LIVE UPDATES
Aktualitet

Rihapen hetimet për protestën e 21 janarit, xhaxhai i Aleks Nikës: Sali Berisha ka ndikuar në mbylljen e çështjes

27 Maj 2021, 19:59 Nga DOSJA
Rihapen hetimet për protestën e 21 janarit, xhaxhai i Aleks

TIRANË- Prokuroria e Tiranës ka pranuar kërkesën e policisë për të rihapur hetimin për vrasjen e Aleks Nikës, i cili mbeti i vdekur në protestën e 21 janarit të vitit 2011.

Mark Nika, xhaxhai i Aleks Nikës, një ndër viktimave të 21 janarit është shprehur se ish-kryeministri Sali Berisha ka ndikuar në mbylljen e çështjes.

Ai thekson se dosjen duhet ta marrë SPAK.

“Përshëndes në emër të familjes rihapjen e hetimit të çështjes. Paralelisht me të kemi bërë padi në gjykatën e Strasburgut. si prokuroria e Tiranës edhe gjykata e Strasburgut po merren me zbardhje e çështjes. Janë bërë hetime falso për t[i mbyllur ato. Çmimi i heshtjes 10 vjeçare që ka bërë drejtësia. jemi të paqartë, drejtësia duhet të prevalojë. Hetimet janë bërë të përcipta, ka pasur ndikime politike e ka konsideruar si vrasje të zakonshme, ajo duhet ta marrë SPAK se ka profesionalizëm dhe mbrojtje nga politika e shtetit. Kanë luajtur ping pong me çështjen tonë, nuk kam besim por ata janë të ndikuar nga politika. Ka ndikuar Saliu në mbylljen e çështjes bashkë me disa ambasada në vend. Është politika që ka ngatërruar çështjen. Nuk ka prokurori që thërret Bashë apo Berishën. Që në fillim prokuroria ka gabuar, ky gabim nuk mund të bëhet nga kjo prokurori, subjekti i hetimit janë persona me funksion të lartë shtetëror. Kjo është kërkesa jonë që ta marrë SPAK e jo Gjykata e Tiranës. Pa u gjyku kjo çështje nuk do  ketë drejtësi në vend, opozita e asajkohshme ka hesht, ata ose i tremben, ata nuk kanë përgjegjësi, nuk i kemi kërkuar që të jenë prokurorë. Unë nuk kam kërkuar drejtësi nga Edi Rama por të krijojë kushte por në rrethana para disa kohësh nuk kishte rrugë tjetër veç heshtjes se prokurorët ishin të korruptuar”, tha xhaxhai i viktimës.

Prokuroria e Tiranës i është rikthyer hetimit të një prej çështjeve të pazgjidhura dhe të pazbardhura në vend pas mbi 10 vitesh.

21 janari është cilësuar si një prej ditëve më të zeza që ka kaluar vendi ynë, ku mbetën të vdekur Aleks Nika, Ziver Veizi, Hekuran Deda dhe Faik Myrtaj.

Garda e Republikës, asokohe nën komandën e ish-komandantit Ndrea Prendi, ish-ministrit të Brendshëm, Lulzim Basha dhe ish-kryeministrit Sali Berisha, hapi zjarr ndaj protestuesve të thirrur nga Partia Socialiste para Kryeministrisë, duke vrarë katër protestues të pafajshëm dhe plagosur shtatë të tjerë. Ajo që nuk është përcaktuar ende është arma nga u qëllua Aleks Nika, sepse plumbi rikoshet rezultoi mjaft i dëmtuar.

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet aleks nikës mark nika protestën e 21 janarit të vitit 2011 spak aleks nikës mark nika protestën e 21 janarit të vitit 2011 spak

Sondazh

Poll

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë