LIVE UPDATES
Aktualitet

10 % i merrte shteti shqiptar/ Gazetari italian jep DETAJE: Si u njoh Moisi Habilaj me klanin siçilian të “Cosa Nostra&#

27 Maj 2021, 18:36 Nga DOSJA
10 % i merrte shteti shqiptar/ Gazetari italian jep DETAJE: Si u njoh Moisi

Në lidhje direkte me gazetaren Armela Ferko në Syri Tv, gazetari italian i ‘Meridioneës’ Dario De Luca ka dhënë detaje të reja lidhur mbi hetimin e fundit në Itali, ku sërish në skenë në një nga përgjimet e Guardia Di Finanza doli emri i Moisi Habilaj, kushëririt tashmë të arratisur të ish-ministrit të brendshëm socialist, Saimir Tahiri.

‘Në këtë histori vjen në dritë se klani shqiptar ishte i organizuar dhe sa i takon zonës së Katanias për atë që është klasike importimi i marijuanës nga Shqipëria drejt Siçilisë dhe në një nga këto përgjime për të cilët janë arrestuar edhe dy trafikantë shqiptarë, doli edhe emri i Moisi Habilaj. Për ta bërë këtë emër të lakueshëm është një djalë italian jo më pak se 20 vjeç që sipas Guardia Di Financa ka bërë ndërmjetësuesin midis klanit shqiptar dhe familjes Nizzo që është një nga familje kryesore mafioze të Cosa Nostra në Katania. Mesa duket Moisi Habilaj kur ishte i dënuar në Katani mesa duket është braktisur, askush nuk i dorëzonte para, apo rroba për të kaluar kohën në burg, ndërkohë që i vetmi që kujdesej për të ishte Natalino Nizza, që është nipi i Andrea Nizza që është një nga personazhet më të të shquar të mafies së Katanias. Motivet e këtij miqësie nuk dimë se pse janë lidhur; nëse ndanin të njëjtën qeli apo ishin njohur më herët gjatë orës së ajrimit në burg. Kjo miqësi dihet që është lidhur në burg dhe që i ka hapur dyert fazës tjetër sa i takonte çështjes së punëve. Kur ky person doli nga burg, pas njohjes me Moisi Habilajn, filloi lidhjen, kontaktet me këtë klan shqiptar. Dhe me sa duket Natalino Nizza, duhet të njihte edhe një nga dy djemtë e Habilajt. Këtë nuk e dimë, por duket që shqiptarët bëjnë punë të mëdha me mafian italiane. Në hetimet e fundit del emri i Nizza, por fakti që sipas Guardia Di Financa trafikantët shqiptarë shkojnë në shtëpinë e Nicës, na bën të mendojë se mund të ketë hetim në vazhdim. Përsa i takon Habilaj, nuk ka më informacion prej muajsh. As forcat e rendit në Itali, nuk kanë asnjë shpjegim nëse është brenda Italisë, apo të jetë arratisur jashtë saj. Tani në Katania, nga dita e djeshme është drejtori i ri i policisë dhe do kuptojmë diçka. Ajo që dimë është se aktiviteti me drejtim Shqipëi-Siçili ka vazhduar gjithmonë. Siç janë edhe të dhënat ku një trafikant shqiptar flet me një person të tjetër duke i treguar që kishte vështirësi për të drejtuar këtë biznes, sepse në vitin 2016 kiste ndrushuar diçka. Por me siguri fliet për dikë shumë të fortë në Shqipëri. Ku thuhej se 10 përqind e mbante shteti shqiptar, por nuk thuhet se me kë me siguri. Të dyja hetimet kanë të bëjnë me fakte të ngjashme,”-tha gazetari italian.

Marrë nga Syri

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet dario de luca moisi habilaj dario de luca moisi habilaj

Sondazh

Poll

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim