LIVE UPDATES
Aktualitet

Fabrika e konservimit të peshkut në Durrës vazhdon punën/ Komiteti Helsinki: Faji i institucioneve

6 Korrik 2019, 06:13 Nga DOSJA
Fabrika e konservimit të peshkut në Durrës vazhdon punën/

Para pak ditësh emisioni Fiks Fare transmetoi problemin e banorëve në Spitallë të Durrësit, të cilët ankoheshin për fabrikën e konservimit të peshkut, që shkakton ndotje.

Fiksi solli pamje të ujit të ndotur në sipërfaqe në mes të lagjes edhe pse Inspektoriati i Mjedisit e kishte pezulluar, por prokuroria kishte mbyllur çështjen, duke dalë në përfundimin se nuk kishte ndotje edhe pse nuk kishin bërë asnjë analizë për ujin.

Menjëherë pas transmetimit reagoi Komiteti Shqiptar i Helsinkit, Drejtoresha Ekzekutive, Erida Skendaj tha se ato njihen me këtë problematikë kanë hartuar dhe një raport, por asgjë nuk është përmirësuar. Ajo tregoi se do ribëjnë një vëzhgim në terren dhe t’ju ridrejtohen institucioneve të cilat deri tani kanë luajtur ping pong me banorët.

“Kërkojmë që të merret seriozisht shqetësimi i banorëve , pasi institucionet janë përgjegjëse për atë situatë” thotë znj. Skendaj.

Gazetarët e Fiksit shkuan edhe pranë Inspektoriatit Shtetëror të Mjedisit, Pyjeve dhe Ujërave në Durrës, përgjegjësi i mjedisit tha për Fiksin se subjekti ka marrë masa pas trasmetimit të kronikës në Fiks Fare.

“Fabrika ka vendosur një pajisje për filtrimin e ujërave ndaj ne kemi lënë që ai të punojë” shprehet përgjegjësi i inspektoriatit, po kur gazetarët e pyesin se a bëhet vërtetë filtrimi, i zënë ngushtë ai harron çfarë kishte thënë pak më parë duke u shprehur se inspektoriati e ka pezulluar. Gjithashtu përgjegjësi i këtij institucioni pranoi se nuk kanë asnjë procesverbal inspektimi në këtë subjekt. ” Ne nuk e dimë që punon, ju po thoni punon, na e faktoni” iu drejtua përgjegjësi.

Ndërkohë pronari i këtij subjekti menjëherë pas transmetimit të kronikës, u kërkoi gazetarëve të Fiksit që të shkonin në subjekt. Ai tregoi se ka blerë pajisjet dhe do bëjë ndërhyrjen sapo të marrë lejen nga bashkia.

“Ky problem do zgjidhet dhe me këtë tubacion që unë vetë kam blerë do shërbejë edhe për ujërat e zeza të tjera që derdhen në këtë kanal”, tha z.Mata.

Marrë nga Top Channel

(k.m./dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet fabrika e konservimit te peshkut komiteti i helsinkit spitalle fabrika e konservimit te peshkut komiteti i helsinkit spitalle

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh