LIVE UPDATES
Bota

Britania nis shqyrtimin e kërkesës për ekstradimin e themeluesit të Wikileaks

27 Tetor 2021, 17:47 Nga DOSJA
Britania nis shqyrtimin e kërkesës për ekstradimin e themeluesit

ANGLI- Një gjykatë britanike pritet të vendosë këtë javë nëse themeluesi i faqes së internetit Wikileaks, Julian Assange, mund të ekstradohet nga Britania në Shtetet e Bashkuara, nën akuzën për hakerim e vjedhje. Siç raporton korrespondenti i “Zërit të Amerikës” Henry Ridgwell nga Londra, disa zhvillimeve të reja të javëve të fundit mund të kenë ndikim në vendimin që do të marrë gjykatësi.

Mbështetësit e Julian Assange-t organizuan protesta para një gjykate në Londër, përpara seancës dyditore të apelit, e cila nisi sot (e mërkurë).

Prokurorët amerikanë apeluan një vendim të një gjykate më të ulët të muajit janar, sipas së cilës zoti Assange nuk duhet të ekstradohet për shkak të shqetësimeve se ai do të kryente vetëvrasje në një burg të sigurisë së lartë në Shtetet e Bashkuara. Por prokurorët e kundërshtojnë këtë vendim, thotë avokati Nick Vamos, ish-kreu i ekstradimeve në Shërbimin e Prokurorisë së Kurorës Britanike.

“Ajo që ka bërë tashmë qeveria amerikane është të dalë me një garanci specifike se si, ku dhe në çfarë kushtesh do të mbahet ai në burg. Pra, duke bërë të mundur që gjendja e tij shëndetësore të mos ndryshojë dhe që ai të mos rrezikojë të kryejë vetëvrasje, atëherë do të supozohej se qeveria amerikane e ka kaluar provën ku u bazua vendimi i gjyqtarit të gjykatës më të ulët”, thotë Nick Vamos, partner në firmën ligjore “Peters & Peters”.

Çështja ka gjasa të ndikohet dhe nga zhvillime të tjera që kanë ndodhur që nga vendimi i muajit janar. Një ish-punonjës i brendshëm i Wikileaks-it, i kthyer tashmë në një informator të FBI-së, ka thënë se ai ka falsifikuar prova të përdorura nga prokuroria kundër Julian Assange.

Ndërkohë, muajin e kaluar faqja e lajmeve në internet “Yahoo News” publikoi një artikull ku pretendohej se CIA kishte komplotuar për të rrëmbyer dhe vrarë Julian Assange-n në vitin 2017. “Yahoo” thotë se artikulli bazohej tek intervistat me 30 ish-zyrtarë amerikanë të zbulimit e të sigurisë kombëtare.

“Në gjykatë do të argumentohet se nëse CIA ishte e gatshme ta vriste atë, dhe ky është një krah i qeverisë amerikane, atëherë nuk mund të besohet se krahu tjetër, po i qeverisë amerikane, Departamenti i Drejtësisë, do të veprojë me drejtësi e do ta ndjekë atë penalisht në përputhje me standardet e të drejtave të njeriut dhe atë që konsiderohet si gjykim i drejtë”, thotë Nick Vamos, partner në firmën ligjore “Peters & Peters”

CIA dhe avokatët amerikanë që drejtojnë procesin e ankimit për ekstradim në gjykatën e apelit, nuk kanë komentuar ende mbi artikullin e “Yahoo News”. Ish-drejtori i CIA-s dhe Sekretari i Shtetit Mike Pompeo, tha gjatë një interviste për gazetaren Megyn Kelly, në podkastin e saj, se të gjitha veprimet e ndërmarra ishin “në përputhje me ligjet amerikane”.

Në vitet 2010-2011, zoti Assange mbikëqyri publikimin nga “Wikileaks” të dhjetëra mijëra kabllogrameve diplomatike e informacioneve ushtarake në lidhje me luftërat në Irak dhe Afganistan.

Zoti Assange thotë se rrjedhja e këtyre informacioneve, nxorri në pah abuzimet e kryera nga ushtria amerikane, një arsye e madhe se pse mbështetësit e tij thonë se çështja e lirisë së shtypit ndodhet në rrezik.

“Ekziston një problem tejet i madh me lirinë globale të medias. Ky rast mund të krijojë një precedent të fortë për çdo gazetar, çdo botues, që do të përpiqet të bëjë publike veprimet e paligjshme të qeverisë, në mënyrë që ajo të mbahet përgjegjëse”, thotë Julia Hall, përfaqësuese e “Amnesty International”.

Zoti Assange po mbahet në një burg në Londër për shkak të rrezikut që ai paraqet siç thonë autoritetet për t’u larguar nga vendi. Ai përballet me 18 akuza federale të qeverisë amerikane që lidhen me dyshime për hakerim, vjedhje të materialeve sekrete dhe zbulim të identitetit të informatorëve amerikanë, që siç thonë prokurorët, u vuri atyre jetën në rrezik.

Marrja e vendimit në gjykatën e apelit ka të ngjarë të zgjasë disa javë. Të dyja palët mund ta çojnë çështjen në Gjykatën e Lartë britanike, çështje që do të kërkonte vite për t’u shqyrtuar. Megjithatë, gjyqtarët e Gjykatës së Lartë mund të vendosin kundër shqyrtimit të saj.

Marrë nga VOA

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota julian assange wikileaks julian assange wikileaks

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit