LIVE UPDATES
Aktualitet

Ndalimi i muzikës ul 70% xhiron e klubeve të natës, ministria: Komiteti rishikon orarin

25 Prill 2022, 05:06 Nga DOSJA
Ndalimi i muzikës ul 70% xhiron e klubeve të natës, ministria:

Vendimi për të mos lejuar muzikën në klubet e natës, në Tiranë pas orës 23:00, teksa në vend prej fillimit të marsit është hequr ora policore, po thellon humbjet te këto biznese.

Klubet e natës, bashkë me baret ishin të parët që u mbyllën në muajin mars 2020 kur u zbatua karantina 3-mujore. Drejtues të bizneseve të licencuara, si klube nate pohojnë me shqetësim se vendimi për ndalimin e muzikës pas këtij orari ka tkurrur 70% të ardhurat e tyre, në krahasim me periudhën para pandemisë, në vitin 2019.

Akti Normativ i miratuar në 2020 përcakton se orari i ndalimit të muzikës në mjediset e shërbimit përcaktohet rast pas rasti me urdhër të Ministrit të Brendshëm, pas rekomandimit të Komitetit të Ekspertëve për Covid-19. Nga 3 Marsi Komiteti i Përkohshëm i Ekspertëve të Covid-19 vendosi heqjen e orës policore, ndërsa la të pandryshuar vendimin për moslejimin e muzikës pas orës 23:00 (sipas vendimit të 19 korrikut 2021). Nga kjo periudhë vijon të ndalohet muzika pas orës 23:00 për klubet e natës, diskot, lounge-baret dhe çdo lloj shërbimi i kësaj natyre në mjedise të mbyllura apo të hapura. Zbatuese e këtij urdhri është Drejtoria e Përgjithshme e Policisë të Shtetit.

Vendimi për moslejimin e muzikës përveçse konsiderohet “vrastar” për jetën e natës në Tiranë nga përfaqësuesi i Shoqatës të Bareve dhe Restoranteve Enri Jahaj, por po dëmton edhe strukturat e tjera të shërbimeve, siç janë baret dhe restorantet. “Të gjithë presin ndryshimin e vendimit që të fillojë aktiviteti edhe për këto struktura shërbimi, që janë më të dëmtuarat nga pandemia, por edhe në kuadrin e nismës, “Tirana Youth Capital”. Me sa duket askush nuk shqetësohet për të ndryshuar diçka. Të gjitha këto biznese që janë të detyruara të mbyllin muzikën pas orës 23:00, përveç “një grushti miqsh”, janë të falimentuara, pasi paguajnë edhe faturat për detyrimet e taksave, ujit dhe energjisë”.

Një nga menaxherët e një klubi nate në Tiranë në zonën ku ndodhet “Folie Tiranë”, “Tuneli”, “Cinco Cavalli” etj, që kërkoi të mbetet në anonimat tha për “Monitor” se në fund të muajit prill është i detyruar të mbyllë aktivitetin, pasi të ardhurat janë 70% më pak se para pandemisë.

“Ne po punojmë me orarin e çajit nga ora 20:00 deri në 23:00. Pas këtij orari nuk të lejon policia. Në biznes janë të punësuar rreth 40 persona, por me rënie e xhiros 70% është e pamundur të vazhdohet puna. Një pjesë e konsiderueshme e të ardhurave shpenzohet për programin artistik, për pagesat e këngëtarëve që këndojnë live, pasi janë të shtrenjta. Në këtë situatë kur ne punojmë vetëm 3 orë, dhe shpenzimet janë rritur, duke nisur që nga shtrenjtimi i pijeve alkoolike dhe energjia, nuk është e leverdishme ta mbash më hapur klubin e natës. Në fund të muajit do ta mbyllim, gjë e cila nuk ka ndodhur më parë”, pohon ai.

Kryeministri Edi Rama 1 javë pas vendimit të komitetit të ekspertëve për heqjen e orës policore në një takim me sipërmarrësit sqaroi se “Nuk ka më orë në kufizimin e lëvizjeve. Moslejimi i muzikës lidhet me ata që janë banojnë sipër, pasi shqetësohen. Kjo punë nuk shkon. Vazhdon të jetë i njëjti problem me muzikën. Nuk mund të jetë në ato nivele sa të tronditen ata që janë lart”.

Por mbajtja në fuqi e vendimit për ndalimin e muzikës pas orës 23:00, në kushtet kur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve të pandemisë nuk është më në fuqi ora policore për daljen e popullatës, nuk bazohet mbi shqetësime të ngritura nga qytetarët për zhurmat që krijojnë këto ambiente (veçanërisht kur ndodhen poshtë pallateve banuese) apo mbi indicet për rritjen e veprimtarive në kundërshtim me ligjin në këto ambiente.

Ministria e Brendshme sqaroi për “Monitor” se kufizimi i muzikës deri në orën 23:00 është bërë në bazë të urdhrit nr.284 të Ministrit të Brendshëm, datë 29.07.2021. Vetë urdhri i Ministrit të Brendshëm bazohet në vendimin Nr.3226, datë 19.07.2021 të Komitetit të Përkohshëm të Infeksionit të përhapur nga Covid 19. “Pra, ky Komitet i propozon Ministrit të Brendshëm në bazë të vlerësimit epidemiologjik të situatës, rishikimin ose jo të vendimit orarin e kufizimit të muzikës. Deri më tani nuk ka një propozim të ri nga Komiteti për rishikimin e orarit të muzikës. Në momentin që vjen një vlerësim i ri, Ministri i Brendshëm do të nxjerrë një urdhër tjetër për këtë çështje”, sqaroi ky institucion.

Përfaqësues të klubeve të natës thonë se edhe ata nuk janë të interesuar të krijojnë shqetësime në komunitet nga muzika dhe për këtë arsye për mosndotjen akustike kanë investuar shuma deri në 2 mln euro.

A do të ketë rishikim të orarit? “Nëse Komiteti i Përkohshëm i Infeksionit të përhapur nga Covid do të paraqesë një vlerësim tjetër për situatën epidemiologjike, urdhri për rishikimin e orarit të kufizimit të muzikës në lokale apo klube nate, do të ndryshojë. Por në çdo rast orari do të jetë i rregulluar mbi bazë të legjislacionit ekzistues përpara hyrjes në fuqi të Aktit Normativ Nr.3, datë 15.03.2020 Për Marrjen e Masave të Veçanta Administrative gjatë Kohëzgjatjes së Periudhës së Infeksionit të Shkaktuar nga Covid-19”, thuhet në sqarimin e Ministrisë të Brendshme.

A po zbatohet me rigorozitet vendimi?

Operatorë të ndryshëm ngrenë shqetësimin se po hasen me mungesë unifikimi të zbatimit të vendimit në Tiranë. Sipas tyre në disa klube nate muzika lejohet deri në orën 05:00 të mëngjesit. “Pyetja që duhet bërë është: A doni që të ketë me jetë nate në Tiranë? A infekton muzika dhe si? Pse në disa lokale nuk infekton e në të tjerë po?”, thotë për “Monitor” Redi Panariti drejtuesi i një bari në zonë e ish Bllokut.

Për këtë shqetësim të bizneseve Ministria e Brendshme tha se “Policia e Shtetit është e ngarkuar dhe ka detyrimin ligjor të sigurojë zbatimin e urdhrit të Ministrit të Brendshëm për kufizimin e muzikës sipas orarit të përcaktuar në të gjithë territorin e Republikës së Shqipërisë. Nëse ka raste devijimi apo abuzimi nga punonjës të caktuar të Policisë së Shtetit, subjektet në fjalë që ngrenë pretendime të tilla dhe çdo qytetar tjetër që konstaton këtë shkelje, duhet të denoncojë menjëherë, qoftë në Polici apo tek Agjencia e Mbikëqyrjes Policore (ish SHÇBA)”./MONITOR

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet club komiteti i eksperteve muzika ne clube muzikë club komiteti i eksperteve muzika ne clube muzikë

Sondazh

Poll

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore