LIVE UPDATES
Aktualitet

REPORTAZHI: Fshati që nuk “trembet” nga Covid-19, jeta në Lusën të Kukësit…aty ku gjithçka vazhdon kur bota ka ndalu

12 Prill 2020, 11:03 Nga DOSJA
REPORTAZHI: Fshati që nuk “trembet” nga Covid-19, jeta në

KUKËS -Pandemia e Covid-19, bëri që e gjithë bota po ashtu edhe Shqipëria të izolohej, rrugët të mbetën bosh, dyqanet të zbrazen, shkollat të mbyllen dhe gjithçka tjetër të anulohet. E teksa të gjithë stresohen nga ankthi se kur do të mbarojë kjo luftë, stresohen nga izolimi apo ndenjia në shtëpi… kjo gjë nuk ndodh te disa fshatra të Kukësit e konkretisht në Lusën ku jeta vazhdon normalisht.

Një fshat në verilindje të Kukësit, ku banorët e kësaj zone, Covid-19 e njohin vetëm nëpërmjet televizorit. Edhe ata shqetësohen dhe e dinë se është një sëmundje vdekjeprurës dhe përpiqen që të zbatojnë me përpikmëri rregullat. Tashmë shkollat janë mbyllur, po ashtu dhe lëvizjet në qytet, por megjithatë këta banorë zgjohen me shpresë.

Nuk i shqetëson fakti pse kafet dhe restorantet janë mbyllur, për ta nuk ka më mirë sesa të nisin ditën me kafen turke të zier në sobën e drurëve. E më pas të dalin dhe të punojnë në tokat e fshatit, të bëjnë arat gati për mbjellje, tokën për të vendosur perimet, hardhitë për të krasitur, për të qethur të imta.

Lodhja i bën të harrojnë se çpo ndodh me virusin, distanca sociale është e siguruar kur të gjithë punojnë e me familjen i bashkon vetëm darka. Në fshat të gjithë i kanë punët e ndara, burrat punojnë tokat e ndërsa gratë gatuajnë dhe merren me bulmetin.

E duke qenë se për shkak të dyqaneve të pakta dhe izolimit të rrugëve të gjitha gatimet i përshtasin duke i kthyer recetat në tradicionale… kujt i mungon vaji kur mund ta ndërrosh me gjalp, thonë francezët…

Fëmijët merren me mësimet online ku ndonjëherë iu ikin dritat dhe interneti, por edhe kësaj ia kanë gjetur anën.

Në mungesë të teknologjisë, ato përpiqen që të mësojnë vetë, të jenë fëmijë pa kokëçarjet e baterive të “litarëve dixhitalë” që ua kemi lidhur pa vetëdije ne të rriturit.

Pasi mbarojnë dalin luajnë, mbledhin xixëllonjat e prillit… e në mungesë të maskave bën punë një shishe plastike e lidhur përreth fytyrës si “ninxha”.

E të mos harrojmë moshën e tretë, që janë më të rrezikuarit nga kjo pandemi, në këtë fshat ata pothuajse bëjnë sikur nuk janë të informuar fare dhe me aq fuqi sa kanë përpiqen që të bëjnë ndonjë punë të vogël dhe gjithçka ia kanë lënë në dorë kohës.

Disa pajtohen me faktin se një ditë do të largohen nga kjo botë. E pikërisht ndoshta kjo ide iu jep shpresë për t’i bërë gjërat ashtu siç ata duan por ndërkohë përpiqen të zbatojnë rregullat pasi frikësohen për familjarët dhe për nipat e mbesat.

Sakaq, ditët ikin njëra pas tjetrës, javë pas javës e befas kalendari ndërron faqe. Darka është momenti i tyre. Ata çlodhen duke luajtur domino duke parë lajmet e ditës dhe sigurisht nuk mungojnë diskutimet, bisedat, planet për të nesërmen dhe shakatë e ironitë e njohura të kuksianëve. Kjo është “karantina” e fshatit ku e vetmja gjë që mungon është udhëtimi në qytet dhe sigurisht bisedat e gjata me komshijtë te kroi i fshatit…. kush doli, çfarë tha, kë takoi?

(A.K.Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet koronavirusi ne shiqperi kukes koronavirusi ne shiqperi kukes

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit