LIVE UPDATES
Bota

Qyteti fantazmë: Çernobili, rrënoja e ditëve moderne

27 Tetor 2021, 18:05 Nga DOSJA
Qyteti fantazmë: Çernobili, rrënoja e ditëve moderne

UKRAINË – Shpërthimi në termocentralin bërthamor të Çernobilit është ndër aksidentet më të rënda bërthamore që bota ka parë ndonjëherë.

Çernobili ndodhet në veri të Kievit, Ukrainë, afër kufirit me Bjellorusinë. Centrali bërthamor ishte afër qytetit të sapondërtuar të Pripyatit, qytezës së vogël të Çornobilit dhe ishte i rrethuar kryesisht nga ferma dhe pyje.

Sipas Live science, operatorët e uzinës po përgatiteshin për mirëmbajtjen rutinë në reaktorin numër 4 më 25 prill 1986 dhe, kundër rregulloreve të sigurisë, çaktivizuan mekanizmat e mbylljes automatike dhe pajisjet e tjera të impiantit. Incidenti filloi në orën 1:23 të mëngjesit të 26 prillit, kur shufrat e nxehta të karburantit bërthamor u ulën në ujë ftohës, duke lëshuar një sasi të madhe avulli dhe duke krijuar më shumë reaktivitet për shkak të defekteve të projektimit të reaktorit RBMK. Kjo filloi një seri shpërthimesh dhe zjarresh që dëmtuan reaktorët numër tre dhe katër.

Ndërsa autoritetet sovjetike ishin të ngadalta për të dhënë detaje të incidentit, qyteti më i afërt i Pripyat u evakuua rreth 36 orë pas aksidentit. Shumë banorë tashmë po shfaqnin simptoma të sëmundjes nga rrezatimi. Erërat mbizotëronin në kohën e aksidentit  nga jugu dhe lindja, kështu që pjesa më e madhe e rrezatimit udhëtoi në veriperëndim drejt Bjellorusisë. Kur alarmet e rrezatimit filluan të bien në një central bërthamor në Suedi, autoritetet sovjetike u detyruan të zbulojnë shtrirjen e plotë të krizës. Banorëve u tha se do të ktheheshin pas disa ditësh, kështu që shumë prej tyre lanë sende me vlerë dhe sende personale.

Rrënojat e braktisura janë gjithçka që ka mbetur nga qytetet dikur plot zhurmë rreth Çernobilit. Sipas QKR, UNSCEAR dhe burime të tjera, brenda tre muajve nga aksidenti, 31 persona vdiqën nga ekspozimi ndaj rrezatimit ose efekte të tjera të drejtpërdrejta të fatkeqësisë.

Pyjet përreth Çernobilit janë ende shumë të ndotura me rrezatim. Hotel Polesie në Pripyat qëndron bosh sikur pret kthimin e stafit dhe të ftuarve. Shkalla e përgjithshme e vdekjeve nga kanceri dhe efektet e tjera shëndetësore që lidhen me rrezatimin e Çernobilit është më e ulët se ajo që u frikësua fillimisht.  Fabrika, qytetet fantazmë të Pripyat dhe Chornobyl, dhe një zonë e madhe që rrethon uzinën e njohur tani si “zona e tjetërsimit” janë kryesisht jashtë funksionit dhe nuk leohet që njerëzit të afrohen.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota foto galeri cernobili katastrofa e çernobilit kiev masakra e cernobilit ukraine cernobili katastrofa e çernobilit kiev masakra e cernobilit ukraine

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit