LIVE UPDATES
Bota

As mashkull as femër, SHBA lëshon pasaportën e parë me përcaktimin gjinor ‘X’

27 Tetor 2021, 17:49 Nga DOSJA
As mashkull as femër, SHBA lëshon pasaportën e parë me

SHBA – Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi ditën e sotme se SHBA-ja ka lëshuar pasaportën e parë me përcaktimin gjinor “X”, duke shënuar një hap drejt vënies në dispozicion në të gjithë vendin të pasaportave për njerëzit jobinarë, interseksualë dhe jokonform gjinive të përcaktuara.

“Departamenti i Shtetit është i përkushtuar për të promovuar lirinë, dinjitetin dhe barazinë e të gjithë njerëzve, përfshirë personat LGBTQI+”, tha Sekretari i Shtetit Antony Blinken në një deklaratë që njoftoi masën e marrë në fillim të këtij viti.

Sipas US news, së bashku me përcaktimet për meshkuj dhe femra, duke përdorur përcaktimet “M” dhe “F”, departamenti tani ka lëshuar një opsion të tretë, “X”, duke njohur ata individë që nuk identifikohen si meshkuj apo femra. Masa do të heqë gjithashtu kërkesën për të marrë një çertifikatë mjekësore nëse gjinia e zgjedhur e vetë aplikantit nuk përputhet me gjininë në dokumentet e tjera të shtetësisë ose identitetit të tyre, shpjegoi departamenti në një njoftim të mëparshëm .

Departamenti tha se pritet të ofrojë opsionin për të gjithë aplikantët rutinë të pasaportave pasi të përfundojë sistemi i kërkuar dhe përditësimet e formularit në fillim të vitit 2022. Ky moment historik është pjesë e planit të Presidentit Joe Biden për të përparuar lidhur me barazinë LGBTQ+ në Amerikë dhe në mbarë botën. Biden ka promovuar iniciativa të tilla si kthimi i ndalimit ushtarak transgjinor dhe zgjerimi i aksesit në kujdesin shëndetësor për individët LQBTQ.

“Që nga marrja e detyrës, Presidenti Biden ka ndërmarrë disa veprime ekzekutive që demonstrojnë përkushtimin e kësaj administrate për të drejtat e njeriut dhe i ka drejtuar agjencitë në të gjithë qeverinë e SHBA-së që të ndërmarrin veprime konkrete për të promovuar dhe mbrojtur të drejtat e njeriut të personave LGBTQI+ në mbarë botën”, tha Blinken.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota femra gjinia x jobinare meshkuj pasaporta amerikane shba transgjinore femra gjinia x jobinare meshkuj pasaporta amerikane shba transgjinore

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit