LIVE UPDATES
Politike

VIDEO/ Përmbytjet në Shqipëri, Rama mbledh Emergjencat Civile: Gjithçka është nën kontroll, vetëm akuzave të Opozitës

8 Janar 2021, 18:29 Nga DOSJA
VIDEO/ Përmbytjet në Shqipëri, Rama mbledh Emergjencat Civile:

TIRANË– Kryeministri Edi Rama e konsideroi normale dhe nën kontroll siuatën në Shqipëri pas të gjithë ditëve me reshje të dendura shiu, pamjeve ku shumë qytete janë përmbytur dhe dëmeve të shkaktuara. Gjatë mbledhjes së Komitetit Ndërministror i Emergjencave Civile, ku foli për situatën si pasojë e reshjeve në vend, masat e marra dhe pritshmëritë metereologjike në vijim, Rama tha se pavarësisht se nuk ka qenë në Shqipëri, ai është informuar nga zv/kryeministri Erion Braçe për situatën në fjalë.

Duke qenë se për arsye pune nuk kam qenë në Shqipëri, zëvendës kryeministri që e ka ndjekur këtë proces minutë pas minuti më ka informuar herë pas here për situatën,”– tha kreu i qeverisë fillimisht.

Më pas ia kaloi fjalën Braçes.  Zëvendës kryeministri Erion Braçe është shprehur se të gjitha akset rrugore janë tashmë të kalueshme dhe se e gjithë situata në vend është nën kontroll. Braçe shtoi se strukturat kanë zhbllokuar dhe pastruar çdo tubacion dhe kanal gjatë periudhës së verës, duke sjellë kështu gjithçka nën kontroll, siç është sot. Ai justifikoi të gjitha pamjet e përmbytjes në vend që janë publikuar nga të gjitha mediat, se janë pasojat dhe efekti i tre ditëve shi. 

Zëvendës kryeministri Erion Braçe ka deklaruar se asnjë person nuk është rrezikuar pavarësisht reshjeve të shumta të shiut në vend. Numri dy i qeverisë u shpreh se strukturat përkatëse kanë pasur komunikim të përditshëm me qytetarët dhe nuk është rrezikuar askush. 

Në fjalën e tij, Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka lajmëruar një qetësi gjatë natës së sotme përsa u përket reshjeve të shiut. Teksa raportonte për situatën sktuale në vend, Peleshi tha se pas mesnatës, reshjet do të bien duke sjellë një çlirim për vendin.

Por, ai shtoi më tej se në datën 12 do të arrihet kulmi dhe se nëse Vjosa del nga shtrati e gjitha pjesa poshtë Shkodrës mund të përmbytet. Peleshi pati edhe një incident teksa fliste pasi u ngatërrua teksa bënte raportimin për gjendjen e zonave të ndryshme në Shqipëri, pas reshjeve të dendura të shiut. Teksa fliste për fshatrat e përmbytura, Peleshi tha dy herë fjalën ‘përmbytje’. Brenda pak sekondash, pasi e pa se e kishte ‘tepruar’, ministri shtoi se në fakt ajo që donte të thoshte është se ka fshatra të rrethuar nga uji, jo të përmbytur. 

Kryeministri Edi Rama veçoi punën e bërë në Kaskadën e Drinit teksa tha se duhet theksuar puna me Kaskadën, sepse para shumë vitesh, do kishte ndodhur hataja nëse do të kishim këtë sasi reshjesh.  Ai ia kaloi fjalën ministres Belinda Balluku dhe shtoi se duhet shpërndarë mjegulla e disinformimit. Balluku u shpreh se strukturat ishin përgatitur për këtë gjendje dhe kishin marrë masa.  Për këtë arsye, sipas saj, kemi situatën aktuale. 

Kreu i qeverisë nuk e ka harruar Opozitën as gjatë këtyre ditëve që Shqipëria është përmbytur. Teksa fliste për gjendjen e vendit, gjatë mbledhjes me Emergjencat Civile, Rama tha se edhe Covid-19 iu gjet vaksina, vetëm dëshpërimit të Opozitës, jo.  Kryeministri krahasoi situatën me atë të shtatë viteve më parë dhe tha se ajo që shohim sot është shumë më e pranueshme. Numri një i socialistëve bëri edhe një koment pikant për Shkodrën që drejtohet nga Voltana Ademi dhe tha se ‘vetëm ajo qëndron si hudhër që të mos merret mësysh e gjithë Shqipëria’. 

Kryeministri shtoi se gatishmëria e strukturave është maksimale dhe lajmëroi një qetësi e pak reshje shiu në dy ditët në vijim.

Prej dy ditësh, Shkodra, Durrësi, Lezha dhe Vlora janë qytetet më problematike për sa i përket përmbytjeve në vend për shkak të reshjeve të shumta. Moti i keq ka pushtuar vendin duke shkaktuar përmbytje, dalje të lumenjve nga shtrati dhe izolimin total të fshatrave të tëra për shkak të dëborës. Dosja.al ka sjellë pamje nga e gjithë Shqipëria ku shiheshin rrugët e përmbytura dhe problemet e mëdha të shkaktuara nga reshjet e dendura të shiut.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike rama mbledh emergjencat 8 janar rama mbledh emergjencat 8 janar

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta