LIVE UPDATES
Bota

Shfrytëzimi i kafshëve për argëtim, cirku në Gjermani ndalon përdorimin e tyre, i zëvendëson me hologramë

4 Qershor 2019, 14:55 Nga DOSJA
Shfrytëzimi i kafshëve për argëtim, cirku në Gjermani

GJERMANI– Një cirk ka vendosur të mos përdorë më kafshët si një formë argëtimi. Për t’i lënë spektatorët me gojë hapur, cirku “Roncalli” i thememluar në vitin 1976 në Gjermani nga Bernhard Paul dhe André Heller ka zgjedhur një rrugë të re: hologramët.

Falë njëmbëdhjetë projektorëve të vendosur strategjikisht në skenë, elefantët, majmunët dhe kuajt marrin jetë dhe kryejnë në mënyrë të jashtëzakonshme dhe mjaft realiste në disa raste, veprime që njerëzve s’ua merr mendja.

Përveç tyre, akrobatët, xhonglerët dhe truket magjike bëjnë punën e tyre duke e realiazuar shfaqjen në 360 gradë, shkruan Corriere.

Në Gjermani nuk është e ndaluar përdorimi i kafshëve në cirk. Pronarët e cikrut Roncalli e morën këtë vendim jo për shkak të detyrimeve ligjore, por vetëm nga dëshira për t’i dhënë fund vuajtjeve të padobishme të elefantëve, kuajve, majmunëve dhe shumë llojeve kafshësh të tjera.

Shfaqja e hologramës u provua për herë të parë në 2018, tani është bërë markë tregtare e circut Roncalli.

 “Edhe cirku”, shpjegon drejtori Paul për shtypin gjerman, “është i nxitur nga trendet socio-kulturore dhe tani është koha që ne t’i ndjekim ato”.

Për të njëjtën arsye, cirku Roncalli ka vendosur gjithashtu një qëllim ambicioz për të ardhmen: të bëhet cirku i parë pa plastikë në botë. Ndërkohë, ka edhe shum cirqe të tjerë në botë që kanë kopjuar idenë e hologrameve: në Francë, impresari dhe ish-tamburisti André-Joseph Bouglione.

Për vite me radhë janë diskutuar, në Evropë dhe më gjerë, aspektet etike në lidhje me përdorimin e kafshëve në industrinë e argëtimit, dhe në veçanti në cirk.

Në Itali në vitin 2017 u miratua një projektligj i cili parashikoi “përjashtimin gradual të kafshëve nga cirku”, por ende kjo gjë nuk është kthyer në normalitet.

Ligji i vitit 2017, nuk i bindi të gjithë dhe tani pritet një iniciativë e re legjislative.

Ndërkohë ministri i Trashëgimisë Kulturore, Alberto Bonisoli, është shprehur në mënyrë të përsëritur në lidhje me këtë temë. “Dua që kafshët të dalin nga cirqet dhe unë po punoj për të,”– është shprehur ministri Bonisoli.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota alberto bonisoli andré heller bernhard paul cirku ne gjermani cirku roncalli shfrytezimi i kafsheve per argetim alberto bonisoli andré heller bernhard paul cirku ne gjermani cirku roncalli shfrytezimi i kafsheve per argetim

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave