LIVE UPDATES
Sport

SPECIALE/ 27 vjet nga vdekja e ish-pilotit Ayrton Senna,mjeku përgjegjës: “Do t’ju tregoj për orët e fundit të jetës s

1 Maj 2021, 08:14 Nga DOSJA
SPECIALE/ 27 vjet nga vdekja e ish-pilotit Ayrton Senna,mjeku

ITALI-Kanë kaluar 27 vjet, por është pak si dje. Pamjet e aksidentit në Tambourine ende dhemb. Ayrton Senna vdiq në 1 maj 1994, pas një aksidenti në San Marino F1 GP në Imola. Emocione edhe më të forta nëse shihen në sytë e atyre që u përpoqën ta shpëtonin dhe qëndruan pranë tij në orët e fundit: nga ajo kthesë deri tek mbërritja me helikopter në spitalin Maggiore në Bolonja, ku zemra e pilotit të Williams pushoi në 18:37 në njësinë e kujdesit intensiv.Kujtesa është ende e qartë për Giovanni Gordini, 67 vjeç, në atë kohë ishte në krye të ambulancës 118 dhe sot drejtor i Departamentit të Urgjencës. I njëjti që tregon se si kaluan orët e fundit të jetës.

Doktor Gordini, në orën 14:17 Ëilliams i Senna u përplas në mbi 200 orë në murin e jashtëm të kurbës Tamburello. Çfarë po bëje në atë moment?

“U drejtova për në tribunën qendrore për të kontrolluar aksidentin midis JJ Lehto dhe Pedro Lamy në fillim, pasi disa pjesët e makinave kishin fluturuar në stenda, duke përfshirë disa goma. Disa minuta më vonë zëri i Mauro Sacchettit (asokohe  koordinator shëndetësor arriti përmes radios me tre fjalë të qarta: “Senna, aksidenti Tamburello”. Unë gjithashtu isha pak i shqetësuar, pasi ajo kurbë shpesh ishte e rrezikshme si ajo e Gerhard Berger në 1989.Kështu që mora skuterin tim mjekësor dhe u drejtova te Tambourine ”.

Çfarë gjete në atë moment?

“Senna ishte ende duke marrë frymë, por ishte në koma: ai kishte humbur shumë gjak nga plaga mbi syrin e tij të djathtë, si dhe kishte një frakturë në fund të qafës. Manovrat e ringjalljes kishin filluar, por ai nuk dha asnjë shenjë jete. Ne të gjithë menjëherë kuptuam gravitetin e situatës dhe vendosëm të merrnim helikopterin në pistë për ta çuar në spitalin Maggiore. Një ditë më parë, Roland Ratzenberger, një shofer i Simtek i cili vdiq gjatë kualifikimit në këndin Villeneuve, në fakt ishte dërguar së pari në spitalin e qarkut “.

Nëse kushtet ishin tashmë kritike, a u bënë akoma më keq gjatë fluturimit me me helikopter?

“Senna ishte paralizuar. Në helikopter ai vazhdoi të merrte frymë me ventilator mekanik të mushkërive. Zemra e tij gjithashtu u ngadalësua, por ne ishim në gjendje ta fillonim përsëri. Ndërkohë, ne njoftuam Dr. Maria Teresa Fiandri, në atë kohë Pjesë e Departamentit të Kujdesit Intensiv të 118 i cili mblodhi të gjithë ekipin mjekësor, pjesë e të cilit isha unë, që të ishte gati për mbërritjen tonë “.

Dhe sapo arritët në spital, si shkoi?

“Ne menjëherë e çuam Senën në dhomën e urgjencës dhe pasi i hoqëm pjesën e sipërme të kostumit të tij, kontrolluam nivelin e gjakut dhe bëmë një skanim CT. Kështu që u drejtuam në katin e 11-të të spitalit për kujdes intensiv. Ishim 10 veta për ta ndihmuar. Nga imazhet e para kuptuam se sa kritike ishte situata, më vonë morëm konfirmim me elektroencefalogramë: ai ishte i rrafshët, truri i tij nuk iu përgjigj stimujve elektrikë. Gjakderdhja ishte shumë e madhe dhe e përhapur sidomos në frakturën e kafkës. Duke marrë pak gjak, truri i Senës u fik duke shkuar në atë që ne e quajmë heshtje elektrike ”.

Si ishte Ayrtoni kur mbërriti doktori?

“Përkundër sasisë së madhe të gjakut të humbur në pistë, ai kishte fryrje në fytyrë. Një efekt natyral për shkak të traumës dhe terapive shumë agresive të shpëtimit që u jepen pacientëve pa ndjenja. Trupi mbeti i pandryshuar.

Si vepruat para se të deklaronit vdekjen zyrtare?

“Ne vazhdimisht vazhduam me manovrat e ringjalljes: ne u kujdesëm për akseset vaskulare.Unë mund t’ju siguroj, ne i kemi provuar të gjithë, por nuk kishte asgjë për të bërë. Me vdekjen e trurit të Senës dhe pasi zemra e tij pushoi së rrahuri, ne u gjendëm para një detyre tjetër të mundimshme: të njoftonim vdekjen e shumë të pranishmëve në spital “.

A ka ndonjë gjë që ju ka goditur veçanërisht në orët e fundit të Ayrtonit?

“Pa dyshim hyrja e Berger në dhomë. Më bëri përshtypje fakti që ai donte me çdo kusht të hynte për të parë një mikun e tij që po vdiste. Ai ishte shtruar në të njëjtën dhomë në prill 1989. Një gjest i rrallë dhe kuptimplotë. Unë isha në gjendje të flisja pak me të, ai, ai qëndroi i heshtur dhe i pikëlluar. Ai nuk donte të fliste, ai tashmë e dinte se çfarë do të ndodhte. Më kujtohet gjithashtu që erdhën fizioterapisti i tij personal Josef Leberer, menaxheri Julian Jakobi dhe Ëatkins ”.

Si reagoi mjeku i Formula 1, i cili është shumë i lidhur me Senën?

“Ne biseduam me Sid për një kohë të gjatë pas vdekjes së Ayrtonit, ai ishte zhgënjyer nga ajo që ndodhi, por mbaj mend që ai nuk qau. Ai më tha se nga goditja që pësoi kishte kuptuar se ishte e pamundur ta shpëtonte.

Kishte kaq shumë nga doktorët më të mirë, të cilët erdhën për ta shtyrë Senën drejt një shpëtimi që do të kishte qenë mrekulli.

“Unë ende kam imazhe të qarta. Holli i spitalit ishte plot me njerëz që kishin parë aksidentin në televizor: e vetmja rrugë atëherë për të mësuar në lidhje me lajmet. Gazetarët e shumtë që mbërritën u vendosën në sallën kryesore pranë hyrjes së mjekut që u kujdes për Sennën. Fiandri arriti të gjente fjalët në një moment kaq të vështirë dhe përkundër emocionit të kufizuar të të pranishmëve, u shënua trishtimi i madh në fytyrat e tyre. Disa prej tyre qëndruan për një kohë të gjatë edhe në orët në vijim, aq sa bëmë një lidhje me Rai për Domenica Sportiva. Ayrton e donin të gjithë. F1 ka ndryshuar që nga ai aksident, veçanërisht nga pikëpamja e sigurisë “.

Kujtesa juaj është ende shumë e freskët edhe pas 27 vjetësh, a e mendoni ndonjëherë atë ditë?

“Si një tifoz i Formula 1, absolutisht po. Edhe pse unë kurrë nuk kam pasur një pilot të preferuar. Ne u përpoqëm të shpëtonim Ratzenberger të shtunën dhe Sennën të dielën, por nuk kishte asgjë për të bërë. Por dua të them një gjë: atë fundjavë të mallkuar në 1994, ku Rubens Barrichello u plagos rëndë i tregoi botës se si duhet të funksionojë një sistem emergjence në këto raste “.

E.Ç (Dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

sport sport formula 1 senna formula 1 senna

Sondazh

Poll

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane