LIVE UPDATES
Bota

Pas SHBA-së vjen alarmi dhe në Europë, ç’duhet të dini për hepatitin që vret fëmijët

23 Prill 2022, 11:59 Nga DOSJA
Pas SHBA-së vjen alarmi dhe në Europë, ç’duhet

EUROPË– Autoritetet shëndetësore në mbarë botën po hetojnë një rritje misterioze të rasteve të rënda të hepatitit, inflamacion i mëlçisë te fëmijët e vegjël.

Sipas Reuters, më shumë se 130 raste janë identifikuar, me shumicën në Britani, e cila ka raportuar 108 raste që nga janari ku një rast është dyshuar edhe në vendin fqinj, Greqi. Vende të tjera duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Izraelin, Danimarkën, Irlandën, Holandën dhe Spanjën kanë raportuar gjithashtu një numër më të vogël të rasteve.

Hepatiti i lehtë pediatrik nuk është i padëgjuar, por rastet fillimisht ngritën alarmin në Skoci, më 6 prill, sepse fëmijët ishin shumë të sëmurë. Disa madje kanë nevojë për transplantim të mëlçisë. Shqetësimi tjetër ishte se rastet nuk ishin të lidhura me viruset tipike të lidhura zakonisht me gjendjen, hepatiti A, B, C, D dhe E.

“Ky është ende një numër shumë i ulët i rasteve, por ata janë fëmijë, ky është shqetësimi kryesor, dhe gjëja tjetër është ashpërsia,” tha Maria Buti, një profesore e hepatologjisë nga Barcelona dhe kryetare e Shoqatës Evropiane të Studimit të komitetit të shëndetit publik të mëlçisë, i cili ka ndjekur nga afër shpërthimin me Qendrën Evropiane për Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC).

Teoria kryesore është infeksioni viral, ndoshta me një adenovirus, një familje e zakonshme virusesh që mund të shkaktojnë ftohjen e zakonshme, ndër kushte të tjera. Një lloj adenovirusi zakonisht shkakton gastroenterit akut dhe ka pasur raporte që ai shkakton hepatit tek fëmijët me imunitet të kompromentuar, por kurrë më parë tek fëmijët e shëndetshëm.

Drejtori i Shëndetit Publik të Skocisë, Jim McMenamin, tha se po punohej për të përcaktuar nëse adenovirusi i përfshirë kishte pësuar mutacion për të shkaktuar sëmundje më të rëndë, ose nëse mund të shkaktonte probleme “në të njëjtën kohë” me një virus tjetër, duke përfshirë ndoshta SARS-CoV-2. virusi që shkakton COVID-19.

Alarmet e shëndetit publik në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë u kanë kërkuar mjekëve që të jenë në vëzhgim për gjendjen dhe të testojnë fëmijët për adenovirus nëse dyshojnë për hepatit.

Simptomat përfshijnë urinë të errët, zverdhje të syve dhe lëkurës (verdhëz), sëmundje, lodhje, temperaturë, humbje oreksi, të përzier, të vjella, dhimbje barku, jashtëqitje me ngjyrë të hapur, dhimbje kyçesh. Nuk ka trajtim specifik për hepatitin, por ilaçet si steroidet mund të ndihmojnë, si dhe ilaçet për të trajtuar simptomat.

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota hepatiti c jim mcmenamin maria buti hepatiti c jim mcmenamin maria buti

Sondazh

Poll
Bota 25 Prill 2022, 12:13

Rritet numri i civilëve të vrarë në Donetsk

UKRAINË- Kryetari i Bashkisë së Donetsk, Pavlo Kyrylenko, ka njoftuar se janë vrarë 5 persona, përfshirë dy fëmijë, dje gjatë bombardimeve ruse. Sipas BBC,...

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë