LIVE UPDATES
Sport

U dënua me 9 vjet burg në Moskë, Joe Biden marrëveshje me Rusinë, shkëmbim të burgosurish mes basketbollistes dhe trafikantit të armëve

Moska është e gatshme të diskutojë me Uashingtonin një shkëmbim të të burgosurve që përfshin basketbollisten Brittney Griner përmes një kanali komunikimi të aktivizuar në nivel presidencial.

5 Gusht 2022, 17:54 Nga DOSJA
U dënua me 9 vjet burg në Moskë, Joe Biden marrëveshje me
Brittney Griner

RUSI- Moska është e gatshme të diskutojë me Uashingtonin një shkëmbim të të burgosurve që përfshin basketbollisten Brittney Griner përmes një kanali komunikimi të aktivizuar në nivel presidencial. Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të shprehej: "Ne jemi të gatshëm të diskutojmë çështjen, por vetëm brenda kanalit të dakorduar nga presidentët Putin dhe Biden," siguroi Lavrov gjatë një konference për shtyp në Kamboxhia, ku po zhvillohet Samiti i Azisë Lindore.

Ylli i NBA-së u dënua dje me 9 vjet e gjysmë dhe një gjobë prej një milion rubla (15,911 €) për "kontrabandë droge". Dënimi i basketbollistes amerikane Brittney Griner është një dënim “i papranueshëm” për presidentin amerikan Joe Biden."Kam bërë një gabim të sinqertë," tha atletja gjyqtares Anna S. Sotnikova dje, "dhe shpresoj se kjo nuk do të ndikojë në pjesën tjetër të jetës sime këtu në Rusi." Një impuls pendimi që nuk mjaftoi: gjyqtarja e shpalli Brittney Griner fajtore për "kontrabandë të substancave të paligjshme në Rusi" dhe e dënoi atë me pothuajse dënimin maksimal.

Griner, basketbollistja e Zensky Yekaterinburg, u arrestua në shkurt në aeroportin e Moskës të Sheremetyevo ku sapo kishte mbërritur, disa ditë para pushtimit të Ukrainës: qentë e drogës Spetsnaz në detyrë në aeroport nuhatën disa fishekë vaji hashashi në çantën e saj. Vaji i hashashit përdoret si qetësues dhimbjesh nga shumë atletë, sepse ka më pak efekte anësore se qetësuesit e tjerë të dhimbjes, është i ligjshëm në Shtetet e Bashkuara, por i ndaluar në Rusi.

Tani ka të ngjarë që dënimi të pezullohet falë një shkëmbimi të të burgosurve. Autoritetet e të dy vendeve po punojnë prej ditësh në këtë drejtim. Brittney Griner, së bashku me ish-marinsin Paul ëhelan, i cili në Rusi shërben 16 vjet punë të rëndë për spiunazh, mund të "këmbehen" me tregtarin e armëve Viktor Bout me nënshtetësi ruse, ish-kolonel i Ushtrisë së Kuqe jo pa lidhje me shërbimet sekrete: një figurë thuajse mitike, të cilës i janë kushtuar filma dhe libra, u arrestua në Bangkok në 2008 për furnizim me armë për Farc dhe më pas iu dorëzua Shteteve të Bashkuara, pavarësisht presionit nga Moska.

E.Ç (Dosja.al)

brittney griner basketboll

Sondazh

Poll

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët