LIVE UPDATES
Politike

VD-Rama: Ekonomia po ringrihet fuqishëm, thotë FMN-ja, shqip dhe anglisht

14 Tetor 2021, 09:19 Nga DOSJA
VD-Rama: Ekonomia po ringrihet fuqishëm, thotë FMN-ja, shqip dhe

TIRANË– Kryeministri Edi Rama u shpreh ditën e sotme nga seanca e Kuvendit se ekonomia e vendit po ringrihet fuqishëm. Ai lexoi para deputetëve raportin e FMN-së, që sipas tij vendi ka një ekonomi të qëndrueshme e se është e mirëvendosur për të adresuar sfidat. ‘Nuk po vazhdoj më me FMN, kjo është FMN shqip dhe anglisht’- tha Rama duke shtuar se opozita po përsërit të njëjtat akuza.


Rama: Duke iu referuar kësaj, meqë u soll FMN-ja, e kam këtu përpara. Në deklaratën në përfundim të misionit, ekonomia e Shqipërisë ka treguar një ekonomi të qëndrueshme, aktiviteti i ekonomisë po ringrihet fuqishëm, thotë FMN-ja. Sikur thotë qeveria është e mirëvendosur për të adresuar sfidat, në funksion të qëllimit. Dhe më tutje, pas një periudhe kontraktimi, në vitin 2020 më pak seç ishte parashikimi juaj. Ekonomia po ngrihet fuqishëm, mbaje shënim, do jetë mbi 8. Nga rindërtimi, pakësimi i lëvizjes dhe të tjera që nuk po vazhdoj më me FMN, kjo është FMN shqip dhe anglisht. Më tutje, përsëritet prapë, që kur ke hyrë në këtë sallë, përsërit po të njëjtën gjë. Përsëritet, duke i thënë shqiptarëve që ne kemi marrë 200 mln borxh, ashtu sikur e the dhe vet lajmërohet një krizë që nuk ekziston. Sot cmimet janë rritur kudo, meqë e solle Kosovën herën tjetër, nuk e solle sot prape se dhe atje janë rritur çmimet. Sot është një krizë globale jo lokale, e të pasurve dhe jo të pasurve, është detyra ime, këtë kam bërë dhe flas hapur njerëzve, Sidomos kur i gjithë vendi përballet me këtë krizë. Cmimi për konsumatorët nuk është rritur, ka krizë, po madje një të atillë, që jo vetëm çmimi i energjisë është rritur, po problemi do jetë oferta në raport me kërkesën. Do jesh i gatshëm të paguash dhe më shumë po sdo jesh në gjendje ta marrësh. Për të bërë të mundur që kostoja e rritur të mos shkojë në xhepin e shqiptarëve.

LAJMI KRYESOR: LIVE Kuvendi/ Debat për buxhetin! Basha: Nesër padi në SPAK. Rama: Ti vë gjoba

(a.b)/dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike edi rama ekonomia seance plenare 14 tetor 2021 edi rama ekonomia seance plenare 14 tetor 2021

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni