LIVE UPDATES
Aktualitet

Skandali/ Vidhen ushqimet “në shtëpinë” e Zotit, skema e aktit nga gruaja e dyshimtë

27 Maj 2021, 19:07 Nga DOSJA
Skandali/ Vidhen ushqimet “në shtëpinë” e Zotit,

TIRANË- Emisioni“Fiks Fare” zbuloi me zë dhe figurë se disa persona vjedhin ushqime nga mensa e Kishës Ortodokse në Tiranë.

Një qytetare shkon përditë në këtë mensë publike dhe, pasi mbushte trastat me ushqime, i shpërndante te të njohurit e saj. Në redaksinë e emisionit “Fiks Fare” u ankuan disa qytetarë, kryesisht të moshuar dhe ata me ndihmë ekonomike, të cilët merrnin një vakt ushqimor.

“Kur është prifti, na japin ushqim. Kur s’është, racioni me pikatore” , ishte denoncimi që vuri në lëvizje gazetarët e emisionit investigativ.

Mensa, e ndodhur në afërsi të “Shkollës së Kuqe” në Tiranë, është një nga nismat më të mira. Ajo financohet nga Kisha Ortodokse e Shqipërisë, e cila pasi mbledh donacionet e qytetarëve dhe firmave, iu vjen në ndihmë personave në nevojë. Qindra të varfër shkojnë çdo mëngjes, nga ora 07.00 deri në 12.00, nga e hëna në të shtunë, për të marrë një vakt ushqimor.

Por, përpos nismës së mirë, aktualisht kanë filluar edhe disa probleme. Në redaksinë e Fiks Fare kanë mbërritur disa informacione për një zonjë, e cila futet dhe del çdo ditë, jo nga dera ku futen ata që marrin vakt ushqimor, por nga dera tjetër e mensës. Zonja nuk është punonjëse e mensës, nuk është person që ka nevojë për një vakt ushqimor, por nga informacionet e “Fiks Fare”, kjo zonjë merr ushqim nga kjo mensë.

Gazetarët dhe bashkëpunëtorët e Fiksit vëzhguan për disa ditë me radhë këtë zonjë, e cila futet me çanta bosh në mensë. Më pas, del me çantat plot dhe shkon në disa lokale, ku edhe i ndan me të njohurit e saj. Në ditën e parë, qytetarja futet dhe del me dy çanta ushqimesh. Më pas, takon një person dhe lëviz në disa rrugica. Në ditën e dytë, zonja futet brenda mensës. Dhe, pas 30 minutash, del me çanta plot. Fiksi e ndjek në rrugicat afër mensës.

Zonja takon një person tjetër dhe ulet bashkë me të në një kafe. Zonja i tregon personit me detaje se çfarë ka marrë brenda në mensë; kos, vaj, fruta, lëng frutash, çokollata, fasule, oris etj. I kishte në një çantë të madhe. Ushqimet ia lë këtij personi, i cili pasi e “falënderon”, e merr çantën me ushqime dhe e çon te një restorant të vogël aty pranë.

Në ditën e tretë, zonja futet dhe del përsëri nga mensa dhe bën të njëjtin itinerar. Pasi del me çantat plot, takon personin sërish në lokal. I tregon ushqimet e pa gatuara, djathë kaçkavall, vaj, lëngje frutash, etj. Më pas shkon dhe futet në një lokal ku shitet peshk.

Pas vëzhgimit, Fiks Fare bisedoi me disa persona që shkojnë të marrin një vakt ushqimor. Ata thonë se, kur nuk është prifti, ushqimet janë me pikatore. “Vetëm bukë na japin. Disa çokollata dhe ndonjë frut të kalbur. Dje dy lugë makarona” thotë njëri prej tyre.

Ndërkohë, disa zonja kanë parë lëvizjet e dyshimta të qytetares e cila futej nga dera kryesore dhe dilte me çantat plot. “Ne jemi për kamuflim. Ushqimet i merr tjetërkush. Ja ajo zonja bionde që del me çanta. Ia shpërndan njerëzve të tjerë” thotë ajo.

Gazetarët e Fiks Fare pikasin zonjën dhe tentojnë të bisedojnë. Ajo doli me një çantë të madhe, ndërsa i kërkojnë që të shohin se çfarë ka në çantë. Por, ajo tenton të largohet me shpejtësi. Fiksi e ndjek sërish dhe i kërkojnë që të tregojë se çfarë ka në çantë. Por, ajo lëviz me shpejtësi dhe mohon që të ketë ushqime.

Fiksi shkon edhe brenda mensës, ku bisedojnë me përgjegjësin, kuzhinieren dhe me një person tjetër që qëndron brenda mensës. Personi që qëndron te dera, pasi gazetarët i tregojmë fotografinë e zonjës, thotë se edhe ajo merr ushqim në këtë mensë si gjithë të tjerët. “Kjo mund të marrë si marrin të gjithë. Nuk ka lidhje fare që mund ti jap më shumë” thotë ai.
Më pas, vjen edhe kuzhinierja e cila, pasi sheh fotografinë e zonjës, thotë se është një nga personat që merr ushqim. “Nuk është punonjëse. Kjo merr ndonjë bukë si gjithë të tjerët. Unë e njoh si gjithë të tjerët. Vjen merr supë, makarona të gatuara” thotë kuzhinierja. Ndërkohë, një punonjës tjetër i mensës ka mendim ndryshe. “Kjo nuk vjen fare për bukë këtu!” thotë ai.

Një ditë pas këtyre bisedave, Prifti At Nikoll Kodheli, kërkon që të reagojë, pasi është personi përgjegjës i mensës sociale. Gazetarët, pasi e përgëzojnë për nismën, i tregojnë se çfarë konstatuan.

Prifti, ndryshe nga punonjësit e tij që thanë se zonja nuk është punonjëse, tha se zonja është vullnetare në këtë mensë dhe se ushqimet ia jep ai. Madje, në ditën që e intervistuam, zonja kishte shkuar herët në mëngjes dhe kishte bërë gati ushqimet. At

Nikolla Kodheli e mbrojti zonjën duke thënë se ushqimet ia jep ai pasi ka 3 fëmijë, por në fakt zonja nuk i çon ushqimet në shtëpi, por i ndan me persona të tjerë.

Marrë nga Top Chanel

(f.i/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet prifti at nikoll kodheli vjedhia e ushqimeve ne kishën ortodokse në tiranë prifti at nikoll kodheli vjedhia e ushqimeve ne kishën ortodokse në tiranë

Sondazh

Poll

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom- Abilekaj: Media në Shqipëri boton me porosi nga pronari, gazetari ngelet hallka e fundit

Newsroom- Cukali: Komisioni për Diskriminimin veproi me dy standarte për Këlliçin

Newsroom- Abilekaj: Aksioni për Këlliçin u amplifikua nga Rama, u përdor stereotipi për romët

Newsroom- Dizinformimi për Këlliçin, tregoi fuqinë e Veliajt në media

Newsroom- Cukali: Media serioze ka emër dhe pronarë, kërkon falje kur gabon

Newsroom/ Batuta e Cukalit: Nëse do ishin mbjellë 1 mln pemë, do na hante ujku në Myslym Shyri

Newsroom- Pse politikanëve i duhet dizinformimi? Abilekaj: Shmangin filtrin mediatik

Newsroom- Cukali: "Specialistët" e Bashkisë Tiranë bëjnë dizinformim në rrjet

Newsroom, Ep1, P3 - Dizinformimi me sfond politik.

Newsroom, Ep1, P2- Dizinformimi, media botërore di të përgjigjet

Newsroom, Ep1, P1 - Dizinformimi: Kush dizinformon? Politika, media dhe faktorë të tretë

Newsroom/ Abilekaj: Media në botë e lufton dizinformimin, ne kemi media tradicionale të pabesueshme

Newsroom, Episodi 1- Dizinformimi, "arma" e politikës dhe medias

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

'Mos u bëj protagonist'/ debat Shehu-Kodhelin, socialistja: Keni nga 10 vite që keni mbetur në klasë

Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!