LIVE UPDATES
Politike

VD-E përmendi Basha! Rama mbron Kastratin: Ti vë gjoba, shko në SPAK!

14 Tetor 2021, 10:14 Nga DOSJA
VD-E përmendi Basha! Rama mbron Kastratin: Ti vë gjoba, shko në

TIRANË– Kryeministri Edi Rama mbrojti ditën e sotme në Kuvendin e Shqipërisë, biznesmenin Shefqet Kastratin, pas akuzave që i bëri kryedemorkati Lulzim Basha për kontrabandë nafte. Rama iu drejtua Bashës, duke i thënë se si guxon të akuzojë një person. Rama i tha se këto akuza që ai bën janë gjoba ndaj nëse ka diçka konkrete të shkojë dhe të denoncojë në SPAK.


Edi Rama: Ti thua tani që çmimi i energjisë qenka i rritur. Je “delusional”. Ishte një fashë që mbronte të pamundurit. Por tek shifrat mbas presjes ti e ke toleancën ‘un-limited’. Çfarë rezultonte që në atë fashën poshtë kishte hyrë kuçi dhe maçi. Ne e hoqëm fashën dhe çmimin e çuam në 9.5 lekë për të gjithë familjarët dhe shumicën e atyre që deri në atë vit, paguanin 13.2 lekë. Natyrisht për ata që e paguanin 7.7 me hile u rrit. Ata që e meritonin, ne vendosëm mburojën sociale. Nuk ka nevojë që të bëjmë ballafaqime. Faktet nuk janë opinione. Faktet janë fakte. Energjia në faturën e familjeve shqiptare që nuk ishin brenda kategorive të fashës ka qenë 13.2 u bë 9.5 lekë. Për ata të tjerët u rrit. Ky shtet paguan para dhe kompenson diferencën. Ke ide që mund të ulet. Hajde thuaje. Ta diskutojmë. Mos thuaj u rrit. Sa i përket kontrabandës, se akuzove një person. Ka shifra. Në vitin 2013, por edhe në 2012. Shdoganonit 313 ton naftë, por tani bëhet 481 ton. Si akuzon një person. E bën edhe në mënyrë folklorike. Se unë ndryshe nga ti nuk marr nëpër gojë njerëz. E di Shqipëria që këto janë gjobë. Papritur mbaron sulmin. Formulo denoncimin dhe shko tek SPAK-u. Për të na ndjekur nga mbapa në sensin që ça themi ne, bëjnë ata. Je dhe djalë që kupton. Unë nuk e fsheh që po patjetër, në çmimin e karburantit ka një taksë karboni. Sot në krizë, shqiptarët e blejnë më shtrenjtë apo më lirë? Është fakt! Çmimi në benzinatë me taksën e karbonit nuk ka për t’u hequr. Besojmë se kush ndot më shumë, paguan më shumë.

LAJMI KRYESOR: LIVE Kuvendi/ Debat për buxhetin! Basha: Nesër padi në SPAK. Rama: Ti vë gjoba

(k.m/a.b)/dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike edi rama lulzim basha seance plenare 14 tetor 2021 shefqet kastrati edi rama lulzim basha seance plenare 14 tetor 2021 shefqet kastrati

Sondazh

Poll

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë