LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Shtëpi bari’/Dënohen 2 shqiptarët në Angli!Lame po dridhej, avokati: Do ndihmonte familjen

25 Prill 2022, 07:40 Nga DOSJA
‘Shtëpi bari’/Dënohen 2 shqiptarët në Angli!Lame

BRITANI E MADHE– Mirush Kula dhe Sami Lame janë dy shqiptarët e dënuar në Angli për kultivim lëndë narkotike. Në më pak se dy vite më parë, ata ishin arrestuar për një rast të ngjashëm. Kula dhe Lame ishin të pranishëm në godinë kur policia, bastisi banesën në qytezën Consett, më 24 mars, raportojnë mediat britanike. 

Gjykatësi i Durhamit tha se Lame u gjet i fshehur në papafingo, ku po dridhej kur policia e ndaloi. Prokurori i çështjes tha se policia gjeti 248 bimë kanabisi që vlerësohet se do të prodhonin 21 kilogramë hashash që nëse shitej me doza të vogla do të gjeneronte nga 70,000 deri në 210,000 £ në vlerat e shitjes në rrugë. Gjykatësi i çështjes tha se të dy luanin një rol “të rëndësishme” në rritjen e kanabisit dhe prisnin të merrnin shpërblim financiar.

Për Kulën u tha se kishte si funksion kujdesin për bimët duke ujitur ato dhe nuk kishte asnjë rol “operativ ose menaxhues” në operacion. Avokati tha se i pandehuri, i cili nuk di të lexojë apo të shkruajë, ka qenë në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht për dy vitet e fundit, pasi ka ardhur këtu në një përpjekje për të fituar para duke bërë punë riparimi në shtëpi ose duke punuar në ndërtim, për të siguruar fëmijët e tij dhe familje në Shqipëri.

Gjykatësi tha se Kula do përballet me dëbimin nga Anglia pas lirimit nga qelia, ndërsa Lame do të duhet të presë rezultatin e shqyrtimit të kërkesës së tij për statusin e tij të azilit. Të dy u dënuan me nga 20 vite burg.

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet angli arrestohen dy shqiptaret ne angli mirush kula sami lame angli arrestohen dy shqiptaret ne angli mirush kula sami lame

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive