LIVE UPDATES
Sport

“Nëse Maradona do të shtrohej në spital, ai mund të shpëtohej”

1 Maj 2021, 05:32 Nga DOSJA
“Nëse Maradona do të shtrohej në spital, ai mund të

ARGJENTINE – “Sjellje joadekuate, e pamatur dhe e mangët”. Eshtë një nga konkluzionet e komisionit ndërdisiplinor të thirrur nga prokurori i përgjithshëm i San Isidro për të hedhur dritë mbi vdekjen e Diego Armando Maradona, e cila ndodhi më 25 nëntor 2020, në moshën 60 vjeç, për shkak të një arresti kardiak në një shtëpi në lagjen San Andrés, në Tigre.

Maradona, siç dëshmohet nga dokumenti i botuar në shtypin argjentinas, “do të kishte një shans më të mirë për të mbijetuar, nëse ai do të ishte shtruar në një qendër shëndetësore polivalente”.

Prokurori ka ngritur një komision ndërdisiplinor për të parë nëse do të kishte qenë e mundur të shmangej vdekja e yllit të futbollit botëror. Hetimet e nisura  më 8 mars, prodhoi një dokument me 70 faqe, i përbërë nga 13 pika, dërguar prokurorit të përgjithshëm të San Isidro, John Broyad, ndërsa hetimi u koordinua nga prokurorët Patricio Ferrari, Cosme Iribarren dhe Laura Capra.

Janë shtatë persona, pozicioni i të cilëve është korrptuar pas vdekjes së “Pibe de oro”. Në krye të dosjes janë emrat e neurokirurgut Leopoldo Luque dhe psikiatria Agustina Cosachov, mjekëve që kuruan ish-futbollistin. Pesë punonjësit e tjerë shëndetësorë të akuzuar janë psikologu Carlos Daniel “Charly” Díaz, infermieret Dahiana Gisela Madrid dhe Ricardo Omar Almiron, mjeku që koordinoi shtrimin në spital “Swiss Medical”, Nancy Forlini dhe infermierja që kishte një koordinator të rolit, Mariano Perroni.

Dokumenti shpjegon, se Maradona “ishte një pacient kompleks me patologji të shumëfishta dhe i cili nuk ishte në përdorim të plotë të aftësive të tij mendore, në kohën e daljes nga spitali i fundit”.

Sipas ekspertëve, “shenjat e rrezikshme për jetën e paraqitura nga pacienti u injoruan, ndërsa Maradona nuk ishte i garantuar me kontrolle dhe ndihmë korrekte nga pikëpamja mjekësore dhe terapeutike me kalimin e kohës dhe formës”.

Maradona u dha gjithashtu “një ilaç që është kundërindikuar për pacientët me sëmundje të zemrës. Nuk mund të përjashtohet, – shpjegon dokumentin, – që ilaçi kishte një ndikim në rezultatin fatal”.

B.T (Dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

sport sport diego armando maradona në një shtëpi në lagjen san andrés në tigre. neurokirurgut leopoldo luque prokurori i përgjithshëm i san isidro psikiatria agustina cosachov diego armando maradona në një shtëpi në lagjen san andrés në tigre. neurokirurgut leopoldo luque prokurori i përgjithshëm i san isidro psikiatria agustina cosachov

Sondazh

Poll

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane