LIVE UPDATES
Bota

LUFTA/ Blinken takohet me Zelenskyy-n në Kiev, Rusia godet pesë stacione treni në një orë

25 Prill 2022, 06:53 Nga DOSJA
LUFTA/ Blinken takohet me Zelenskyy-n në Kiev, Rusia godet pesë

UKRAINË– Sot lufta në Ukrainë futet në ditën e 61-të të saj. Një zjarr i madh shpërtheu në një depo nafte në qytetin rus të Bryansk, tha ministria e emergjencave, duke shtuar se askush nuk u lëndua. Në një deklaratë, ministria tha se zjarri ndodhi në një objekt në pronësi të kompanisë së tubacionit të naftës Transneft në orën 2 të mëngjesit me orën e Moskës (23:00 GMT) dhe nuk kishte pasur nevojë të evakuohej asnjë pjesë e qytetit me 400,000 banorë. Bryansk është një qendër administrative 154 km (96 milje) në verilindje të kufirit ukrainas, pranë rajoneve Sumy dhe Chernihiv, dhe është rreth 380 km (236 milje) larg nga Moska, kryeqyteti rus.

Gjatë udhëtimit të tyre në Kiev, Sekretari i Shtetit dhe Sekretari i Mbrojtjes Antony Blinken dhe Lloyd Austin njoftuan kthimin gradual nga “kjo javë” të diplomatëve amerikanë në Ukrainë dhe një ndihmë shtesë prej 700 milionë dollarësh. “Miqësia dhe partneriteti” midis Kievit dhe Uashingtonit janë më të forta se kurrë, thotë Zelenskyy.

Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken ka folur për takimin e tij me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy në Kiev. Ai tha se Rusia po vazhdon të përpiqet të “brutalizojë” pjesë të Ukrainës, duke shtuar se ukrainasit po “qëndrojnë të fortë” përballë një lufte shkatërruese.

Moska u bën thirrje Shteteve të Bashkuara të ndalojnë furnizimin me armë për Ukrainën. Ambasadori rus në SHBA, Anatoly Antonov tha për televizionin rus Rossiya 24 duke njoftuar dërgimin e një note për këtë temë. “Një total prej 800 milionë dollarë, kjo është shuma e financimit të armëve të mbështetura nga SHBA për Kievin. Ky është një numër i rëndësishëm që nuk ndihmon rrugën diplomatike. Ne kemi dërguar një notë – shpjegon Antonov – duke theksuar se e konsiderojmë të papranueshme se SHBA po furnizon me armë dhe u kërkon të ndalojnë. Është një përpjekje për të rritur tensionet dhe për të parë edhe më shumë viktima”.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Kryebashkiaku: Pushtuesit rusë kapin ndërtesën e Këshillit Bashkiak të Khersonit

‘Ferri po pret’ Putini i poshtëruar ndërsa rusët djegin zyrat e regjistrimit në protestë

Erdogan i drejtohet Biden për gjenocidin: Mësoni historinë mirë përpara se të flisni

Lufta në Ukrainë, luftime të ashpra në Luhansk dhe Donetsk

Masakra vazhdon/ Një tjetër varr masiv është gjetur pranë Mariupolit

Zyrtare/ Biden emëron diplomaten Bridget Brink si ambasadore në Ukrainë

Biden telefonon Macron: Duhet të diskutojmë për një sërë çështjesh globale

Erdoğan bisedë me homologun ukrainas: Do sigurohem për evakuimin e të plagosurve

Ukraina: OKB-ja të jetë garantuese e korridorit humanitar në Mariupol

Mund të jetë qëllimi i radhës i Rusisë, sulmohet ndërtesa në rajonin separatist në Moldavi

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse:Procesi i negociatave me Ukrainën nuk ka përfunduar

Sekretari i Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar: Rreth 15,000 trupa ruse janë vrarë

Pikat kryesore/ Çfarë u diskutua nga takimet e Blinken dhe Austin në Kiev

Tetë të vrarë nga bombardimet ruse në Donetskut dhe Kharkiv, mes tyre dy fëmijë

‘Nuk kemi në plan vrasjen e gazetarëve’, Ukraina hedh poshtë akuzat e Putinit

SHBA-të duan ta shohin Rusinë të mundur

OKB: 45,000 ukrainas të tjerë janë larguar nga vendi në 24 orët e fundit

Ekipi nga mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së do të mbërrijë nesër në Çernobil

Dyshohet për sulm nga Ukraina, shpërthen zjarri në dy depo nafte në qytetin rus të Bryansk

Kievi do të heqë skulpturën e epokës sovjetike që përkujton “miqësinë” midis dy vendeve

Tre anije të NATO-s “zbarkojnë” në Finlandë, do të nisin stërvitjen e përbashkët

“Nafta ndez luftën e Putinit”, aktivistët lidhen me zinxhirë në cisternën ruse në Norvegji

‘Ndaluam një grup terrorist’, Putin akuzon Perëndimin për komplote për të vrarë gazetarët

‘Hakmerret’ Rusia, shpall non grata dhe dëbon 40 diplomatë gjerman nga Moska

Rëzimi i një tjetër ‘bishe’, ukrainasit thonë se kanë rrëzuar armën kryesore të Putinit

FOTO/ Publikohen pamje nga sulmet me raketa në stacionet hekurudhore në Ukrainë

Rritet numri i civilëve të vrarë në Donetsk

Ish-presidenti i Ukrainës: E njoh Putinin dhe e di se çfarë na duhet për ta mundur

I njoh agjentët e CIA-s që ndihmojnë Ukrainës, Putin: Punojnë për shkatërrimin e Rusisë

Rusia do të diskutojë edhe për Mariupolin në bisedimet me OKB-në

VIDEO/U tha se po konsumonte kokainë gjatë bisedës me Musk, publikohet video e Zelenskyyt

Këshilli rajonal: Zaporizhzhia po përgatitet për mbrojtje

Rusia shpall armëpushimin në fabrikën e çelikut në Mariupol

Ukraina njofton se që nga fillimi i luftës janë vrarë rreth 22 mijë trupa ruse

Gratë në ndihmë të grave nga Ukraina

Ambasadori rus: Rusia i kërkon SHBA-së të ndalojë dërgimin e armëve në Ukrainë

Pamjet satelitore shikoni si është dëmtuar fabrika e çelikut në Mariupol

Ish-shefi ushtark Dannatt: Rusia mund të nisë sulme të reja në fabrikën e çelikut Azovstal

Zelenskyy falenderon SHBA-në për mbështetjen

Sulmet ruse vazhdojnë në Ukrainën lindore, tre ndërtesa të larta janë shkatëruar

Sulmohen 5 stacione treni në Ukrainën qendrore dhe perëndimore, ka viktima

Shefi i Pentagonit: Ukraina mund ta fitojë luftën nëse ka pajisjet e duhura

Ish-gjenerali: Me urën tokësore për në Krime Rusia mund të ushtrojë presion të madh

Vizitoi Kievin, Blinken: Zelenskyy vlerëson bujarinë e SHBA-së, Ukraina është e fortë

Lufta e përgjakshme! Ukraina kërkon pajisje për centralet bërthamore

‘Vizita e fshehtë’! Blinken dhe Austin takohen me Zelenskyy-n në Kiev

Pozicioni bosh që në 2019-ën! Biden do emërojë Bridget Brink ambasadore të SHBA në Ukrainë

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE