LIVE UPDATES
Bota

Rëzimi i një tjetër ‘bishe’, ukrainasit thonë se kanë rrëzuar armën kryesore të Putinit

25 Prill 2022, 13:51 Nga DOSJA
Rëzimi i një tjetër ‘bishe’, ukrainasit thonë se

RUSI- Ushtria ruse ka një arsenal të gjerë armësh që i përdor për qëllimet e saj të luftës në Ukrainë dhe helikopteri “Ka-52 alligator” është arma kryesore e Putinit.

Sipas mediave ukrainase, Komanda e Forcave Ajrore të Ukrainës njoftoi se kanë rrëzuar një helikopter rus Ka-52 pak ditë më parë. Helikopteri modern luftarak me shumë role, “Ka-52 alligator” është efektiv në çdo kohë të vitit, në kushtet më të vështira të motit, si ditën ashtu edhe natën, në lartësi të mëdha.

Nëse është e vërtetë që ushtria ukrainase rrëzoi “aligatorin”, do të thotë se u dha një goditje të re të madhe rusëve, pasi, siç besohet, “Moska” u fundos pas goditjes së predhës ukrainase.

“Aligatori” peshon 7700 kilogramë dhe është projektuar në byronë e projektimit “Kamov”, është prodhuar nga fabrika “Progres” nga Arsenyev në lindje të Rusisë. Lartësia maksimale e fluturimit është rreth 4000 metra, ndërsa shpejtësia e ngjitjes vertikale është dhjetë metra në sekondë. “Hunda” e helikopterit ka dy radarë me antena, një për objektivat ajrore dhe tjetri për objektivat tokësore.

Kamerat termike për zbulimin e terrenit ditën dhe natën janë të vendosura në dy kupola, njëra është nën kabinë dhe tjetra nën hundën e helikopterit. “Ka-52” ka topa që kanë një paraardhës aligator, model “Ka-50” dhe janë të vendosur në të dy krahët. Për të mbajtur një shpejtësi maksimale prej 315 kilometrash në orë, depoja e armaturës dhe municionit duhej të reduktohej. Ajo që e dallon nga konkurrenca, në pamje dhe performancë, janë helikat me rrotullim kundër. Ata eliminojnë plotësisht nevojën për një rotor bishti dhe sjellin aftësi të mëdha aerobatike.

“Ka-52” konsiderohet ende helikopteri më i mirë luftarak në botë. Duke fluturuar në lartësi të ulëta, ekziston një autopilot që informon pilotët për objektet më të ulëta aty pranë, si ndërtesat ose linjat e energjisë elektrike. Prodhimi i “aligatorëve” filloi në një shkallë më të vogël në mesin e viteve 1990, ndërsa prodhimi serial filloi në 2008. Familja e helikopterëve Ka-50 pati një “pagëzimin e zjarrit” në luftën çeçene të vitit 2001.

LAJMI KRYESOR: LUFTA/ Blinken takohet me Zelenskyy-n në Kiev, zjarr i madh në depon e naftës në Bryansk

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Bota 25 Prill 2022, 12:13

Rritet numri i civilëve të vrarë në Donetsk

UKRAINË- Kryetari i Bashkisë së Donetsk, Pavlo Kyrylenko, ka njoftuar se janë vrarë 5 persona, përfshirë dy fëmijë, dje gjatë bombardimeve ruse. Sipas BBC,...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE