LIVE UPDATES
Aktualitet

Shpresa tek vaksina e COVID-19/ Flet biologia e ISHP: Kemi kushte për ruajtjen deri në -25 gradë, po përgatisim çdo skenar.

18 Nëntor 2020, 22:31 Nga DOSJA
Shpresa tek vaksina e COVID-19/ Flet biologia e ISHP: Kemi kushte për

TIRANË- Instituti i Shëndetit Publik po përgatitet për çdo skenar të mundshëm për vaksinimin ndaj COVID-19. Biologia Erida Nelaj, përgjegjëse e programit të vaksinimit në ISHP ka folur në “Real Story” në Neës24 gjerësisht për planin e Shqipërisë për pajisjen me vaksinën kundër koronavirusit Sars-Cov2 dhe se po vlerësohet çdo mundësi.

Ajo tha se për një vaksinë të tillë si ajo e Modernas Shqipëria i ka mundësitë e vaksinimit duke sjellë si eksperiencë fushatën e vaksinimit të polios në vitin 2000 që kërkon temperaturë në minus 20-25 gradë celsius. Sa i përket vaksinës së Pfizer që kërkon temperaturë minus 70-80 gradë tha se asnjë vend nuk është i përgatitur por se po shqyrtohet çdo mundësi.

Nelaj tha se Shqipëria është pjesë e COVAX dhe se vaksina do të merret nëpërmjet këtij organizmi. Po kështu ajo theksoi se në çdo rast vaksina kundër COVID-19 do të jetë falas.

“Vaksina është shumë e rëndësishme. vaksinimi ka parandaluar sëmundje të tjera. Përveç Pfizer dhe Moderna ka dhe vaksina të tjera të aprovuara në disa vende për përdorim të shpejtë”, tha ajo.

Kur pritet të mbërrijë në Shqipëri dhe nga momenti që mbërrin a i kemi kushtet dhe a janë marrë masat që këto vaksina të injektohen sa më shpejt?

Nuk duhet të mbetemi vetëm tek Pfizer, por janë dhe prodhues të tjerë. Janë 9 vaksina pothuajse në fazën e tretë. Ne i kemi filluar vlerësimet. Kemi një komitet ekspertësh që mbulojnë shumë mirë fushën e vaksinimit, që i vijnë në ndihmë programit.

Vaksinat e zakonshme, kemi dy lloje, kemi vaksina që kërkojnë kushte +2, +8. Dhe për vaksina në kushte plus 2 dhe plus 8 jemi të përgatitur ndërsa për vaksina që kërkojnë kushte -70 askush nuk është i përgatitur. Gjithsesi ne po i vlerësojmë të gjitha, si mund ta realizojmë ruajtjen në -70. Për vaksina në minus 25 ne jemi të përgatitur si për poliomielitin, i kemi kushtet.

Është bërë një zgjedhje nga ana juaj si ISHP? Ku do investohemi tek Moderna, Pfizer apo Johnson&Johnson?

Ne po përgatitemi dhe nuk mund të marrësh një vendim për një vaksinë të caktuar. Ne jemi pjesë e iniciativës COVAX, e udhëhequr nga OBSH dhe Aleanca globale e vaksinave, një mekanizëm për kurimin dhe ne jemi pjesë aty. Duke qenë pjesë e COVAX, ne fillimisht kemi shprehur interesin dhe kemi paguar pjesën e fondit të vaksinave të COVAX. Aprovimet merren nga FDA e Amerikës dhe jo nga CDC. Ne do t’i sigurojmë këto vaksina nëpërmjet COVAX. Është fitore që ne jemi pjesë e kësaj iniciative.

Sa vaksina gripi menaxhoni para sezonit?

Për vaksinat e gripit është 390 mijë, është me të vërtetë rritje e sasisë.

Jemi të përgatitur për të shpërndarë 2 milionë doza vaksinash?
Ne nuk kemi pse marrim Amerikën. Kemi eksperienca shumë të mira në vendin tonë. Kemi pasur fushata vaksinimi, si ajo e fruthit në vitin 2000. Kemi fushata të vaksinimit të polios që kërkon kushte në ngrirjes.

Sa ka zgjatur skema e polios, vaksinimi?

E polios ka zgjatur deri në 6 muaj. Synimi jonë është të mos jetë për 6 muaj, a ka mundësi për 3 muaj. Ne po përgatitemi, po bëjmë planet, po bëjmë skenarët. Nëse do marrim këtë vaksinë si do menaxhohet, nëse ka këto kushte, si do menaxhohet. Nuk është e lehtë dhe për prioritizimin përveç planeve madhore do ketë mikroplane. Ne kemi filluar dhe të tëra këto janë në skenarë të ndryshëm. Po provojmë skenarët për çdo vaksinë të mundshme. Në momentin që do vijë vaksina, planet i kemi gati por nuk mund të dimë me saktësi që të themi vaksina do vijë në këtë kohë dhe vaksinimi do nisë në këtë kohë.
Vaksina e COVID-19 do jetë falas, sikurse është dhe vaksina e gripit.

Marrë nga:BW 

(A.k.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet erida nelaj koronavirusi ne shqiperi erida nelaj koronavirusi ne shqiperi

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni