LIVE UPDATES

aeroporti i kukesit

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Aeroporti i Kukësit, Ish-piloti shpjegon mashtrimin e ministres Balluku - Politike
LIVE UPDATES
Politike

Aeroporti i Kukësit, Ish-piloti shpjegon mashtrimin e ministres Balluku

4 Mars 2021, 09:34 Nga DOSJA
Aeroporti i Kukësit, Ish-piloti shpjegon mashtrimin e ministres Balluku

Nga Dritan Goxhaj, ish pilot dhe ish shef operacioneve të fluturimit ne AAC

Ҫmenduritë dhe mashtrimet nuk kanë të sosur kur ke të bësh me “Rilindjen”. Sot, si për të hequr vëmendjen nga gënjeshtrat e Ramës dje në konferencën për shtyp, gënjeshtra që sot ia demantoi sërish Këshilli i Evropës, përsa i përket kërkesë llogarisë për portin e Durrësit, sot Rama urdhëroi një nga Pehlivanet e “ndershme” të qeverisë dhe partisë së tijë, që të sajojë një kronikë në Aeroportin e Kukësit.

Dhe sot Balluku organizon një fluturim të një avioni privat me max 4 pasagjerë në bord mbi aerodromin e Kukësit, duke e reklamuar atë: Patëm një test të suksesshëm, e rëndësishme kjo. Ditë e shënuar për ne dhe tani kemi hyrë në rrugën drejt fundit, pra drejt dorëzimit të aeroportit. Duhet thënë, që kemi pasur erë të fortë sot në Kukës gjatë gjithë kohës dhe praktikisht përveç testit që kemi bërë për uljen emergjente nga ana tjetër kemi parë edhe funksionimin e rrymave në këtë territor pra me një fluturim të vërtetë, jo thjesht nga studimet që kemi deri tani”.

Kjo është tallja më e madhe që mund të bënin këta palaço në prag të fushatës elektorale. Sajimi i një fluturimi të tillë dhe paraqitja e tij si një test që bëhet për aerodromin është totalisht një farsë dhe një mashtrim klasik. Testimet e aerodromeve bëhen atëherë kur ata kanë mbaruar së ndërtuari dhe pista është e gatshme për ulje. Në aeroportin e Kukësit një avion i tillë që u përdor sot asnjëherë nuk mund të llogaritet si test për këtë kategori aerodromi, për disa arsye që po i rendis më poshtë, në mënyrë që shqiptarët ndoshta e kuptojnë që Rama e Balluku po tallin menderen me ta.

Ekzistojnë dy mënyra të kategorizimit të aeroporteve
1. Njëra është të përcaktohet së çfar madhësie të aeroplanit është projektuar të mbajë dhe trajtojë aeroporti.
2. Mënyra tjetër e kategorizimit të një aeroporti është përcaktimi se sa i lehtë apo i vështirë është aeroporti për të fluturuar gjatë uljes ose ngritjes në të.
Aeroportet ndahen në të lehtë dhe të vështirë për t’u ulur. I lehtë është një aeroport që nuk është i rrethuar nga male dhe ulja dhe procedurat e uljes janë të lehta, ndërsa i vështirë është një aeroport si tipi i aeroportit të Insbrukut në Austri, të cilit i përngjet edhe aeroporti i Kukësit.
Ҫështja kryesore me aeroportin e Kukësit është vendndodhja e tij në një luginë të ngushtë, njëjtë siç është edhe aeroporti i Insbrukut. Aeroporti i Kukësit është mjaft sfidues edhe gjatë motit të mirë dhe me avionin e duhur. Kukësi është objekt i turbolencave, motit të dobët e herë pas here me mjegull dhe borë, ashtu siç është edhe aeroporti i Insbrukut. Edhe videoja që tregoi sot vet Balluku tregoi se këto turbolenca dhe erëra të forta ekzistojnë. Dhe përshkak të këtyre vështirësive në ulje dhe ngritje që imponon terreni përreth aeroportit, ai është përcaktuar si aeroport i Kategorisë C. Për dijeni të lexuesit Organizata Ndërkombëtare e Aviacionit Civil (ICAO) i ndan aeroportet sipas vështirësisë së përdorimit të tyre në këto kategori: A, B dhe C.

Dhe po siaps ICAO-s : Aeroportet e kategorisë C kërkojnë tajnim specifik të ekuipazhit dhe pilotëve pasi ato kanë qasje të pazkontë dhe shpesh mahnitëse. Pilotët mund të duhet të marrin në konsideratë kushtet e motit dhe performancën e avionit dhe kërkohet që të kenë kaluar kurse trajnimi specifike dhe të specializuara .

Të sajosh një fluturim të tillë me një avion privat të vogël i cili mund të ulet dhe ngrihet nga çfardo aeroporti pamvarësisht kategorizimit të tij dhe ku pilotit nuk i kërkohet të ketë trajnim special pikërisht përshkak të tipit të avionit, është një farsë dhe tallje. Paasi ai avion nuk mund të testojë asgjë, dhe në realitet nuk u bë kurrfarë testimi por thjesht një fluturim në lartësi të ulët sa për të gënjyer si para fushate shqiptarët, se po punojnë dhe për të tërhequr vëmendjen nga gënjeshtrat e Ramës.
Në rast se Balluku do dhe ka dëshirë vërtët të simulojë një test afrimi në këtë aeroport, atëherë i sugjeroj që le të bëjë një test të tillë me një avion komercial pasagjerësh të tipit A320, që i posedon Air Albania. Me ata që ka premtuar se do fillojë fluturimet drejt Londrës nga Kukësi. E mos të na shesi përralla për fëmijë.
Por kulmin gjith videoloja e Ballukut me porosi të Ramës, e ka kur i drejtohet drejtorit të aeroportit : Ne të dy i përkasim fushës së aviacionit.

Dakort drejtori se ka mbaruar shkollën e aviacionit, por Balluku pretendon se i përket fushës ngaqë ka qënë disa vite drejtuese në një institucion që i përket fushës së aviacionit, por që nuk ka mbaruar asnjë shkollë aviacioni ose kurse përkatëse specializimi në këtë fushë. Referuar ministres, mjafton të vesh menderen në një karrige të një institucioni të një fushe të caktuar dhe hop bëhesh me mend e i përket fushës. Gjithsesi me këtë shprehje na konfirmojë atë që dyshonim se në sektin e “Rilindjes” mendtë vijnë nga menderja.
Ps: Mos harroni të votoni.

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike aeroporti i kukesit belinda balluku dritan goxhaj aeroporti i kukesit belinda balluku dritan goxhaj

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë