LIVE UPDATES

conference league

Sport 2 Gusht 2021, 12:57

EUROPË– Skuadrat shqiptare do të luajnë mundësitë e tyre në Conference League për të shkuar sa më larg në këtë kompeticion të ri. Skuadra durrsake do të lu...

Sport 22 Korrik 2021, 21:20

ELBASAN-Pavarësisht kundërshtarit që kishte përballë, Laçi bind sërish në Europë, pasi ia doli të triumfojë me rezultatin minimal 1-0 ndaj rumunëve të Un...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

140 milionë euro, përfitimi i Shqipërisë nga finalja e Conference League - Sport
LIVE UPDATES
Sport

140 milionë euro, përfitimi i Shqipërisë nga finalja e Conference League

26 Prill 2022, 11:45 Nga DOSJA

TIRANE – Finalja e UEFA Europa Conference League që do të zhvillohet në Tiranë është një nga ngjarjet më të mëdha që do të presë Shqipëria më 25 maj. Ndeshja që do të zhvillohet në stadiumin kombëtar “Air Albania” pritet ta vendosë vendin tonë në qendër të mediave ndërkombëtare përgjatë këtij muaji.

Zëdhënësi për shtyp i FSHF-së, Fatjon Kodra, ka qenë i ftuar në emisionin “Mirëmëngjesi” në Euronews Albania, ku ka folur për rëndësinë e këtij aktiviteti madhor e historik për Shqipërinë, si arriti Federata Shqiptare e Futbollit të bindë UEFA-n për ta organizuar këtë finale në Shqipëri, çfarë impakti do të sjellë kjo ndeshje në ekonominë e vendit, ndryshimet e stadiumit, siguria, biletat, si dhe emrat e mëdhenj që do të vizitojnë Tiranën në këtë ditë.

Rëndësia e një aktiviteti të tillë në Tiranë – Është një ngjarje që kalon çdo lloj ngjarje tjetër që mund të ketë pritur Shqipëria në gjithë historinë e saj, qoftë politike, qoftë samite apo ngjarje kulturore. Është në ngjarje e përmasave ndërkombëtare ku janë të angazhuara institucione shumë të rëndësishme siç është UEFA dhe ku pritet të vijnë klube me emër dhe të zhvillojnë një finale në Tiranë. Ne kemi gati dy vite që punojmë në Shqipëri për organizimin e kësaj finaleje. Impakti do të jetë shumë i madh për Shqipërinë, pasi nuk fiton thjesht futbolli, por fiton Shqipëria, fiton imazhi.

Impakti financiar? – Do të jetë i konsiderueshëm. Me një përllogaritje që është bërë, pritet të ketë një impakt rreth 140 milionë euro në total përgjatë gjithë atyre ditëve. Ne kemi nisur punën në terren që prej shtatorit të kaluar dhe thuajse çdo muaj kanë ardhur delegacione të UEFA-s që kanë inspektuar çdo gjë, që nga aeroporti, stadiumet, mënyra si do të lëvizin tifozët, ku do të grumbullohen tifozët, çështjet e transmetimit televiziv, etj. Është bërë dhe po bëhet një punë shumë e madhe, ku tani jemi në momentin final ku gjërat normalisht bëhen më voluminoze dhe më konkrete.

Programi i vullnetarëve – Në bashkëpunim me UEFA-n, kemi hapur procesin e aplikimit për vullnetarët për këtë finale që në muajin janar. Do të ketë të paktën 400 vullnetarë që do të angazhohen në këtë finale, numri i aplikimeve ka qenë mbi 2700 dhe çfarë është më interesante, ka pasur edhe shumë aplikime nga jashtë. Ne shpresojmë që kjo të jetë një nisje e mbarë dhe për të ardhmen, pasi nëse e marrim si shembull, edhe në ndeshje të Kombëtares ka nevojë për kontribut shtesë dhe vullnetarët janë një ndihmë e madhe.

Si e fitoi FSHF-ja të drejtën për të organizuar finalen? – Stadiumi ishte pikënisja. Para 8 vitesh nuk kishim një stadium që të përmbushte kriteret e UEFA-s dhe rrezikonte t’i luante ndeshjet e kombëtares jashtë. Me ndërtimin e stadiumit, që është i kategorisë së 4-t të UEFA-s, ku mund të luhen ndeshje të çdo niveli ndërkombëtar, kemi bërë menjëherë aplikimin, që është një punë voluminoze, ku UEFA duhet të bindej përmes fakteve dhe dokumentave që Shqipëria mund të përballojë një aktivitet të këtij niveli, qoftë në aspektin aeroportual, hotelerisë, stadiumit, eksperiencave që UEFA ka pasur më parë me FSHF-në, që është shumë e rëndësishme. Një nga arsyet kryesore ka qenë edhe se FSHF-ja “në sytë” e UEFA-s është një partner i besueshëm. Ka pasur edhe në të kaluarën aktivitete, kemi bërë ndeshje ndërkombëtare ku janë organizuar shumë mirë, duke bindur kështu këtë institucion futbolli.

Biletat për këtë finale – Përveç pjesës së rezervuar për tifozët, në shitje të përgjithshme UEFA ka nxjerrë diku te 7000-8000 bileta që mund të blihen nga kushdo, por duke qenë se ka shumë kërkesa, e vetmja mënyrë është të regjistroheni në faqen e UEFA-s, uefa.tickets. Procesi i shitjes nis në ditët e para të majit dhe nëse e fiton, bileta do të merret vetëm elektronikisht. Deri në katër bileta mund të marrë një tifoz, jo më shumë. Edhe çmimet nuk do të jenë shumë të larta.

Emrat e mëdhenj që pritet të vijnë në Tiranë – Presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin pritet të jetë në Tiranë, por edhe anëtarë të Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s, përpos emrave të tjerë të mëdhenj të njohur të futbollit.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport #bashkiatirane #conferenceleague #finalja fshf tirana uefa #bashkiatirane #conferenceleague #finalja fshf tirana uefa

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave