LIVE UPDATES
Politike

S’e harron as gjatë përmbytjeve, Rama: Vetëm dëshpërimit të Opozitës s’ju gjet vaksina, ajo qëndron atje si hudhër

8 Janar 2021, 19:18 Nga DOSJA
S’e harron as gjatë përmbytjeve, Rama: Vetëm

TIRANË– Kryeministri Edi Rama nuk e ka harruar Opozitën as gjatë këtyre ditëve që Shqipëria është përmbytur. Teksa fliste për gjendjen e vendit, gjatë mbledhjes me Emergjencat Civile, Rama tha se edhe Covid-19 iu gjet vaksina, vetëm dëshpërimit të Opizitës, jo. 

Kryeministri krahasoi situatën me atë të shtatë viteve më parë dhe tha se ajo që shohim sot është shumë më e pranueshme. Kreu i qeverisë bëri edhe një koment pikant për Shkodrën që drejtohet nga Voltana Ademi dhe tha se vetëm ajo qëndron si hudhër që të mos merret mësysh e gjithë Shqipëria. 

Kryeministri shtoise gatishmëria e strukturave është maksimale dhe lajmëroi një qetësi dhe pak reshje shiu në dy ditët në vijim.

Pjesë nga fjala e Edi Ramës

Akuzave politike nuk kemi se çfarë ju bëjmë, edhe Covid-19 ju gjet vaksina, por vaksinës së dëshpërimit të Opozitës, nuk i është gjetur akoma. Ata kapen pas çdo mundësi iluzore dhe ndaj çdo fatkeqësie natyrore për të bërë politikë. Ne do të vazhdojmë të bëjmë punën tonë, siç kemi bërë gjithmonë. Kemi një protokoll standart për Emergjencat Civile, nivelet e gatishmërisë, dhe të gjitha janë zbatuar. Situata nuk ka si të jetë e pëlqyeshme aty ku reshjet kanë qenë shumë intensive. Është fakt që falë gjithë punës së bërë dhe rritjes së kapaciteteve mbrojtëse, sot kemi një gjendje shumë më të pranueshme dhe absolutisht nën kontroll, krahasuar me çfarë do të kishte ndodhur me ato vite kur bëhet hataja. Secili e di se ku e ka vendin e vend në këto kohë përballljeje me natyrën. Niveli i gatishmërisë në strukturat vendore. Të gjitha këto janë zbatuar. me përjashtim të asaj që qëndron si hudhër atje për të mos marrë mësysh e gjithë Shqipëria, ka ardhur duke u përmirësuar s’ka asnjë dëm në jetë njerëzore, dëme minimale në banesa dhe lëvizshëmria është nën kontroll si për mjetet dhe për njerëzit. Do të kemi një moment frymëmarrjeje, më pas do të rikthehen sërish reshjet intensive. Gjithsesi rëndesa do të lehtësohet. Gatishmëria është maksimale. Nesër nëse do të jetë e nevojshme, do të bëjmë një tjetër mbledhje.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike edi rama rama mbledh emergjencat 8 janar edi rama rama mbledh emergjencat 8 janar

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh