LIVE UPDATES
Aktualitet

”S’është ekspert”/ Forumi për Mbrojtjen e Trashgimisë letër ministrisë së Kulturës: Publikoni diplomat e Ledion La

24 Maj 2020, 10:57 Nga DOSJA
”S’është ekspert”/ Forumi për Mbrojtjen e

Tiranë- Formumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore i ka dërguar një letër Ministrisë së Kulturës dhe DAP-it, ku i kërkon që të bëjë publike diplomat e ekspertit Ledion Lako. Ky i fundit ka firmosur pro ndërtimit të Velierës në Durrës dhe për mungesën e vlerave të ndërtesës së Teatrit Kombëtar.

Formumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore thekson në letër se Lako nuk është i kualifikuar për të marrë vendime të tilla, pasi ka bërë vetëm një kurs profesional në një universitet pa emër në Itali.

“Pra e gjithë ekspertiza në fushën e trashëgimisë e drejtorit Lako është e bazuar në një master profesional (një kurs njëvjecar) në një universitet pa ndonje emer në fushën e trashëgimisë në Bari të Italisë. I gjithë formimi i tij kryesor është në fushën e shkencave politike dhe marrëdhënieve ndërkombetare.”, thuhet ndër të tjera në letër.

Reagimi i plotë:

LETER E HAPUR PER MINISTRINE E KULTUES DHE DAP/ Dyshimet e ngritura në disa media mbi diplomimin e ish-drejtorit të përgjithshëm të trashëgimisë në Ministrinë e Kulturës, Ledion Lako, nuk mund të kalojnë në heshtje. Kjo cështje bëhet edhe më e rëndësishme në momentin që e gjithë ekspertiza teknike për heqjen nga lista e monumenteve të mbrojtura apo vendime të tjera në dëm të trashëgimisë janë mbështetur mbi vlerësimet që ka dhënë ky drejtor. Më konkretisht:

– Në funksionin e Drejtorit të Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare Durrës, Ledion Lako ka firmosur projektin e ndërtimit të projektit Veliera në zonën arkeologjike A të qytetit të Durresit.

– Në krye të Drejtorisë së Përgjithshme të Politikave dhe Zhvillimit të Kulturës në ministrinë e Kulturës, Ledion Lako ka drejtuar grupin prej shtatë ekpertësh që më 17 maj 2018 i drejtohet Këshillit të Ministrave me një përgjigje pozitive lidhur me kërkesën e Bashkisë së Tiranës për zhvillimin e zonës pranë Teatrit Kombëtar.

Të dyja këto vendime janë bazuar mbi ekspertizën profesionale në fushën e trashëgimisë të drejtorit Lako. Po cila është konkretisht ekspertiza e tij në këtë fushë. Në faqen zyrtare të Ministrisë së Kulturës https://kultura.gov.al/drejtor-i-pergjithshem-ledion-lako/ vazhdon të jetë e publikuar CV e drejtorit Lako ku edukimi I tij është detajuar si më poshtë:
Ka kryer studimet universitare në Shkenca Politike dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare në Universitetin Zoja e Këshillit të Mirë, Tiranë. Mban titujt Master Profesional Euromesdhetar në Kulturë dhe Turizëm në Universitetin “Aldo Moro”, Bari- Itali dhe Master i Shkencave në “Marrëdhënie Ndërkombëtare, Organizata Ndërkombëtare” në Universitetin Europian të Tiranës. Aktualisht ndjek studimet në vitin e fundit pranë Shkollës së Doktoratës, për Filozofi Politike në Universitetin “Aldo Moro” në Bari, Itali.

Pra e gjithë ekspertiza në fushën e trashëgimisë e drejtorit Lako është e bazuar në një master profesional (një kurs njëvjecar) në një universitet pa ndonje emer nw fushwn e trashwgimisw në Bari të Italisë. I gjithë formimi i tij kryesor është në fushën e shkencave politike dhe marrëdhënieve ndërkombetare.
Nëse janë të vërteta akuzat e botuara dje se ne CV e drejtorit Lako janë paraqitur si diploma certifiikatat e kurseve të kamarierit, situata është edhe më e rëndë.  I kërkojmë Ministrisë së Kulturës dhe Departamentit të Adminstratës Publike, si punëdhënësit e Ledion Lakos që të bëjnë publike diplomat dhe dokumentacionin përkatës për të sqaruar këto dyshime që vënë në dyshimm të gjithë vendimmarrjen e deritanishme të këtyre institucioneve. Në të kundërt falsifikimi I dokumentacionit dhe përgjegjësia profesionale nuk është më vetëm e një individi por kthehet në krim shtetëror. 

Një ditë më parë, Forumi për Mbrotjen e Trashgimisë Kulturore  denoncoi eksperti Ledion Lako ka kurs kamarieri. Ndërkohë në faqen zyrtare të Ministrisë së Kulturës, rezulton se Lako është drejtor i përgjithshëm.

J.V/Dosja.al 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Aktualitet Aktualitet Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore Ledion Lako Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore Ledion Lako

Sondazh

Poll

Aktualitet 24 Maj 2020, 05:10

KAVAJË- Plagosje me armë zjarri në Kavajë. Në orët e para të mëngjesit të sotëm në Kavajë, gjatë një sherri është plagosur me armë zjarri në këmbë 29-vje&c...

Aktualitet 24 Maj 2020, 09:21

TIRANË- Policia ka bllokuar sërish ditën e sotme parkun e Liqenit Artificial. Pavarësisht se pensionistët apo nënat me fëmijë kanë leje për të lëvizur ditë...

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë