LIVE UPDATES
Ekonomi

“Situata me COVID-19 është optimiste”, Pipero flet për gjendjen shëndetësore të doktor Krajës: Është shumë e mirë

1 Prill 2020, 19:45 Nga DOSJA
“Situata me COVID-19 është optimiste”, Pipero flet

TIRANË- Mbrëmjen e sotme në ABC News në bisedë me skype për “Byro Politike” me gazetaren Juli Xhokaxhi, mjeku Pëllumb Pipero u shpreh optimist për situatën e pandemisë së koronavirusit që është duke e kaluar edhe Shqipëria.

Sipas mjekut Pipero situata do të fillojë të lehtësohet  javën që vjen, dhe më shumë akoma në javën e tretë të prillit. I pyetur për gjendjen shëndetësore të Prof. Dhimitër Kraja, mjeku Pipero nuk pranoi të jepte detaje, por tha se gjendja e profesorit paraqitet shumë e mirë.

Pëllumb Pipero: Gjendja shëndetësore në spitalin infektiv ka një dinamikë të madhe. Nesër do të kemi raste të tjera të të shëruarve. Kemi pacientë të tjerë që janë rënduar gjithashtu, 4 prej tyre janë në gjendje kritike. Mjekët e spitalit infektiv po bëjnë të pamundurën për ti rikthyer në jetë.  Nuk më shqetëson fakti që tek-tuk kemi raste sporadike, është një gjë pozitive në aspektin epidemiologjik është pozitiv, pra puJam optimist na është e mirë, ky është opinioni im. Ecuria e pandemisë këtu tek ne fatmirësisht ka ecur mirë, kurba ka qenë në një rritje graduale dhe jo ekspancionale.

Juli Xhokaxhi: Si është gjendja e prof. Krajës?

Pëllumb Pipero: Do ju lutesha që të jemi brenda etikës mjekësore të mos përmendim emrat por mund t’ju them se gjendja e tij është shumë e mirë. Jo rastësisht personeli mjekësor është infektuar nga ky virus gjithkund në botë ka patur edhe humbje jete shpresoj të mos ndodhë tek ne. Edhe ne mjekët njerëz jemi dhe gabojmë.

Juli Xhokaxhi: Kur mund të shohim një situatë më të qartë të situatës?

Pëllumb Pipero: Gjithnjë kam menduar se kjo javë do jetë maksimumi i mundshëm i rasteve në një ditë, java tjetër do jetë e qëndrueshme, besoj që në javën e tretë pandemia fillon e zbutet dhe kalon në regres dhe në vendin tonë. Shpresoj që kjo pandemi të respektojë këto ligje thelbësore të epidemive gjithsesi është një virus me shumë të panjohura, shpresoj të jetë kështu. Besoj që gradualisht do fillojë lehtësimi gjithashtu kam edhe një mesazh: Pensionistët dhe të sëmurët kronikë duhet të vazhdojnë të kufizojnë lëvizjet edhe më gjatë, gjithashtu shqiptarët që janë kthyer nga vendet e tjera këto ditë, ata duhet të vazhdojnë të qëndrojnë në karantinë.

Juli Xhokaxhi: Në rast se bota do vazhdojnë ende me pandeminë a mund të bëjmë jetën tonë e të vazhdojmë të lirë?

Pëllumb Pipero: Natyrisht nëse Evropa nuk do jetë e qetë, as Shqipëria nuk do jetë e qetë. Bota është e hapur, Shqipëria gjithashtu. Në këtë situatë nuk mjafton vetëm një vend i Evropës ta mundë pandeminë, duhet të jenë të gjitha bashkë.

(Marrë nga Abcnews.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sociale sociale dhimiter kraja masat kunder covid 19 mjeket me koronavirus pellumb pipero dhimiter kraja masat kunder covid 19 mjeket me koronavirus pellumb pipero

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni