konservimit te peshkut

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Fabrika e konservimit të peshkut në Durrës vazhdon punën/ Komiteti Helsinki: Faji i institucioneve - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

Fabrika e konservimit të peshkut në Durrës vazhdon punën/ Komiteti Helsinki: Faji i institucioneve

6 Korrik 2019, 06:13 Nga DOSJA
Fabrika e konservimit të peshkut në Durrës vazhdon punën/

Para pak ditësh emisioni Fiks Fare transmetoi problemin e banorëve në Spitallë të Durrësit, të cilët ankoheshin për fabrikën e konservimit të peshkut, që shkakton ndotje.

Fiksi solli pamje të ujit të ndotur në sipërfaqe në mes të lagjes edhe pse Inspektoriati i Mjedisit e kishte pezulluar, por prokuroria kishte mbyllur çështjen, duke dalë në përfundimin se nuk kishte ndotje edhe pse nuk kishin bërë asnjë analizë për ujin.

Menjëherë pas transmetimit reagoi Komiteti Shqiptar i Helsinkit, Drejtoresha Ekzekutive, Erida Skendaj tha se ato njihen me këtë problematikë kanë hartuar dhe një raport, por asgjë nuk është përmirësuar. Ajo tregoi se do ribëjnë një vëzhgim në terren dhe t’ju ridrejtohen institucioneve të cilat deri tani kanë luajtur ping pong me banorët.

“Kërkojmë që të merret seriozisht shqetësimi i banorëve , pasi institucionet janë përgjegjëse për atë situatë” thotë znj. Skendaj.

Gazetarët e Fiksit shkuan edhe pranë Inspektoriatit Shtetëror të Mjedisit, Pyjeve dhe Ujërave në Durrës, përgjegjësi i mjedisit tha për Fiksin se subjekti ka marrë masa pas trasmetimit të kronikës në Fiks Fare.

“Fabrika ka vendosur një pajisje për filtrimin e ujërave ndaj ne kemi lënë që ai të punojë” shprehet përgjegjësi i inspektoriatit, po kur gazetarët e pyesin se a bëhet vërtetë filtrimi, i zënë ngushtë ai harron çfarë kishte thënë pak më parë duke u shprehur se inspektoriati e ka pezulluar. Gjithashtu përgjegjësi i këtij institucioni pranoi se nuk kanë asnjë procesverbal inspektimi në këtë subjekt. ” Ne nuk e dimë që punon, ju po thoni punon, na e faktoni” iu drejtua përgjegjësi.

Ndërkohë pronari i këtij subjekti menjëherë pas transmetimit të kronikës, u kërkoi gazetarëve të Fiksit që të shkonin në subjekt. Ai tregoi se ka blerë pajisjet dhe do bëjë ndërhyrjen sapo të marrë lejen nga bashkia.

“Ky problem do zgjidhet dhe me këtë tubacion që unë vetë kam blerë do shërbejë edhe për ujërat e zeza të tjera që derdhen në këtë kanal”, tha z.Mata.

Marrë nga Top Channel

(k.m./dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet fabrika e konservimit te peshkut komiteti i helsinkit spitalle fabrika e konservimit te peshkut komiteti i helsinkit spitalle

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë