LIVE UPDATES
Politike

1 orë seancë! Ngrihen Komisionet Parlamentare, LSI-ja ‘ndez sherrin’ në Kuvend, PD braktis Kuvendin pa votuar, i ndjek dh

13 Shtator 2021, 06:04 Nga DOSJA
1 orë seancë! Ngrihen Komisionet Parlamentare, LSI-ja ‘ndez

TIRANË– Seanca e sotme në Kuvend ka zgjaur më pak se një orë pasi kryedemokrati Lulzim Basha dhe anëtarët e Partisë Demokratike kanë braktisur sallën. Deputetët u mblodhën sot në orën 17:00, orar që ishte caktuar nga kryeparlamentarja Lindita Nikolla, e cila mblodhi ligjvënësit për herë të tretë sot. Fillimisht fjalën e mori Nikolla e cila nisi të lexonte emrat për komisionet parlamentare. Pas fjalës së Nikollës, Patrit Vasili, deputet i Lëvizjes Socialiste për Integrim kërkoi më shumë kohë, gjë që u bë dhe shkak për sherrin në sallë. 

Kjo gjë u mbështet dhe nga Partia Socialiste. Vetë Taulant Balla kërkoi mirëkuptimin e kryetarit të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Alfred Rushaj dhe tha se LSI-së i duhet më shumë kohë. Dakortësia u gjet dhe nga ana e Partisë Demokratike, por fjalët që shtoi Balla më pas se ’emocionet duhet të lihen jashtë sallës’, sollën një reagim të ashpër nga kryedemokrati Lulzim Basha. Ky i fundit kërkoi që Balla të pushonte e të mos fliste më, ndërkohë që u përplas edhe me kryeparlamentaren Lindita Nikolla. Këtë të fundit, Basha e quajti ushtare që merr urdhra nga kryeministri Edi Rama, që sipas tij, duhet të ishte në burg e jo në sallë.

Pas këtyre fjalëve, Basha u ngrit në këmbë dhe braktisi sallën. Pas tij dolën deputetët dh eish-kryeministri Sali Berisha, i cili ka dorëzuar dhe shkresën duke u vetëdeklaruar si anëtar i grupit parlamentar të PD-së dhe duke mos njohur Bashën. LSI-ja qëndroi.

Jashtë sallës së Kuvendit, Taulant Balla është munduar të sqarojë debatin që pati me kryedemokratin Lulzim Basha në sallën e Kuvendit, pas të cilit kryedemokrati braktisi sallën bashkë me deputetët e tij. Balla e konsideroi një gjuhë të papranueshme atë të përdorur nga Basha dhe shtoi se ai po përpiqej të tregohej i drejtë duke i dhënë dhe LSI-së kohën e nevojshem për komisionet. Gjatë fjalës së tij, Balla u ngatërrua dhe gazetarët që kishte përballë i bëri deputetë, por më pas kërkoi falje.

Nga ana tjetër, Kryetari i Grupit Parlamentar të PD-së, Alfred Rushaj ka akuzuar PS-në për shkelje të rregullores së Kuvendit ditën e sotme. Në një prononcim për mediat jashtë Kuvendit, Rushaj tha se PS-ja po tenton të zvogëlojë hapësirën e opozitës në Parlament. Teksa është pyetur për vendimin e ish-liderit të PD-së Sali Berisha, i cili u vetëdeklarua anëtar i Grupit Parlamentar të PD-së, Rushaj u shpreh se do të ndjekin çdo rregullore duke shmangur një përgjigje për këtë pyetje.

Drejtuesit e Komisioneve të Përhershme Parlamentare vijojnë si më poshtë:

Klotilda Bushka drejtuesja e Komisionit të Ligjeve (PS)

Nasip Naço kreu i Komisionit të Sigurisë (PS)

Mimi Kodheli kryetare e Komisionit të Jashtëm (PS)

Eduard Shalsi, kryetar i Komisionit të Ekonomisë (PS)

Arben Pëllumbi, kryetar i Komisionit të Veprimtarisë Prodhuese (PS)

Jorida Tabaku, kryetare e Komisionit për Integrimin Europian (PD)

Albana Vokshi, kryetare e Komisionit për Shëndetësinë (PD)

Agron Gjekmarkaj, kryetar i Komisionit për Edukimin dhe Median (PD)

Grupet Parlamentare 

1- Grupi i Partisë Socialiste me 74 deputetë, kryetar Taulant Balla.

2- Grupi i Partisë Demokratike me 44 deputetë, kryetar Alfred Rushaj.

3-Grupi Parlamentar i Aleancës për Ndryshim me 7 deputetë, kryetar Fatmir Mediu

4-Grupi Parlamentar i Demokracisë dhe Integrimit me 7 deputetë, kryetare Mesila Doda.

(k.m;f.m/Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike edi rama seanca plenare 13 shtator 2021 edi rama seanca plenare 13 shtator 2021

Sondazh

Poll

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike