LIVE UPDATES
Bota

GQIndia bën listën e shteteve që duhen vizituar këtë verë, mes tyre edhe Shqipëria: Do të shihni site arkeologjike…

24 Qershor 2021, 08:50 Nga DOSJA
GQIndia bën listën e shteteve që duhen vizituar këtë

INDI- GQindia i ka kushtuar një shkrim vendeve ku qytetarët e tyre mund t’i kalojnë pushimet këtë verë. Në artikullin e saj përmendet edhe Shqipëria, si vend, i cili ka hapur dyertë për turistët e huaj. Në shkrimin e revistës indiane, janë listuar 12 vende, si dhe pikat turistike që mund të vizitohen në këto vende. Në raportin për Shqipërinë, revista ka theksuar kështjellat si dhe vendet arkeologjike për të vizituar, ndërsa për çudi tek Serbia, gazeta shkruan se ia vlen të provohet kuzhina serbe, edhe pse nuk jep shembuj të ndonjë pjate tradicionale serbe që ka famë rajonale apo botërore. 

Artikulli i plotë:

Pas më shumë se dy muaj luftë me valën e dytë vdekjeprurëse, India më në fund po sheh një rënie graduale të numrit ditor të rasteve të Covid-19. Me bllokimin e hequr në pjesën më të madhe të vendit, kufizimet e udhëtimit janë lehtësuar kryesisht.

Nën kushte të caktuara, disa destinacione të huaja janë tani të hapura për të udhëtuar nga India. Pas mbërritjes, ose do të duhet të tregoni një raport negativ të testit RT-PCR ose provë se jeni vaksinuar me një ose të dyja dozat. Dhe sigurisht, do të duhet të ndiqni udhëzimet e karantinës.

Pra, nëse keni gjak endacak  dhe pasaporta juaj po zë pluhur, këto janë vendet që po mirëpresin indianët.

1. Turqi – Për dashamirët e historisë dhe artit, Turqia ofron mjaft destinacione magjepsëse. Nëse po kërkoni të udhëtoni në tokën e gjysmëhënës, do të duhet të tregoni një raport negativ të testit RT-PCR pas mbërritjes dhe të jeni në karantinë për 14 ditë.

2. Afganistan – Për të udhëtuar në një vend pa dalje në det, indianët duhet të kenënjë raport negativ të testit RT-PCR që nuk është më i vjetër se 72 orë para mbërritjes. Sidoqoftë, është e këshillueshme që të mos udhëtoni në Kabul për javët e ardhshme për shkak të rritjes së numrit të rasteve të Covid19.

3. Rusia – Një destinacion i nxehtë për pushime, Rusia është e hapur vetëm për ata që mbajnë një raport negativ të testit RT-PCR të lëshuar 72 orë para mbërritjes. Disa muaj më parë, në fakt, një agjensi udhëtimesh me qendër në Dubai po ofronte një turne tre-javore nga Delhi në Moskë i cili përfshinte dy doza të vaksinës Sputnik V! 

4. Egjipt – Nëse Piramidat e Gizës janë vendi ku dëshironi të kaloni pushimet tuaja, gjithçka që ju nevojitet për të shkuar është një raport i testit RT-PCR që nuk është më i vjetër se 72 orë para mbërritjes.

5. Serbia– Për ata që janë të prirur drejt historisë së luftërave evropiane dhe disa kuzhinave të shijshme, dyert e Serbisë janë të hapura. Ndryshe nga shumica e vendeve ku duhet të tregoni një raport negativ RT-PCR që nuk është më i vjetër se 72 orë, Serbia dëshiron një raport që nuk është më i vjetër se 48 orë para hyrjes.

6. Afrika e Jugut– Për adhuruesit e jetës së egër, Afrika e Jugut i ka krahët e hapura. Përsëri, gjithçka që ju nevojitet është një raport i testit RT-PCR jo më i vjetër se 72 orë para mbërritjes.

7. Kosta Rika– As nuk keni nevojë për një raport të testit RT-PCR dhe as një çertifikatë vaksinimi nëse dëshironi të udhëtoni në Kosta Rika. Por prit. Udhëtarët do të duhet të plotësojnë një formular të pasqyrës shëndetësore pas mbërritjes në vendin e pyjeve me shi të Amerikës Qendrore.

8. Uzbekistani– Së bashku me paraqitjen e një raporti negativ të testit RT-PCR të bërë jo më shumë se 72 orë para mbërritjes, ju gjithashtu do të duhet të bëni karantinë për 14 ditë.

9. Gana – Ju duhet t’i nënshtroheni testeve Covid për hyrjen në Gana. Jo vetëm që duhet të tregoni një raport negativ të testit RT-PCR gjatë mbërritjes, por gjithashtu do t’ju duhet t’i nënshtroheni testit edhe një herë në aeroportin e destinacionit.

10. Shqipëria – Për ata që dëshirojnë të vizitojnë kështjellat dhe vendet arkeologjike në Shqipëri, procesi është shumë i thjeshtë. Udhëtarët nuk kanë nevojë të tregojnë një raport negativ të Covid19, por vetëm duhet t’i nënshtrohen një kontrolli në aeroport për simptoma paraprake.

11. Mauritius– Ujërat blu, plazhet e pastra, pyjet e shiut, lagunat, shkëmbinjtë nënujorë, ujëvarat. Nëse Mauritius është në mendjen tuaj, do të duhet të prisni edhe pak para se të paketoni bagazhet. Vendi ishull do të hapet për udhëtarët ndërkombëtarë nga 15 korrik 2021. Një periudhë karantine 14 ditore do të pasohet dhe nga një test për Covid19.

12. Islanda– Për të udhëtuar në Islandë, duhet të tregoni certifikatën tuaj të vaksinimit dhe t’i nënshtroheni një testi RT-PCR pas mbërritjes.

(I.A:F.G/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota gqindia turistet indian turizmi ne shqiperi gqindia turistet indian turizmi ne shqiperi

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni