LIVE UPDATES
Bota

“O Zot, çfarë po ndodh?”/ Minutë pas minute, çastet e fundit të Princeshë Dianës para se ndërronte jetë

24 Qershor 2021, 08:00 Nga DOSJA
“O Zot, çfarë po ndodh?”/ Minutë pas minute,

ANGLI- Muajin tjetër, princeshë Diana do të mbushte 60 vjeç nëse zemra e saj nuk do të pushonte së rrahuri atë natë të errët gushti.

Pak persona janë dëshmitarë të asaj nate të zezë që tronditi të gjithë botën, jo vetëm familjen mbretërore. Daily Mail ka komunikuar me një mori dëshmitarësh okularë të rëndësishëm dhe anëtarë të rrethit të saj të ngushtë duke analizuar orë pas ore momentet e fundit të Dianës.

E Diel, 31 Gusht

Mesnata në Paris: Brigade Charles Ritchie, ushtaraku në Ambasadën Britanike, sheh një turmë fotografësh dhe shikuesish të tjerë pranë hyrjes. Atij i thuhet se ata janë mbledhur sepse ‘Lady Di’ është brenda hotelit. Ai shikon dy Range Rovers dhe shoferë jashtë para hotelit por supozon se Diana nuk do të largohet nga Ritz në atë orë të vonë.

12.01: Dodi ‘del’ nga “Imperial Suite” dhe njofton dy truprojat e tij britanikë, Trevor Rees-Jones dhe Kez Wingfield, se ka pasur një tjetër ndryshim të planit. Çifti nuk do të largohet nga hyrja e Ritz për të udhëtuar në apartamentin e tij me makinat e përdorura më herët këtë mbrëmje, as në shoqërinë e dy truprojave dhe shoferëve të përkushtuar. Në vend të kësaj, Dodi u thotë atyre, ai dhe Diana do të largohen nga një dalje e pasme me zëvendës menaxherin e sigurisë së Ritz Henri Paul dhe do të drejtohet nga ai me një Mercedes tjetër.

12.06 : Çifti largohet nga Imperial Suite dhe me Paul e Rees-Jones, zbresin me një ashensor shërbimi. I parkuar jashtë është i vetmi mjet i përshtatshëm, një Mercedes S280 i zi. Rees-Jones futet në sediljen e pasagjerit. Diana ulet pas tij me Dodi. Askush prej tyre nuk ka vendosur rrip sigurimi. Ata janë vetëm disa minuta nga katastrofa.

Ora 12.18: Mercedesi është i rrethuar nga paparacët para se të lëvizin. Një nga fotografitë e fundit të Dianës gjallë është marrë këtu. Rees-Jones duket i stresuar. Sipas një dëshmitari okular, ndërsa hipi në makinë, Paul u thotë fotografëve: “Mos u përpiqni të na ndiqni; në çdo rast, nuk do të na kapni.”

Ora 12.20: Ata ndiqen përgjatë Rue Cambon deri në kryqëzimin me Rue de Rivoli, ku Paul kthehet drejt në Place de la Concorde. Pastaj ata hyjnë në Cours la Reine, i cili kalon përgjatë argjinaturës së Senës, duke përshpejtuar. Vazhdon përgjatë bregut të lumit, i ndjekur nga paparacët, drejt urës tjetër, Pont de l’Alma. Pranë hyrjes në nënkalim Mercedesi me shpejtësi është gati të përplaset me një Fiat Uno të bardhë. Paul humbet kontrollin dhe makina përplaset në shtyllën e 13-të të tunelit, me një shpejtësi të vlerësuar prej 65 milje në orë. Ai rrotullohet dhe pushon në drejtim të kundërt. Nga përplasja ndërrojnë jetë në vend Dodi dhe Paul. Rees-Jones dhe Diana janë të plagosur në gjendje kritike. Sekonda më vonë, Peugeot i mjekut jashtë shërbimit Frederic Mailliez hyn në tunelin Alma nga drejtimi tjetër. Ai dhe i dashuri i tij Mark janë duke shkuar në shtëpi nga një festë ditëlindjeje. Ata u larguan herët sepse mjeku ishte në detyrë në mëngjes.

“Kam parë pak tym në tunel dhe kam ecur ngadalë dhe më ngadalë dhe pastaj pashë ‘Mercedesin’,” kujton Mailliez për Mail. Ai ndalon makinën e tij dhe nxiton përtej karrexhatës. “Brenda Mercedesit ishin dy të vdekur dhe dy të plagosur rëndë, por ende gjallë. Kështu që unë bëra një vlerësim shumë të shpejtë. Pastaj u ktheva te makina ime për të marrë ato pak pajisje mjekësore që ishin aty. Unë kisha një maskë në çantë, të cilën e mora. Pastaj u ktheva brenda Mercedesit dhe u përpoqa t’i jap ndihmë gruas së re. Ajo ishte ulur në dysheme në pjesën e pasme dhe unë zbulova se ajo ishte një grua e bukur dhe nuk kishte ndonjë dëmtim serioz në fytyrë. ishte pa ndjenja dhe kishte vështirësi në frymëmarrje. Prandaj qëllimi im ishte ta ndihmoja të merrte frymë më lehtë. Ishte një situatë mjaft e vështirë për mua. Isha vetëm, kisha pak pajisje. Ajo dukej mirë për minutat e para, por aksidenti ishte i rëndë dhe gjithmonë dyshohet për dëmtime të brendshme në atë lloj situate”, tha mjeku.

Dr .Mailliez telefonon shërbimet e urgjencës në telefonin e tij celular. Pastaj ai kthehet për të dhënë ndihmën brenda makinës. Ai nuk e ka idenë se gruaja e dëmtuar që po përpiqet të ndihmojë është Diana, Princesha e Uellsit. E rëndësishme është vetëm se pulsi i saj është i dobët dhe i shpejtë. Por së shpejti ai bëhet i vetëdijshëm për figurat e tjera që fillojnë të mblidhen rreth makinës së rrënuar ndërsa ai punon mbi të, duke u përpjekur që të rregullojë frymëmarrjen e saj.

“Shpesh njerëzit bëjnë fotografi në një aksident sepse janë kuriozë. Por në atë kohë kishte shumë njerëz që bënin fotografi, gjë që më befasoi, por nuk më ndaloi të bëja punën time”, tha mjeku. Ai përpiqet ta ngushëllojë Dianën në frëngjisht. Pastaj dikush pas tij thotë se e reja flet anglisht.

“Kështu që unë fillova të flas anglisht me të, duke thënë se unë isha një mjek dhe se ambulanca ishte rrugës dhe gjithçka do të shkojë mirë. Kjo është ajo çfarë thuhet për ta bërë një pacient të ndihet mirë”, tha mjeku. Ai ende nuk e di se kush është ajo. Ora 12.30: Polici i parë arrin në vendngjarje, Sebastian Dorzee njeh menjëherë Princeshën.

Ora 12.32: Rreshteri i zjarrfikësve, Xavier Gourmelon arrin me dy automjete nga stacioni i zjarrit dhe ambulancës Marlar. Ai tashmë e di që do të jetë situatë serioze sepse një ekip i plotë mjekësor është dërguar në vendngjarje. Ai sheh njeriun që është Trevor Rees-Jones. “Ai ishte shumë i trazuar, duke u përpjekur të kthehej, duke murmuritur në anglisht. Nuk mund ta kuptoja por i vura menjëherë një ekip”, kujton ai për Mail.

Rreshteri gjithashtu sheh një figurë të strukur në rrënojë me një viktimë tjetër. Janë Dr Mailliez dhe Diana ata që po “lëvizin dhe flasin”. Skuadra e Gourmelon e heq Dodin nga makina në përpjekje për ta ringjallur atë. ‘Sapo ai ishte jashtë, unë qëndrova me pasagjerin femër. Ajo foli në anglisht dhe tha: ‘O Zot, çfarë po ndodh?’ Unë mund ta kuptoja kështu që u përpoqa ta qetësoja atë. E mbajta për dore. E gjithë kjo ndodhi brenda dy ose tre minutash”, tha mjeku. Kolegu i tij i shërbimit zjarrfikës Philippe Boyer i dha asaj një jakë të qafës dhe një maskë të freskët për frymëmarrjen. Pastaj Boyer e mbulon Dianën në një batanije izotermale metalike. Frymëmarrja e saj është normale, pulsi i saj është ‘mirë dhe mjaft i fortë’ dhe situata dukej shpresëdhënëse.

Ora 12.40: Arrin ambulanca e parë me doktor Jean-Marc Martino, një specialist në trajtim të kujdesit intensiv. Të gjitha ambulancat parisiane mbajnë një mjek si pjesë e ekuipazhit të tyre. “Unë u prezantova tek ai dhashë vlerësimin tim dhe u ktheva në makinën time për të shkuar”, kujton Dr Mailliez, ”Dhe kështu u largova nga skena pa e ditur se kë kisha trajtuar.” Ai dhe Marku drejtohen për në shtëpi, ku do të pastrojë kostumin e tij të bardhë me njolla. Pa menduar, ai ka ruajtur maskën e frymëmarrjes që i kishte vendosur Dianës.

12.50-1:00: George Younes, oficer i sigurisë në Ambasadën Britanike në Paris, merr një telefonatë, ndoshta nga Nicola Basselier, ndihmës sekretar privat i Massoni, duke e informuar atë për aksidentin. Younes e regjistron atë në regjistrin ditor të Chancery. Menjëherë më pas, Younes merr një tjetër, nga oficeri i detyrës në Pallatin Élysée, duke përcjellë të njëjtin mesazh. Younes është zyrtari i parë britanik që mëson se Diana është aksidentuar në Paris. Ai regjistron informacionin si hyrja nr 3 në regjistrin e detyrave të asaj nate.

1:00 e mëngjesit: Martino i thotë Gourmelon që ata duhet ta heqin Dianën nga makina. “Pra, kjo është ajo që kemi bërë”, thotë ai. “Ne e nxorëm atë dhe së pari e vendosëm në një dërrasë druri dhe më pas në një dyshek të mbushur me ajër, e cila ndalon personin të lëvizë për të shmangur traumat e shtyllës kurrizore. Por kur e zhvendosëm nga bordi në dyshek, zemra e saj pushoi së rrahuri.“

Kështu që ne filluam t’i bëjmë masazh zemrës së saj, dy prej nesh, dhe zemra e saj filloi përsëri pothuajse menjëherë.”

1.10 e mëngjesit: Telefonat e Younes Keith Shannon, sekretari i dytë dhe oficeri i detyrës së Ambasadës dhe lënë një mesazh në telefon. Shannon gjithashtu merr një telefonatë menjëherë nga Philippe Massoni i cili tashmë është në vendin e aksidentit.

1.15 e mëngjesit: Shannon telefonon Keith Moss, Konsullin e Përgjithshëm Britanik në Paris.

Ora 1.18 e mëngjesit: Gourmelon ndihmon për ta vendosur Dianën në ambulancën. Ashtu si Mailliez, zjarrfikësi ende nuk e di se kë ka ndihmuar. Presioni i gjakut të Dianës ka filluar të bjerë. Martino administron një linjë tjetër të dopaminës por ka frikë se simptomat tregojnë dëmtime të brendshme. Ata kanë bërë gjithçka që munden në vendin e ngjarjes dhe tani duhet ta çojnë atë në spital. Cili spital është objekt diskutimi në dhomën e kontrollit.

1.30 e mëngjesit: Vendimi që Princesha duhet të merret në Pitié-Salpêtrière në Arrondissement 13 është transferuar në Martino. Në të njëjtën kohë ekipi i urgjencës së spitalit vihet në gatishmëri për ta pritur atë. Keith Moss njoftohet dhe niset për në spital.

1.41 e mëngjesit: Presioni i gjakut i Princeshës është stabilizuar mjaftueshëm sa të fillojë udhëtimi; një udhëtim i ngadaltë dhe i qëndrueshëm pasi çdo lëkundje, përshpejtim ose ngadalësim mund të jetë fatal. Në tunel, çatia e Mercedes është prerë në mënyrë që Rees-Jones të hiqet.

Ora 1.45 e mëngjesit: Moss telefonon Hotel de Charost, rezidenca madhështore e Ambasadorit të HM në Rue du Faubourg Saint-Honoré. Shkëlqesia e tij Sir Michael Jay është zgjuar dhe informuar për rrëzimin. Ushtari i pallatit mbretëror përmes radios së tij personale, fillon të dëgjojë se ‘diçka madhore’ ka ndodhur në Paris që përfshin mikun e tij dhe Princeshën. Ai lë postin e tij statik për në dhomën e kontrollit për të monitoruar ngjarjet. Kryeinspektori Dai Davies është kreu i Skuadrës së Mbrojtjes së Mbretërve të Scotland Yard. Ai është duke fjetur në shtëpinë e tij në periferi të Londrës kur bie telefoni. “Ishte oficeri im i detyrës në Pallatin Buckingham, pak i tensionuar, për të më thënë se Dodi kishte vdekur dhe Diana po vdiste’, kujton ai për Mail. Reagimi im i menjëhershëm ishte të thoja “Dodi kush?” sepse nuk isha plotësisht zgjuar dhe kisha qenë me leje.

2 e mëngjesit: Ambulanca është afër spitalit kur presioni i gjakut i Dianës bie përsëri. Martino urdhëron shoferin të ndalet ndërsa ai administron trajtim të mëtejshëm. Ai rrit nivelin e dopaminës. Të tjerët po përgatiteshin për më të keqen. Në apartamentin e tij afër spitalit, Ati Yves-Marie Clochard-Bossuet, i cili ka dalë vullnetarisht të jetë klerik i shërbimit këtë fundjavë, zgjohet nga telefoni. Spitali nuk ka shpjeguar pse kërkohet një klerik anglikan në këtë orë dhe prifti nuk mendon të pyesë. Pushimi i tij është i shkurtër.

2.02-2.03 të mëngjesit: Telefoni i priftit bie përsëri. ‘Ai më thirri përsëri dhe më pyeti:” A mund të vish në vend të priftit anglikan? ” ’Kujton ai. Thashë, “Po, por pse?” Ai tha: “Shikoni, nuk mund t’ju them”. Kështu që thashë, “Qesharake nuk mund të thuash, sepse nëse do të shoh një person në dy të mëngjesit, do të doja ta dija se kush është.” ’ Prifti fillon të mendojë se telefonuesi mund të jetë i dehur. Ai i thotë: ‘Nëse nuk mund të më japësh emrin ose arsyen në orën 02:00 po luan një shaka.’ ‘Kështu që ai më tha:“ Epo, unë do të ta tregoj atëherë. Thjesht Princesha e Uellsit.” Tani, At Clochard-Bossuet absolutisht beson se portieri është nën ndikim dhe zbret menjëherë ’. Edhe kështu, ai është ‘pak i shqetësuar’. Ai nuk shkon përsëri për të fjetur.

2.05: Presioni i gjakut i Dianës është stabilizuar. Udhëtimi i saj i ambulancës rinis. 2.06: Më në fund ambulanca arrin në spital. Princesha është në një gjendje shoku traumatik. Kirurgu kardio-torakal i thirrjes, Dr Bruno Riou, është i pranishëm dhe bëhen dy rrezet X. Ato tregojnë se ajo ka dëmtim të brendshëm. Diana fillon të marrë trajtim por Dr Riou është pesimist.

2.07 e mëngjesit: Telefoni i priftit bie përsëri. “Baba, më vjen vërtet keq, por është e vërtetë ajo që të thashë’, tha ai.

2.15 e mëngjesit: Michael Cole, një ish korrespondent mbretëror i BBC dhe zëdhënësi kryesor i Mohamed Al Fayed, është duke fjetur në shtëpinë e tij në Woodbridge, Suffolk, kur bie telefoni. ‘Ai më tha se kishte pasur një përplasje në Paris dhe Diana u plagos dhe Dodi ishte vrarë,’ kujton Cole për Mail. ‘Ai më kërkoi një koment. Gazeta e tij kishte qenë një nga më të pamëshirshmet në ndjekje të Diana dhe Dodi atë verë, kështu që gjithçka që thashë ishte “ti më bën të sëmurem” dhe e mbylli telefonin.

2.16-2.21: Diana kalon arrest kardiak. Asaj i bëhet masazh i jashtëm kardiak dhe adrenalinë. Por beteja po humbet. Kirurgu i përgjithshëm Dr Monsef Dahman thirret për të kryer një procedurë kirurgjikale për të gjetur dhe ndaluar gjakderdhjen e brendshme.

2.25 e mëngjesit: I dëmtuari rëndë Rees-Jones dorëzohet, më në fund, në të njëjtin spital. 2.30 e mëngjesit: Mbërrin profesori Alain Pavie, një nga kardiokirurgët më të shquar të Francës. Ai lokalizon burimin e rrjedhjes së gjakut. Këputja qepet dhe hemorragjia vihet nën kontroll, por zemra e Dianës nuk rifillon. Ekipi kirurgjikal e di që tani nuk ka asnjë shpresë. Sidoqoftë, ata vazhdojnë me përpjekjet për ta shpëtuar atë.

3 e mëngjesit: Sekretari i Jashtëm Robin Cook është në Filipine dhe do të niset për në Singapor brenda disa orësh. Por lajmet kanë ardhur për aksidentin në Paris. Për shkak të ndryshimit të kohës ai është i vetmi politikan i vjetër britanik i zgjuar dhe me punë dhe me një shoqërues mediatik. Ai intervistohet në hollin e tij të hotelit nga ekipet e shtypura dhe TV. Ai deklaron se Diana është e plagosur, por e gjallë dhe parashikon se do të jetë ‘dyfish tragjike’ nëse del që aksidenti që i ka marrë jetën të dashurit të saj është shkaktuar pjesërisht nga ndjekja e vazhdueshme e Princeshës dhe fotografët.

3-3.30: Colin Tebbutt, ‘shoferi-kujdestar’ besnik i Dianës, arrin në zyrën private të Dianës në Pallatin Kensington, nga shtëpia e tij në Botany Bay, në periferi të Londrës Veriore. Ai zbulon se sekretari i saj privat Michael Gibbins, shërbëtori i saj Paul Burrell dhe tre sekretare gra janë tashmë atje. Të gjithë ata janë duke shikuar mbulimin televiziv, i cili raporton se Diana është plagosur por është gjallë.

3.30 e mëngjesit: At Clochard-Bossuet ka arritur në departamentin kirurgjik të spitalit. Ai është përshëndetur nga drejtori i spitalit, i cili e prezanton me ambasadorin britanik, Sir Michael Jay.

4 e mëngjesit: Ekipi mjekësor i Diana-s merr vendimin për të pushuar përpjekjet e tyre të ringjalljes, të cilat për të paktën një orë, ndoshta, kanë qenë pa ndonjë shpresë të vërtetë për sukses. Ata kanë bërë gjithçka që munden, por dëmtimet e saj e mposhtën.

Gruaja më e famshme, më e fotografuar në botë deklarohet zyrtarisht e vdekur. Michael Cole kishte takuar njerkën e Dianës Raine, Konteshën Spencer, në zyrën e tij atë të Premte. Colin Tebbutt kujton: Ne po shikonim televizionin dhe ata po transmetonin pamjet e Robin Cook duke thënë se Diana ishte e plagosur, por e gjallë kur bie telefoni. Michael Gibbins iu përgjigj dhe foli shkurtimisht. “Zonja dhe zotërinj, Princesha ka vdekur. Sekretarët e Dianës dhe Burrell shpërthyen në lot.”

4.20-4.25 në mëngjes: At Clochard-Bossuet shoqërohet nga një infermiere në një dhomë në katin e parë ku gjen një numër personalitesh, përfshirë Ministrin e Brendshëm Francez Jean-Pierre Chevènement dhe Ambasadorin Jay. Ai kujton: “Ambasadori më thotë:Tani do të të çojmë në dhomën ku është shtrirë Diana. Ne kërkojmë që të bëni lutje dhe ta ruani derisa të gjendet një prift anglikan.”

4.41 të mëngjesit: Shoqata e Shtypit në Londër jep lajmin se Diana ka vdekur në Paris. “E pashë për herë të parë atje”, kujton ai. “Ajo ishte plotësisht e paprekur, pa shenjë apo njollë, apo make-up. Plotësisht e natyrshme. Dhe ajo ishte një grua me të vërtetë e bukur dhe dukej sikur gati mund të flisje me të”, tha prifti. Prifti tani është vetëm me Dianën. Ai kishte qenë në dijeni të bëmave të Princeshës atë verë dhe nuk i kishte miratuar.

“Të gjitha ato fotografi, të dashuruarit, për një grua që është nënë e një mbreti, ajo nuk po sillej mirë. Unë nuk isha dashamirëse ndaj saj”, tha prifti.

Por më pas ai e kishte lexuar intervistën e saj në gazetën “Le Monde” dhe mendimi i tij ndryshoi. Ai fillon të lutet për shpirtin e Dianës. Në errësirë ​​jashtë spitalit, Ministri i Brendshëm, Chevènement po i konfirmon botës se Princesha me të vërtetë ka vdekur.

TOP CHANNEL

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota princesh diana princesh diana

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni