LIVE UPDATES
Bota

ARTIKULLI: Kokaina në kontejnerë, makthi i kompanive në Holandë dhe Ekuador

10 Janar 2022, 09:46 Nga DOSJA
ARTIKULLI: Kokaina në kontejnerë, makthi i kompanive në

ITALI– Mediat italiane i kanë kushtuar vëmendje sasisë së kokainës e cila po shfaqet në Holandë dhe në Ekuador përmes kontenjerëve. Në shkrim thuhet se në vitin 2021, Policia e Ekuadorit sekuestroi 210 ton drogë, nga të cilat 173 kokainë, 45 ton më shumë se një vit më parë. Pronarët dhe punonjësit e kompanisë holandeze të importit të frutave dhe perimeve De Groot Fresh Group kanë jetuar në ankth që në maj të 2019-ës gjetën 400 kilogramë kokainë në një enë frutash, që vinte nga porti i Guayaquil. Pas protokolleve, ëilliam De Groot, pronar i kompanisë, ka telefonuar policinë holandeze e cila në orët në vijim ka sekuestruar drogën.

“I dashur William, ne ju njoftojmë se ju konsiderojmë personalisht përgjegjës për humbjen e biznesit tonë. Tani e tutje ai do të gjobitet me 1.2 milionë euro”, thuhet në një sms që De Groot ka marrë në celular. Që nga ajo kohë, trafikantët e drogës kanë djegur dhe qëlluar shtëpitë e punonjësve të kompanisë, duke vendosur granata dore në shtëpitë e fëmijëve të pronarit. Ata madje kanë përdorur eksplozivë për të frikësuar ata që lidhen me De Groot Fresh Group, i cili operon jashtë portit holandez të Hedel.

Mafiet që prej vitesh kanë kontrolluar biznesin e trafikut të drogës në Holandë, konsiderohen si një qendër nervore për tregtinë e kokainës dhe drogave të tjera në Evropë. Holanda u bë epiqendra e dërgesave të dërgesave më të mëdha të kokainës nga Ekuadori.

Policia sekuestroi 210 tonë drogë, nga të cilat 173 kokainë, 45 më shumë se një vit më parë, kur u sekuestruan 128 tonë. Gjenerali Geovanny Ponce, drejtor kundër narkotikëve, konfirmon se në shkallë rajonale, destinacioni kryesor për drogën e dërguar nga Ekuadori është Evropa (20%). Pasohet nga Amerika e Veriut (12.4%) dhe Amerika e Jugut (7.3%). Me 12% të totalit të kapjeve, H

Holanda kryeson listën e vendeve ku shumica e depozitave të kokainës drejtohen nga portet ekuadoriane. Më pas janë Belgjika, Guatemala, Spanja, Rusia, Greqia dhe Shtetet e Bashkuara, me radhë.

Burimi: Primicias.ec

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Bota Bota kokaina ne holande kokaine kokaine me kontenjer kokaine ne ekuador kokaina ne holande kokaine kokaine me kontenjer kokaine ne ekuador

Sondazh

Poll

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim