LIVE UPDATES
Sport

Uruguaji - Koreja e Jugut/ ‘Albicelestët’ i beson në sulm te Luis Suarezi… Koreja mbështetet te Son i Tottenham

Startojnë edhe ndeshjet e grupit H në Botërorin “Katar 2022”

24 Nëntor 2022, 11:18 Nga DOSJA

Uruguaji - Koreja e Jugut/ ‘Albicelestët’ i beson në sulm

KATAR - Kombëtarja e Uruguajit dhe ajo e Koresë së Jugut do të debutojnë në Kupën e Botës “Katar 2022” sot, e enjte, 24 nëntor, në orën 14:00 në stadiumin ‘Ciudad de la Educación’ në Al Rayyan, të dyja skuadrat i përkasin grupit H, të cilin bëjnë pjesë edhe Portugalia dhe Gana.

Skuadra uruguajane nis kështu pjesëmarrjen në këtë Botëror, ku do të kërkojë të arrijë një titull të ri, ndonëse duket tejet i komplikuar në krahasim me dy botërorët që ka fituar dekada më parë. Luis Suarez, Fede Valverde apo Edinson Cavani janë lojtarët e tyre kryesorë, në një ekip që nuk do të ketë mësuesin Tabárez në pankinën e tyre. Do të jetë 'Prof. Ortega', trajner i përgatitjes fizike dhe me përvojë të madhe te Atlético Madrid.

Uruguaji dhe Portugalia konsiderohen dy favoritët e mëdhenj për t'u kualifikuar në grupin H, ndaj pikërisht për këtë nuk mund të lejojnë të dështojnë ndaj Koresë së Jugut dhe Ganës duke nisur që nga dita e parë. 

Ja formacionet e mundshme të ndeshjes Uruguaji - Koreja e Jugut:

Uruguaji - Koreja e Jugut/ ‘Albicelestët’ i beson në sulm

Nga ana e Koresë së Jugut, skuadra aziatike fitoi biletën për Botërorin duke u renditur e dyta në kampionatin e futbollit të Azisë Lindore. Në fakt, ata vijnë nga fitorja 1-0 ndaj Islandës në ndeshjen e fundit miqësore të luajtur para Botërorit “Katar 2022”. Kombëtarja aziatike drejtohet nga portugezi Paulo Bento dhe në përbërje të saj është edhe Heung-Min Son, sulmuesi i Tottenham.

Ndërkohë që Kang-in Lee është dribluesi i katërt më i mirë në La Liga spanjole. Sezoni i tij te Mallorca është i jashtëzakonshëm, me dy gola dhe tre asistime. Numrat e tij e kanë katapultuar atë në Katar. Bie në sy edhe Kim Min-jae, qendërmbrojtësi i Napolit, i cili shkëlqen në Serinë A dhe është një nga sensacionet e skuadrës së Paulo Bentos.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE