LIVE UPDATES
Bota

Arabja ndërmerr nimën e veçantë, hap salonin ‘miqësor’ në New York për të gjitha muslimanet (Video)

4 Qershor 2019, 14:10 Nga DOSJA
Arabja ndërmerr nimën e veçantë, hap salonin

NEW YORK– Për shumë gra që mbulohen me hixhab, të stilojnë flokët tingëllon si një eksperiencë pak e pazakontë. Një grua vendosi ta ndryshojë këtë gjë duke hapur salonin e parë për femrat e mbuluara në New York.

Biznesi i saj shërbën si një strehë e sigurtë ku femrat me hixhabi mund të llastojnë apo përkëdhelin veten.

Në një video të publikuar nga BBC, gruaja arabe tregon se ka patur shumë dëshirë që të hapte diçka për femrat që mbulohen në mënyrë që edhe ato të kishin mundësi të zbukurohen pa u ndjerë të padëshiruara në ambjentet e parukerive.

Ajo shprehet se saloni i saj është hapur me qëllimin që t’i bëjë femrat që vendosin hixhab që të ndihen pa komplekse dhe njësij si të gjitha të tjera kur futen aty.

Kisha më shumë se 5 vite që nuk kisha prerë flokët. E kisha shumë të vështirë të gjeja një vend ku mund të thoja ‘hey dua të pres flokët, dua të lyej flokët e mi’ dhe që njerëzit të mos më shikonin çuditshëm.

Jam një grua e lindur dhe e rritur në New York, por me origjinë nga Yemeni. Hapa salonin e parë të bukurisë për femrat që mbulohen me hixhab.

E veçanta e salonit tim është që femrat e mbuluara mund të futen aty dhe mund të ndjehen mjaft normale, jo të ndihen të paragjykuara. Në kokën time ka ekzistuar gjithmonë plani që aty të ketë një hapësirë për femrat që kanë dëshirë të ndjehen mjaft të veçanta dhe t’i ofrojnë vetes së tyre edhe trajtime luksi.

Pse jo? “- tregon ajo.

Njëra nga klientet tregon për mënyrën se si është njohur me këtë salon dhe përshrtypjet që ka pasur.

U njoha me këtë salon nëpërmjet rrjeteve sociale. Më hyri direkt në sy. U sigurova që ishte vërtet diçka e përhstatshme për mua përpara se ta vizitoja. Gjëja e parë që bëra ishte ta ndiqja atë faqe në mënyrë që personi pas saj ta kuptonte që jam pjesë e gjithë këtij projekti.

Kështu që vendosa ta mbështes motrën time muslimane, që ndërmori nismën të hapte diçka kaq miqësore me hixhabin,”– shprehet ajo.

Është vërtet diçka e madhe për mua të kem mundësi të vizitoj një vend të tillë në ditët e sotme dhe në moshën time. Vendos hixhab ose jo.

Shumë njerëz mendojnë se gratë që mbulon nuk pëlqejnë të zbukurohen, por ata harrojnë se vetëm sepse ne i mbulojmë flokët nuk na pëlqen t’i stilojmë ato,“- tregon një tjetër kliente e këtij saloni.

Gruaja që ka ndërmarrë këtë nismë shprehet sërish se saloni i saj i bukurisë është mjaft ekstravagant në modelet e flokëve dhe në aksesoret që përdor.

Në bëjmë gjithçka rreth gjërave të bukura që ju keni dëshirë të bëni.

Ju shikoni gjërat më gazmore në salonin, tonë. Përsa u përket flokëve do të thoja që ne bëjmë edhe gjëra esktravagante.

Klientet thonë gjithmonë se e ndjejnë këtë gjë. Ata ndjehen sikur janë në një dhomë pritjeje me miqtë e tyre dhe kjo është ajo ç’ka ne duam të përcjellim.

Është shumë miqësore. Thjesht ulu, relaksohu dhe rregullo flokët,”– thotë ajo më tej.

Ky salon përkëdhel edhe gra në moshë dhe jo vetëm vajza të reja.

U ndjeva mrekullueshëm. U ndjeva si një milion dollarëshe. Në fudn të ditës unë sërish do ët vendos hixhab. Por të ndihem e bukur me ose pa hixhab, kjo është tamam për mua.kështu që unë bëj atë që më bën mua të ndihem më bukur,“- tregon njëra prej tyre.

Një grua që e ka vizituar këtë salon tregon se hixhabi është një gjë mjaft e rëndësishme për gratë dhe vajzat muslimane, por kjo gjë nuk ka pse i ndalon ato të zbukurohen apo të stilojnë flokët e tyre.

Thjeshtësia dhe hixhabi janë gjëra mjaft të bukura. Ato kanë shumë rëndësi për shumë gra dhe vajza. Unë e di ndryshimin dhe unë e di se sa rëndësi ka për vajzat e mia kjo gjë dhe për vajzat e të tjerëve gjithashtu,”– përfundon ajo.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota gra qe veshin hixhab grate e mbuluara salon bukuirie ne new york salon bukurie qe grate qe mbulohen gra qe veshin hixhab grate e mbuluara salon bukuirie ne new york salon bukurie qe grate qe mbulohen

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave