LIVE UPDATES
Editorial

Gentleman-i Joe kundër Kreut të Maga? Machiavelli do të vdiste duke qeshur …

8 Gusht 2021, 10:09 Nga DOSJA
Gentleman-i Joe kundër Kreut të Maga? Machiavelli do të vdiste

Nëntë muaj pas zgjedhjeve që humbi në mënyrë gjithëpërfshirëse, hija e errët e Donald Trump dhe imune nga ndjekja penale vazhdon të hedhë një hije mbi demokracinë amerikane dhe pozitën globale të Amerikës, duke shtrembëruar politikën dhe duke helmuar jetën politike. Si mund të ndodh kjo? Pse vazhdon të shfaqet ky film horror?

Trumpizmi, si variantet e tjera fashiste, është një sëmundje, një plagë e dëmshme populiste-nacionaliste e së djathtës ekstreme që njollos dhe kalb gjithçka që prek. Evropianët e vjetër ndajnë një kujtesë popullore të fashizmit. Por shumë amerikanë thjesht nuk e kuptojnë atë. Vullneti për të shuar këtë sëmundje para se të kthehet në formë më virulente, (aftësia e një patogjeni për të bërë dëme te një trup mikpritës) mungon në mënyrë alarmante.

Duke refuzuar të përballet me paraardhësin e tij të shtrembër dhe ta sjellë atë para drejtësisë, Joe Biden ushqen ndjenjën mashtruese të Trump për pandëshkueshmërinë hyjnore dhe perspektivën e tmerrshme të një ardhjeje të dytë. Në një botë që vëzhgon, paraliza e tij dobësohet. Ajo i shtyn armiqtë të shpresojnë se Biden është i shkëlqyeri.

Ndoshta Bidenit i mungon instinkti vrasës. Megjithatë, nuk keni pse të jeni Niccolò Machiavelli (diplomat dhe politikan në Itali) për të ditur se Trump paraqet një kërcënim ekzistencial për normat demokratike. Nuk do të ketë tolerancë reciproke dhe asnjë falje, nëse ai merr një shans të dytë për të qenë në krey të Shtëpisë së Bardhë, vetëm hakmarrje, shlyerje rezultatesh dhe abuzim gjithnjë e më të madh të pushtetit.

Tani për tani, Trump po mjaftohet me Mar-a-Lago,(Vendbanimi i ish-Presidentit) duke kaluar kohën e tij dhe duke përforcuar besnikët për garat e ardhshme. Ai pretendoi një sukses javën e kaluar kur një krye-sikofant (mashtrues) fitoi një garë kongresi në Ohio. Ai po mbledh para dhe arka e tij e ‘luftës’ tashmë arrin mbi 100 milion dollarë. Ndërkohë që sondazhet tregojnë se ai është zgjedhja presidenciale më e popullarizuar në mesin e votuesve republikanë.

I zhveshur nga platformat e tij të mediave sociale, zëri i tij keqdashës nuk transmetohet më si dikur, megjithëse ai gjeti hapësirë ​​javën e kaluar për të sulmuar futbollistet femra. Por kjo qetësi relative është mashtruese. Po zhvillohet një luftë e rreme përpara fushatës zgjedhore afatmesme të vitit të ardhshëm, të cilën Trump e shikon si një nxehje për vitin 2024.

Autori Michael Wolff muajin e kaluar paralajmëroi demokratët e vetëkënaqur se Trump po përgatitej për betejë. “Trump është gjithmonë gati të godasë më fort se sa është goditur, për të fajësuar këdo përveç vetes,në mënyrë që të marrë atë që ai beson se është e tij,” shkroi Wolff. Ai shtoi se ishte i sigurt që Trump do të kandidonte përsëri.

Kush do ta shërojë këtë sëmundje? Kush mund ta pastrojë këtë njollë nga fytyra e Amerikës? Diskualifikimi i tij si i papërshtatshëm për funksione publike është mënyra e qartë për të shmangur më shumë kaosin e Ëest Ëing. Megjithatë, “zoti Joe” dhe prokurori i tij i ndrojtur, Merrick Garland , vazhdojnë të tërheqin auzat e tyre.

Po në lidhje me akuzat e shumta të pengesave të detajuara nga hetimi i Robert Mueller në Rusi? Asnjë veprim nga departamenti i drejtësisë i Garland. Po në lidhje me akuzat e shumta për korrupsion dhe mashtrimin tatimor? Asnjë ndjekje federale në dukje. Po vargu i sulmeve të supozuara seksuale? Asnjë akuzë penale në pritje.

I pyetur se çfarë do të bënte ai për krimet e Trump, Biden tha gushtin e kaluar se të ndiqte paraardhësin e tij në gjykatë do të ishte shumë e pazakontë . “Nuk ishte mirë që demokracia të fliste për ndjekjen penale të ish -presidentëve“. Me pak fjalë, ai do të preferonte të injoronte problemin.

Megjithatë kur ai foli, Trump nxiti kryengritjen e 6 janarit në Kongres, për të cilin qindra janë akuzuar, megjithëse jo ai vetë. Ai e shtyn narracionin e tij keqbërës dhe destabilizues. Gjithashtu ai i bëri presion departamentit të drejtësisë , si dhe zyrtarëve shtetërorë, për të diskredituar zgjedhjet.

Nuk është mirë për demokracinë të injorosh keqbërjet antikushtetuese haptazi nga bartësi më i lartë i postit. Duke vepruar kështu ai ndihmon Trump t’ja hedhë me mashtrimet e tij. Kjo krijon një precedent të tmerrshëm politik dhe etik në vend. Si dhe dëmton reputacionin e Amerikës jashtë vendit. Por akoma Biden dhe Garland ulen pa bërë gjë.

Dëmi i Trumpit po merr një rrjedhë të tmerrshme. Duke respektuar atë dhe politikën e tij, duket se ekzistojnë politika mizore kundër emigrantëve ndërkohë që veprimet progresive mbi drejtësinë racore kanë ngecur dhe sulmet ndaj të drejtave të votimit po përparojnë. Republikanët tani janë më shumë kult sesa parti.

Ky helmim i trupit politik shtrihet edhe jashtë shtetit. Për shembull, pse, presidenti i Tunizisë duhet t’i kushtojë vëmendje predikimeve amerikane në lidhje me parimet demokratike dhe sundimin e ligjit kur ato mbesin të pambrojtura në vetë Amerikën? Pse duhet Kina? Pse dikush duhet ta marrë seriozisht presidencën e Biden nëse kampioni i Maga (Make Amerika Great Again) Trump mund të vrapojë me një karrocë golfi në Florida?

Irani ilustron gjallërisht ndikimin keqdashës të Trump në punë. Kur ai braktisi marrëzisht paktin bërthamor të vitit 2015, ai fuqizoi grupet e ashpra të Teheranit. Tani ata kanë marrë presidencën e Iranit, duke shfrytëzuar frikën e kthimit të Trump. Ata kanë paralajmëruar se SHBA-ja nuk mund të besohet .

Përkufizimi i diktatorëve nga Moska në Manila, bisedimet e talebanëve 2020 në Doha (që çuan drejtpërdrejt në krizën e sotme afgane), mashtrimi i Jared Kushner për paqen në Lindjen e Mesme dhe mohimi zyrtar i krizës klimatike janë të gjitha produkte shtesë të Trump, plagë, të cilat Biden lufton çdo ditë me pasojat e tyre.

Disa argumentojnë se sëmundja Trump është e ekzagjeruar, se bipartizmi i Biden po jep rezultate, shikoni planin e tij të ri të infrastrukturës . Por nëse krijohet përshtypja se ai nuk mund të rregullojë shtëpinë e tij, bota dhe votuesit amerikanë do t’i kthejnë shpinën atij.

Përfundimi: fiaskot e huaja të mbretit dikur dhe të ardhshëm vazhdojnë të dëmtojnë Amerikën jashtë vendit në të njëjtën mënyrë përbuzja e tij gërryese për demokracinë, ligjin dhe mirësjelljen e përbashkët e ndan dhe e dobëson atë në vend. Sigurisht që kjo gjendje nuk mund të vazhdojë.

Cili udhëheqës tjetër në botë do të lejonte që padrejtësitë serike të mos ndëshkoheshin, ose do të toleronte akte të pandërprera të përmbysjes dhe përçarjes nga një figurë kaq e shquar dhe armiqësore? Nëse ai nuk do të kishte vdekur, Machiavelli do të vdiste nga e qeshura.

Joe shumë e mirë duhet të ndalojë së qeni i sjellshëm, të heqë dorezat-dhe të neutralizojë variantin Trump para se të arrijë nivelet e pandemisë. Izolimi dhe distancimi shoqëror do të ndihmonin. Pra, mbylleni atë!

Nga The Guardian

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

editorial editorial donald trump joe biden niccolò machiavelli donald trump joe biden niccolò machiavelli

Sondazh

Poll
Editorial 25 Korrik 2021, 16:15

Në emër të betonit

Prej kohësh, si tërë kryeqytetasit, jetoj edhe unë në epokën e betonimit të pamëshirshëm të Tiranës, betonim ky vepër e dyshes së frikshme Edi Veliaj & Erio...

Editorial 21 Korrik 2021, 14:54

PD në rreth vicioz

Debati nëpër media, i shpërthyer edhe nga fjalimi i Mark Markut në Kongresin e fundit të PD-së, nuk mund të mos lidhet me pyetjen se si po sillen shqiptarët në ...

Editorial 21 Korrik 2021, 12:56

Rilindja e kumarit

Nga Redaksia Investigative Network AlbaniaTë mërkurën e datës 23 qershor, rreth mesditës, në MAK Hotel Tirana (ish-Sheraton), u zhvillua pa zhurmë një ceremoni ...

Editorial 21 Korrik 2021, 07:30

Shkatërrimet e vërteta të korrupsionit

Nga Juan M. Blanco 20 dhjetor 2017Ka shumë vende ku njerëzit e perceptojnë korrupsionin si një problem të rëndë. Por nuk dyshojnë se ky fenomen ka pasoja shumë ...

Editorial 19 Korrik 2021, 08:57

Vlora proteston edhe për kullat e Tiranës

Ata që thonë se vlonjatët e meritojnë dhunën e Edi Ramës meqë i dhanë 8 mandate, ose dy të tretat e mandateve të qarkut, duhet të ndajnë mendjen, a mendojnë se ...

Editorial 18 Korrik 2021, 08:56

Patjetër!

Nga Meri LikaNëse shumë nga gratë dhe burrat e mençur që unë njoh por dhe që nuk njoh, do të ishin anëtarë të Këshillit Kombëtar të  PD-së, PATJETËR...

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë