LIVE UPDATES
Politike

Rastësi? Berisha zbret për homazhe në të njëjtën orë që u vra Azem Hajdari, e shoqëron Kiri, ish-kryeministri: PD-në d

12 Shtator 2021, 19:08 Nga DOSJA
Rastësi? Berisha zbret për homazhe në të njëjtën

TIRANË– Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbritur për të bërë homazhe për Azem Hajdarin, në 23-vjetorin e vrasjes së tij. I shoqëruar nga djali i të ndjerit, Kiri Hajdari Berisha ka zgjedhur orët e darkës për të kryer këtë procedurë, e njëjta me kohën e ekzekutimit të Hajdarit. Nuk dihet nëse kjo është një rastësi apo ora është zgjedhur qëllimisht nga Berisha.

Gjithsesi mesazhi i Berishës mbante sërish nota proteste ndaj kryedemokratit Lulzim Basha. Pa i përmendur emrin, Berisha tha se vendimi i atij që qëndron në krye të PD-së duhet hedhur në koshin e plehrave dhe se Partia Demokratike, duhet vënë në piedestalin që meriton, aty ku e ka vënë vetë Hajdari.

“Erdha për tu përulur me nderimin më të thellë para veprës së pavdekshme, të tribunit legjendar, të revolucionit demokratik të Dhjetorit ’90, udhëheqësit dhe prijësit të Lëvizjes Studentore, Azem Hadjari dhe sivllaut të tij, Besim Çeres që u ekzekutuan këtu nga fallangat me uniformë të qeverisë, Portisë Socialiste. Azem Hajdari do të jetojë përjetë, do frymëzojë të rinjtë shqiptarë në çdo kohë për të qëndruar në mbrojtje të lirisë dhe vlerave të saj. Askush nuk ka bërë për lirinë e shqiptarëve aq sa ka bërë Azem Hajdari. Por nderimi sot i figurës së Azem Hajdarit merr dhe një domethënie më të madhe se asnjëherë më parë, Shqipëria ndodhet në gjendjen më kritike të saj, po ashtu edhe Partisë Demokratike. Demokratët duhet të ngrenë kokën lart, trashëgimia e tyre e shkëlqyer u jep nder dhe frymëzim demokratëve në çdo kohë. Natyrisht një poshtërim i paparë ndonjëherë në historinë e partisë së lirive e të drejtave njerëzore, ka ndodhur. Ka ndodhur dhe jam i sigurtë se anëtarët e mbështetësit të PD-së do të dinë të hedhin në koshin e plehrave vendimin anti-statutor, anti-ligjor e anti-demokratik të atij që sot është në krye të PD-së dhe dëshmon se mbi këtë tokë ka vetëm interesin e tij personal. Merreni këtë prani këtu sot si një zotim para tribunit tonë, që ne PD-në do ta ngrejmë në piedestalin që meriton, që e ngriti ai me shokët e vet, bashkëluftëtarët e vetë, që demokratet dhe demokratët nuk ka forcë në botë që ti mposhtë ata, por të ecin të sigurtë më të sigurtë se kurrë, më të vendosur së kurrë për të përmbysur regjimin e pazareve dhe kakistokracisë,”- tha Berisha.

Azem Hajdari u vra në Tiranë pranë Selisë së asaj kohe të Partisë Demokratike, në harkun koho 21:00-21:15, më 12 shtator. Ekzekutimi i tij konsiderohet si vrasja e shekullit duke tronditur opinionin publik dhe politikën shqiptare.

(f.m/dosja.al)a

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike 23 vite nga vdekja e azem hajdarit sali berisha 23 vite nga vdekja e azem hajdarit sali berisha

Sondazh

Poll

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave