LIVE UPDATES
Bota

‘Kryqëzonte këmbët për t’a provokuar’,Johnson reagon pas shkrimit mbi deputeten laburiste

25 Prill 2022, 13:43 Nga DOSJA
‘Kryqëzonte këmbët për t’a

BRITANI- Kryeministri britanik Boris Johnson ka sugjeruar se ai do të disiplinonte burimin e pretendimeve “mizogjiniste” për nënkryetaren e Laburistëve në një artikull të gazetës të së dielës.

Sipas BBC, ai dënoi pretendimin që Angela Rayner përpiqet ta shpërqendrojë atë në Parlament duke kryqëzuar në mënyrë provokative këmbët e saj dhe tha se disa deputetë të paidentifikuar konservatorë e kishin bërë këtë pretendim.

Të hënën, kryeministri u tha gazetarëve se ishte “e vështirë të thuhej” nëse kishte një problem kulturor në Parlament, por e përshkroi historinë e zonjës Rayner si “ngarkesën më të tmerrshme të seksit, mizogjenit”.

Menjëherë rashë në kontakt me Angela-n dhe patëm një shkëmbim shumë miqësor.  Aq sa nuk jam dakord me Angela Rayner për pothuajse çdo çështje politike, e respektoj atë si një parlamentare dhe e dënoj mizogjininë që i drejtohet në mënyrë anonime sot.”, tha Johnson.

Rayner e hodhi poshtë historinë si një “njollosje të çoroditur” që tregonte se gratë në politikë përballeshin çdo ditë me mizogjininë. Rayner e dënoi artikullin në një postim në Twitter dhe akuzoi burimet për përhapjen e shpifjeve të dëshpëruara, të çoroditura në përpjekjet e tyre të dënuara për të shpëtuar “lëkurën e Johnson” mes skandalit të partisë.

Nuk do të lejoj që gënjeshtrat e tyre të ndyra të më pengojnë. Përpjekjet e tyre për të më ngacmuar dhe frikësuar do të dështojnë. Shpresoj që kjo përvojë të mos e shtyjë një person të vetëm si unë, me një prejardhje si imi, nga aspirata për të marrë pjesë në jetën publike. Kjo do të më thyente zemrën.”-tha ajo.

.Artikulli citonte deputetë konservatorë të paidentifikuar, duke thënë se Rayner do të kryqëzonte dhe do t’i hapte këmbët kur përballej me kryeministrin në parlament për ta shpërqendruar atë.

Deputetët konservatorë kanë sugjeruar me djallëzi se zonjës Rayner i pëlqen të shpërqendrojë Kryeministrin kur ai është në kutinë e dërgesës duke vendosur një ekuivalent parlamentar të veshur plotësisht të skenës famëkeqe të Sharon Stone në filmin e vitit 1992 “Instinkti bazë”.-thuhej në artikull.

Artikulli përshkruante gjithashtu prejardhjen e deputetes laburiste si “një gjyshe socialiste që la shkollën në moshën 16-vjeçare ndërsa ishte shtatzënë dhe pa kualifikime përpara se të bëhej punonjëse kujdestarie”. Shumë deputetë që atëherë kanë dënuar gjithashtu tonin e raportimit të gazetës.

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota angela rayner boris johnson angela rayner boris johnson

Sondazh

Poll
Bota 25 Prill 2022, 12:13

Rritet numri i civilëve të vrarë në Donetsk

UKRAINË- Kryetari i Bashkisë së Donetsk, Pavlo Kyrylenko, ka njoftuar se janë vrarë 5 persona, përfshirë dy fëmijë, dje gjatë bombardimeve ruse. Sipas BBC,...

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel