LIVE UPDATES
Ekonomi

Skandali në maternitetin “Geraldina”/ Zhduket buletini që dha alarmin për infektimin e inkubatorëve

4 Nëntor 2019, 11:56 Nga DOSJA
Skandali në maternitetin “Geraldina”/ Zhduket buletini që

Dy muaj më parë, në faqen e Institutit të Shëndetit Publik u publikua një studim, i cili analizonte shkallën e kontaminimit në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”. Kërkimi shkencor që mban autorësinë e tre ekspertëve të Departamentit të Epidemiologjisë dhe Kontrollit të Sëmundjeve Infektive evidenton rrezikun e infeksioneve në repartin e obstetrikës dhe gjinekologjisë.

Sallat operatore të maternitetit, inkubatorët dhe maskat e bebeve kanë rezultuar të kontaminuara me mikrobe të E.Coli dhe Stafilokok Aerus. Kjo do të thotë rrezik infeksioni për bebet e porsalindura, nënat, personelin mjekësor, por edhe vizitorët në spital.

Pasi rezultatet e këtij studimi u pasqyruan në një kronikë, buletini nr 1, në të cilin ishte përfshirë studimi, u hoq nga faqja e Institutit të Shëndetit Publik. Megjithatë, URL-ja e dokumentit në fjalë ka mbetur, si provë e asaj që ka qenë aty por është hequr.

Interesimit të Tema TV në lidhje me gjetjet e kërkimit shkencor, drejtoresha e maternitetit iu përgjigj me indiferencë. Jashtë kamerës, ajo tha se nuk ka marrë dijeni për ekzistencën e kërkimit shkencor që është kryer në institucionin që ajo drejton.

Studimi shkencor origjinal, të cilin Tema TV e disponon, mban emrat e tre autorëve: Zahide Sulejmani , Eugena Erindi dhe Vera Beca. Të kontaktuar në lidhje me gjetjet e punës kërkimore që kanë kryer, edhe ata refuzuan të përgjigjen.

Tema TV iu drejtua Institutit të Shëndetit Publik, me anë të një shkrese në të cilën kërkoi informacion në lidhje me buletinin ku është përfshirë studimi i kryer në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”.

Pas mungesës së përgjigjes, Tema TV iu drejtua Komisionerit për të Drejtën e Informimit, i cili më datë 14 tetor 2019 informoi se ka kryer inspektimin përkatës pranë ISHP-së dhe ka konkluduar se për vitin 2019, ky institucion nuk ka botuar asnjë buletin.  Mbi përgjigjen e koordinatorit të informimit në ISHP, Komisioneri e quan të mbyllur hetimin administratitv për këtë çështje, pavarësisht provave të TemaTv se buletini ka qenë botuar dhe se ai është fshirë.

Gënjeshtra dhe anashkalimi institucional thellohen edhe më tej, kur përveç përgjigjes së Komisionerit, vetë ISHP, në përgjigje të një kërkese tjetër të televizionit, thotë diçka ndryshe. Sipas saj, inspektimi i kryer nga Komisioneri është ende në shqyrtim ndaj edhe me këtë rast refuzon vënien në dispozicion të akteve të kryera.

Po kështu ISHP refuzon pa ndonjë argumentim juridik të vërë në dispozicion librin e Protokollit ku shënohet urdhrat dhe aktet e tjera të institucionit.

Kujt na mbetet t’i besojmë në të tilla kushte? ISHP-së që ka publikuar një raport, ekzistencën e të cilit e mohon?

Drejtoreshës së maternitetit që duhet të përgjigjet për gjetjet e raportit?

Autorëve të studimit që ngrenë supet?

Apo Komisionerit për të Drejtën e Informimit, që pas inspektimit të kryer, thotë se për vitin 2019 nuk është botuar asnjë buletin?

Në fakt mbetet t’i besojmë buletinit vetë të cilin e disponojmë dhe e kemi shkarkuar nga faqja e ISHP-së dhe të cilin të gjithë mund ta lexojnë (KËTU)

Për të kuptuar kushtet higjeno sanitare ku lindin fëmijët shqiptarë…

Marrë nga Respublica 

(k.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

sociale sociale infeksionet ne maternitet materniteti materniteti mbreteresha geraldine mbreteresha geraldine infeksionet ne maternitet materniteti materniteti mbreteresha geraldine mbreteresha geraldine

Sondazh

Poll
Ekonomi 3 Nëntor 2019, 14:52

TIRANË- Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit rrezikon mbylljen e plotë të stacioneve të sizmiologjisë. Në një intervistë për Tv Klan, Dr...

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit