LIVE UPDATES
Sport

Humbi në tualetin e ‘San Siros’, tifozi zvicerian kthehet në shtëpi pas 10-të vitesh: Nuk kisha…

Monza ambicioze. Skuadra që këtë sezon arriti për herë të perë në Serie A nuk po ndalet në merkato.

4 Korrik 2022, 13:39 Nga DOSJA
Humbi në tualetin e ‘San Siros’, tifozi zvicerian kthehet
Rolf Bantle

ITALI- Një histori e çuditshme është publikuar ditët e fundit. Kjo është historia e një tifozi zvicerian i humbur në tualetin e stadiumit ‘San Siro’.Tifozi Rolf Bantle udhëtoi në Itali për të parë Baselin të përballet me Interin në një ndeshje kualifikuese të Champions League në vitin 2004.

Gjatë ndeshjes, e cila përfundoi në një fitore 4-1 për skuadrën vendase, Bantle shkoi në tualet, por u çorientua dhe nuk mundi të gjente miqtë e tij pas përfundimit të ndeshjes.Ai vendosi të qëndronte në Milano pasi "nuk kishte asnjë angazhim" dhe përfundoi duke qëndruar për një dekadë, duke fjetur i vetëm në rrugët e qytetit.

Duke folur për gazetën zvicerane ‘Schëeiz am Sonntag’ në vitin 2015, Bantle tha se ai "gëzonte lirinë" e stilit të tij të pazakontë të jetesës në Itali."Isha papritmas në një sektor tjetër. Kisha rreth 20 euro në xhep dhe pa telefon, kështu që u futa në Milano," tha Bantle. "Njerëzit më dhanë ushqim dhe cigare, dhe një student më ofroi një çantë gjumi."

Bantle u raportua i zhdukur pas ndeshjes, por nuk kishte të afërm dhe kishte jetuar në një qendër rehabilitimi për shkak të konsumit të tepërt të alkolit para udhëtimit të tij në Itali. Pasi vendosi të qëndronte në Milano, Bantle bënte dush një herë në javë në një banjë publike dhe vizitonte shpesh bibliotekën lokale, tha ai për gazetën zvicerane.“Nuk kisha më asnjë arsye për të shkuar në shtëpi. E shijova lirinë e Milanos”, shtoi ai.

Bantle më në fund u kthye në Zvicër pasi ra dhe theu këmbën.Punonjësit e spitalit italian e kuptuan se ai nuk kishte sigurim shëndetësor dhe kontaktuan konsullatën zvicerane, e cila e dërgoi atë në shtëpi.Në kohën e publikimit të lajmit në vitin 2015, Bantle jetonte në një shtëpi të moshuarish në Zvicër dhe me sa duket i kënaqur që nuk ishte në rrugë.“Më pëlqen këtu”, shtoi ai. “Dhjetë vite janë të mjaftueshme dhe këtu ndihem shumë mirë tani”.

E.Ç (Dosja.al)

 

inter basel

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh