LIVE UPDATES
Bota

Agjencitë e Inteligjencës Amerikane ende të ndara për origjinën e koronavirusit

28 Gusht 2021, 08:30 Nga DOSJA
Agjencitë e Inteligjencës Amerikane ende të ndara për

SHBA- Sipas rezultateve të një rishikimi të urdhëruar nga Presidenti Joe Biden dhe të publikuar të premten, agjencitë amerikane të zbulimit mbeten të ndara në lidhje me origjinën e koronavirusit, por besojnë se udhëheqësit e Kinës nuk dinin për virusin para fillimit të pandemisë globale.

Sipas një përmbledhjeje të paklasifikuar, katër agjenci të komunitetit të inteligjencës amerikane thanë me një farë besimi se virusi fillimisht u transmetua nga një kafshë te një njeri. Një agjenci e pestë e inteligjencës ka besim të moderuar se infeksioni i parë njerëzor kishte ndodhur në një laborator. Analistët nuk besojnë se virusi është zhvilluar si një armë biologjike dhe shumica e agjencive besojnë se virusi nuk ishte i ndërtuar gjenetikisht.

Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare tha në një deklaratë të premten se Kina vazhdon të pengojë hetimin global, i reziston ndarjes së informacionit dhe fajëson vendet e tjera, përfshirë Shtetet e Bashkuara. Për të arritur një përfundim në lidhje me atë që shkaktoi virusin kërkohet bashkëpunimi i Kinës, thuhet në deklaratën e kësaj zyre.

Shkaku i koronavirusit mbetet një shqetësim urgjent për shëndetin dhe sigurinë publike në të gjithë botën. Shumë konservatorë në Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar shkencëtarët kinezë për zhvillimin e koronavirusit që shkakton COVID-19 në një laborator dhe lejimin e daljes së tij nga laboratori. Zyrtarë të Departamentit të Shtetit nën ish Presidentin Donald Trump publikuan një fletë informacioni duke vënë në dukje hulumtimet e kryera mbi koronaviruset në Institutin e Virologjisë në Wuhan, në qytetin kinez ku ndodhi shpërthimi i parë i madh i njohur.

Konsensusi shkencor mbetet ai se virusi ka shumë të ngjarë të ketë migruar nga kafshët ,në atë që njihet si transmetim zoonotik. Të ashtuquajturat ngjarje të përhapjes ndodhin në natyrë, dhe ka të paktën dy koronaviruse që evoluan nga lakuriqët e natës dhe shkaktuan epidemi njerëzore, SARS1 dhe MERS.

“Bota meriton përgjigje”

Në një deklaratë, Presidenti Biden tha se Kina kishte penguar “që nga fillimi” përpjekjet për të hetuar virusin.

“Bota meriton përgjigje, dhe unë nuk do të pushoj derisa t’i marrim ato,” tha ai. “Vendet përgjegjëse nuk i shmangin dot këto lloj përgjegjësish ndaj pjesës tjetër të botës.”

Ministria e jashtme e Kinës sulmoi hetimin amerikan përpara publikimit të raportit. Fu Cong, drejtor i përgjithshëm i ministrisë së jashtme, tha në një konferencë për gazetarët e huaj se “fyerjet ndaj Kinës nuk mund të zbardhin SHBA-të”.

“Nëse ata duan të akuzojnë pa bazë Kinën, bëjnë mirë të jenë të përgatitur për të pranuar kundërsulm nga Kina,” tha ai.

Në maj, presidenti Biden urdhëroi një rishikim 90-ditor të asaj që Shtëpia e Bardhë tha se ishte një gjetje fillestare që çonte në “dy skenarë të mundshëm”-një transmetim nga kafshë te njeriu ose dalje e virusit nga laboratori. Shtëpia e Bardhë tha atëherë se dy agjenci në komunitetin e inteligjencës prej 18 agjencish anuan drejt hipotezës së një transmetimi në natyrë dhe një agjenci tjetër u prir drejt një daljeje nga laboratori.

Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare të premten nuk identifikoi se cilat agjenci nuk mbështetën asnjërën nga hipotezat. Por ai vuri në dukje disa nga pengesat e njëjta me të cilat përballet Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe shkencëtarët në të gjithë botën: mungesën e mostrave klinike dhe të dhënave nga rastet më të hershme të COVID-19.

Gjatë kryerjes së rishikimit, agjencitë e inteligjencës u konsultuan me vendet aleate dhe ekspertë jashtë qeverisë. Një epidemiolog u soll në Këshillin Kombëtar të Inteligjencës të përbërë nga një grup ekspertësh të lartë që konsultohen me kreun e komunitetit të inteligjencës.

VOA

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Bota Bota Joe Biden origjina e Covid Joe Biden origjina e Covid

Sondazh

Poll

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë

Ndryshojnë çmimet e karburanteve në vend/ Ibrahimaj: Ulet benzina, nafta dhe gazi

Tronditet Lezha! I vendoset tritol gjatë natës servisit në Shëngjin, gjithçka bëhet “copash”

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos